העיתונאי שדיווח על התחזות סוכני המוסד לאנשי CIA: "היו מקרים קודמים"

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

חוקר המזרח התיכון והפרשן האמריקאי מרק פרי עומד בתוקף על אמינות הדיווח שלו על אנשי מוסד ישראלים שהתחזו בפני אנשי ארגון הטרור ג'ונדאללה כסוכני שרות הביון האמריקאי, שהופיע ביום שישי באתר האינטרנט של כתב העת "Foreign Policy".

בשיחת טלפון עם "הארץ" אמר אתמול פרי כי לא הופתע מתגובתו של הגורם הישראלי הביטחוני שדבריו הובאו אתמול ב"הארץ", ושכינה את המאמר "קשקוש גמור". "הייתי המום אילו הם היו מגיבים אחרת", אמר.

לדבריו, שמורים אצלו פרטים מלאים של המזימה הישראלית, ובהם שני מקרים נוספים שבהם סוכני מוסד ישראלים ניסו לגייס פעילים של ארגון ג'ונדאללה, מי מאנשי הארגון היה מעורב בפרשה ומקומות המפגש שלהם. עוד לדבריו, הוא נמנע מלפרסם את הפרטים הללו, מאחר שבניגוד לישראל, הוא מסרב לסכן את חייהם של אמריקאים. פרי הזכיר כי במאמרו הוא ציין שהעיתונאית לורה רוזן דיברה עם גורם ישראלי בכיר, שסיפר לה כי המוסד ניסה לגייס אנשי ג'ונדאללה במהלך מפגש במרוקו, תוך שהם מתחזים לנציגי נאט"ו. "האם גם לורה רוזן המציאה את הסיפור הזה? תהה פרי.

פרי הזכיר כי אין זו הפעם הראשונה שישראל מואשמת בניהול מבצע תחת מסווה של מדינה אחרת, ואין זו הפעם הראשונה שהדברים הוכחו. כך, בשנת 2010, כתב ג'ף סטיין בוושינגטון פוסט על אנשי מוסד שניסו לגייס בארה"ב אמריקאים ממוצא ערבי לדווח על שכניהם. זאת, כדי לאתר אזרחים אמריקאים שעלולים לאיים על ישראל. אנשי המוסד סיפרו להם כי הם עובדים למען שירותי המודיעין של ארה"ב. סטיין דיווח שהאף-בי-איי היה מעורב בפרשה. לדברי פרי, הוא אינו תמים דעים עם סטיין, אך הלה ידוע כאחד העיתונאים הטובים ביותר בוושינגטון והטורים שלו על קהילת המודיעין זוכים ליחס של כבוד ויש להם קהל קוראים נרחב. "האם גם הוא טועה?", הקשה פרי.

פיליפ ג'ירלדי, איש הסי-איי-אי לשעבר, כתב בכתב העת "The American Conservative", כי האמריקאים ממוצא ערבי דחו את הבקשות לשיתוף פעולה ואף דיווחו על כך לאף-בי-איי. לדבריו, בפרשה התברר שלמרבה האירוניה, לפחות שניים מאנשי המוסד היו ערבים ישראלים שפעלו מתוך משלחת ישראל באו"ם בניו יורק תחת מסווה של עוזרים קונסולריים. "לג'ירלדי היתה קריירה ארוכה ומכובדת בסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב והוא אחד האנשים המפוכחים והרציניים שפגשתי מימיי", המשיך פרי, "האם גם הוא משקר?"

פרי דחה את הטענה של גורמי ביטחון ישראלים, שלפיה הוא "תומך ידוע במטרות הערביות", וכינה אותה "השמצה מרושעת". הוא סיפר כי חלף זמן ניכר בין כתיבת המאמר לבין פרסומו, וכי החליט לפרסמו רק לאחר שביקש תגובה מהסי-אי-איי ומממשלת ישראל. "אף אחד לא הגיב", אמר, "לא אישור וגם לא הכחשה. שום דבר".

תגובות