משפחה ממיאמי עומדת מאחורי חצי מהתרומות לנתניהו בפריימריז

משפחת פאליק תרמה לנתניהו כ-165 אלף שקל לקראת הבחירות בליכוד. חלק מהתורמים הוזכרו בתחקיר ערוץ 10 על נסיעותיו לחו"ל

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

משפחה אמריקאית אחת עומדת מאחורי מחצית מהתרומות לקמפיין הבחירות המקדימות של בנימין נתניהו לראשות הליכוד. משפחת פאליק תרמה לראש הממשלה כ-165 אלף שקל מתוך כ-330 אלף שקל שצבר עד כה. הסכום גויס על ידי נתניהו בתוך שבועות ספורים. שבעה מתוך תשעת התורמים העבירו כל אחד סכום גבוה מ-41 אלף שקל - קרוב מאוד לסכום המקסימלי לתורם - 43,280 שקל. חלק מהתורמים, שהסכומים שהעבירו מופיעים באתר מבקר המדינה, הוזכרו בתחקירים של ערוץ 10 על ראש הממשלה ומימון נסיעותיו לחו"ל.

ארבעה מתשעת התורמים לנתניהו הם בני משפחת פאליק. מדובר במשפחה יהודית בולטת ממיאמי, שמחזיקה ברשת דיוטי פרי גדולה - דיוטי פרי אמריקס - ופועלת גם בדרום אמריקה. בשלב מסוים החזיקה המשפחה במותג הביגוד כריסטיאן לקרואה. אחת מבנות המשפחה, נילי פאליק, היא הנשיאה הארצית של אגודת ידידי צה"ל בארה"ב ומקימת הסניף בפלורידה. לאירוע ההצדעה השנתי של האגודה, שהתקיים במארס האחרון, באו שר הביטחון, שישה מהרמטכ"לים של צה"ל לאורך השנים ו-1,400 אורחים. בשיאו של הערב שודר נאום מוקלט של ראש הממשלה נתניהו. בת נוספת, חנה פאליק, היא נשיאת ויצ"ו-ארה"ב.

בין התורמים ממשפחת פאליק בעלה של נילי, חיים (פימה), שמת החודש; בנם של הזוג, ליאון; בן נוסף בשם ג'רום (ירום); הבת הנוספת חנה ובעלה סימון תרמו גם כן. כל אחת מהתרומות של בני המשפחה היא בסך 11 אלף דולר.

סיימון פאליק )מימין( ויו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינרצילום: אתר col live

זו אינה הפעם הראשונה שבני משפחת פאליק תורמים לנתניהו: ב-2005 תרמה לו המשפחה 15 אלף דולר. בסבב הקודם של הבחירות המקדימות במפלגות תרמה המשפחה גם ללימור לבנת ולשאול מופז.

כמו כן מגלה המשפחה מעורבות גם בבחירות בארה"ב, ובשנים האחרונות תרמה סכום מצטבר של יותר ממאה אלף דולר למועמדים שונים, דמוקרטים ורפובליקאים. חלק מהסכום נתרם למושל טקסס ריק פרי לטובת המרוץ על ראשות המפלגה הרפובליקאית.

משפחת פאליק הופיעה בתחקיר "ביבי-טורס" השני אשתקד, שבו נטען כי שמה הופיע ברשימת התורמים הפנימית של נתניהו אך לא דווח למבקר המדינה. עורך דינו של נתניהו אמר לאחר שידור התחקיר כי הוחזרו למשפחה 15 אלף דולרים. הסוגיה נמצאת בדיון משפטי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

תורם נוסף שהעביר את הסכום המקסימלי הוא ג'ושוע ראו הבריטי. ראו תרם 7,000 ליש"ט, שנרשמו כתרומה בגובה יותר מ-41 אלף שקל. ראו, יו"ר חבר המנהלים של בית הספר קינג דייוויד במנצ'סטר, הוא דמות בולטת בקהילה היהודית המקומית. בבחירות 2007 תרם לנתניהו סכום דומה של 38 אלף שקל, וב-2005 תרם לו 8,000 דולר. ראו הוזכר בעבר כמי שמימן לנתניהו ולרעייתו נסיעה לבריטניה באוגוסט 2006, בעת שנתניהו שימש יו"ר האופוזיציה, והוציא בנסיעה זו לפי הנטען סכום של 131 אלף שקל. ראו נחלץ להגנתו של נתניהו וסיפר שהפוליטיקאי הישראלי שילם בעצמו בעבור סוויטת המלון, בעלות של 15 אלף ליש"ט. ראו אמר עוד כי נתניהו עמל בנסיעתו, הופיע בראיונות בכלי תקשורת שונים ואף גייס כסף לבונדס.

ג'ושוע ראו

תורמת נוספת ברשימה, שהעבירה 11 אלף דולר, היא נירה אברמוביץ'. בעבר תרם לנתניהו בעלה, קנת אברמוביץ', 38 אלף שקל. היה זה במרוץ ב-2007. שנתיים קודם לכן תרם אברמוביץ' לנתניהו 8,000 דולר. אברמוביץ' הוא שותף בקרן ההשקעות NGN. נירה וקנת מממנים מדי שנה את "הפרס הישראלי לביקורת התקשורת על שם אברמוביץ'", בסך 5,000 דולר בשנה. בטקס הפרס ב-2010 אמר אברמוביץ' כי "העיתונות בישראל אינה אובייקטיבית, למעט ‘ישראל היום'".

תורמים נוספים ברשימה הקצרה של נתניהו הם מוניק מסר רכטשאפן מניו יורק, בארי נס מניו יורק וזאב גרטלר מלונדון.

המתחרה של נתניהו בבחירות המקדימות, משה פייגלין, גייס סכום פחות בהרבה - כ-155 אלף שקל. סקירה של רשימת התורמים של פייגלין מעלה הבדלים משמעותיים ביניהם - בעוד נתניהו מתבסס על רשימה קצרה של יהודים מהתפוצות שתרמו סכומים גבוהים, ברשימתו של פייגלין הישראלים הם הרוב המכריע, וסך התרומות נמוך בהרבה. מדובר בתורמים מירושלים, חיפה ובית שמש, שברוב המקרים העניקו לו סכומים בגובה מאות שקלים.

ממטה הליכוד לא התקבלה תגובה עד מועד סגירת הגיליון. את התייחסות משפחת פאליק לא ניתן היה להשיג עד מועד סגירת הגיליון.

Read this article in English: One U.S. family is responsible for half of Netanyahu's donations

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ