צה"ל מאבטח את בסיס צאלים מפני גנבי מתכות ורכוש

בעלות של 7 מיליון שקלים, מאבטח הצבא את מרכז האימונים הגדול ביותר שלו, ושוקל לאבטח 2 בסיסים נוספים בדרום, בהם בה"ד 1. קצין בכיר: הדבר פוגע באימונים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בעלות של שבעה מיליון שקלים, צה"ל מאבטח את בסיס צאלים, מרכז האימונים הצבאי הגדול ביותר, מפני גנבי מתכת ורכוש. כחלק מהתהליך, שהחל בשנה שעברה ויימשך גם במהלך השנה הקרובה, הוקמה גדר אבטחה "חכמה", המתריעה כאשר היא מזהה נגיעה בגדר. בנוסף, הוצבו מכ"מים ומצלמות במעגל סגור מסביב לבסיס וכן במתחמי החנייה הגדולים הסמוכים אליו, שם חונות מדי יום אלפי מכוניות של חיילי המילואים המתאמנים במקום. גם בשני בסיסים נוספים בדרום, בה"ד 1 הממוקם במצפה רמון, ובסיס ההדרכה של חיל התותחנים, שיבטה, מתקיימת עבודת מטה כדי להקים אמצעי מיגון מפני גניבת מתכות המשמשות כעזרי אימון. בתקופה הקרובה יתקיימו סיורים בבסיסים במטרה לבחון את התקנת האמצעים.

לפני כארבעה חודשים התקיימה פגישה ראשונה בין נציגי מחוז הדרום של המשטרה לנציגי הצבא - מזרוע היבשה וכן ממל"י (המרכז לאימוני יבשה הממוקמם בצאלים, ג"כ) - כדי לגבש תוכנית עבודה מסודרת בנושא. כחלק מפרטי התוכנית, שהותוותה בחודש שעבר, הוחלט כי ניידת משטרה תערוך סיורים באופן קבוע בכבישי הגישה לבסיס, באופן הדומה לסיורי הבט"ש (ביטחון שוטף) שעורכים כוחות צה"ל בגבולות המדינה.

"תהיה עבודה משותפת עם משטרת ישראל כדי להרחיק את האיום. בדואים חותכים מכל הכיוונים את הצירים והגניבות ממשיכות, וזו בעיה משמעותית", אומר קצין בכיר המשרת בבסיס צאלים. "זה מטריד אותנו, וזה עושה אימונים לפחות טובים אם אין מטרות. התופעה הזו צריכה להצטמצם לממדים הגיונים שלא פוגעים לנו באימונים", הוא מוסיף.

בסיס צאליםצילום: אלברט סדיקוב

עיקר הבעיה ממנה סובלים המתאמנים בבסיס נובעת מגנבי מתכות הפועלים באזור, שהפכו את שטחי האש העצומים של מל"י להפקר. אלו נכנסים אליהם באין מפריע, גם אם באותו זמן ומקום מתקיים אימון, לעתים אף באש חיה, וגונבים את שלדות כלי הרכב הישנות ממתכת המשמשות כמטרות ירי. לדברי מפקד אחד ממרכזי האימונים בבסיס, קצין בדרגת אל"ם, גנבי המתכות "מעזים יותר מבעבר. בדואים על טרקטרונים ממש מלווים את החיילים. זו בעיה שחורגת מגבולות צה"ל". בתוך כך, גם בניית הגדר בגבול ישראל-מצרים נותנת את אותותיה על שטחי הבסיס, בו התאמנו בשנת 2011 כ-148,000 חיילים. לפני שבועיים וחצי נמצאו בתוך שטחי הבסיס שני מסתננים סודאנים, שהגיעו עד לפתחי המרכז לאימונים אורבניים בצאלים (מאל"א). "זה אמנם אירוע חריג, אבל ככל שהגדר תתחיל לטפס צפונה, זה (הגעת מסתננים אל תוך הבסיס, ג"כ) יגבר", אמר הקצין. "המקום כבר לא כפי שהיה לפני כמה שנים. אנחנו מתייחסים לשטחי האש כאזור בט"ש, וזה בעקבות השינוי בסיני".

על כן, לפני כל שבוע אימונים מועבר לחיילי המילואים תדריך, שכולל גם הערכת מצב בגזרה. "יש פה חדירות, יש הברחות, יש בדואים שגונבים ממתאמנים. אנחנו לא מתייחסים לאזור כמרחב אימונים גרידא", אומר הקצין. "יש פה דברים קצת מעבר, אמנם לא בהיבט של חוליות טרור, אבל צריך להתנהג כאן אחרת מאשר לפני עשר שנים ומלפני שנתיים", סיכם הקצין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ