גובה התרומה המקסימלית המותרת למתמודד: 43,280 שקל

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

פוליטיקאי שמתמודד על תפקיד יו"ר מפלגה רשאי לקבל את סכומי התרומות הגבוהים ביותר מתורם בודד - עד 43,280 שקלים. מדובר בתרומה גדולה בהרבה מהתרומה המקסימלית שיכול לגייס מתמודד על מקום ברשימת אחת המפלגות. זו מסתכמת ב-10,820 שקלים בלבד. כלל המועמדים מחויבים לדווח למבקר המדינה על התרומות שהם מגייסים.

חוקי מימון המפלגות המתייחסים למימון הפריימריז קובעים כי תורם בודד יכול לתרום למועמד אחד בלבד שמתמודד על התפקיד. תרומה נפרדת של בני משפחה אחרים מותרת, אך במידה שנעשות תרומות של אדם ושל בני ביתו הסמוכים על שולחנו או תלויים בו כלכלית - במקרה זה ייחשב כלל הסכום כתרומה אחת.

הסכום המקסימלי שאותו רשאי מועמד לגייס נקבע לפי מספר בעלי זכות הבחירה. במפלגות שבהן ההצבעה נערכת בקרב עד 9,999 בעלי זכות בחירה, מותר למועמד לקבל תרומה של 5,000 שקלים בלבד. במפלגות גדולות, שבהן עד מאה אלף בוחרים, מותר למועמד לגייס עד 155 אלף שקל בתרומות. במפלגות גדולות יותר, רשאי המועמד לגייס עד 405 אלף שקלים ותוספת של שני שקלים עבור כל מצביע על למאה אלף בוחרים.

הגבלות נוספות כוללות איסור תרומה מתאגיד אלא רק מאדם פרטי ואיסור תרומה מקטין. פעיל יוכל לתרום רק בזיהוי שמו וכתובתו. לתורמים במזומן הסכום מוגבל ל-200 שקלים לכל היותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ