ירי על ביתו של תושב טובא שטען כי אנשי הכפר הציתו המסגד

אלמונים ירו אל ביתו של נכה צה"ל באסם סוועד, למרות נוכחות משטרה באזור, לאחר שאמר בראיון "מי ששרף את המסגד הוא אחד מאיתנו"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ירי מנשק אוטומטי נורה בלילה שבין שבת לראשון על ביתו של תושב הכפר טובא-זנגריה שטען בראיון טלוויזיוני כי הצתת המסגד בכפר לפני כשלושה חודשים נעשתה על ידי גורמים מתוך הישוב, ולא על ידי פעילי ימין.

הראיון שודר בחדשות ערוץ 2 במוצאי שבת. בסמוך לשעה אחת בלילה, נורו היריות על ביתו של המרואיין, באסם סועאד, בן 43. סועאד, נכה צה"ל אשר איבד את רגלו במבצע של שייטת 13, סיפר אתמול כי אחד הכדורים שנורו על הבית עבר קרוב לראשה של בתו בת ה-16.

בראיון שקדם לירי אמר סועאד לדני קושמרו: "יהודי לא יבוא לשרוף את המסגד הזה. מי ששרף את המסגד הוא אחד מאתנו. אני אומר את זה כי אני לא מפחד מאף אחד. הוא מהכפר, לצערי הרב. זה בטוח, לא 90 אחוז, לא יבוא מישהו מבחוץ".

באסם סועאד ליד ארון בביתו שנפגע מהיריצילום: גיל אליהו

אתמול הסביר סועאד כי "זה לא הגיוני שמישהו שבא מבחוץ יעבור בדרך שני מסגדים ויעלה דווקא לזנגריה. בזנגריה ישר רואים את מי שנכנס בחמש בבוקר, היו חושדים בו". הוא מאמין כי הצתת המסגד נעשתה על רקע סכסוכים בתוך הכפר.

לדבריו, בני משפחה וחברים אמרו כי לא היה צריך לומר את הדברים "אבל למדתי בחיים שלי לומר מה שאני מרגיש. הרי מי שהצית את בניין המועצה ואת קופת חולים יכול להצית גם מסגד", אמר סועאד. הוא הוסיף כי הוא חושש שיפגעו בו, "אבל אסור לחיות כל החיים בפחד, צריך לעשות כאן סדר, לקום, להתעורר. אסור להרים ידיים. אני אמשיך לומר את האמת שלי גם היא כואבת. אסור להסתיר את האמת", אמר.

ראש המועצה הממונה, תא"ל צביקה פוגל, אשר הודיע בעקבות הצתת המועצה והאיומים עליו כי בכוונתו לסיים את תפקידו, אמר כי לאחר שצפה בפרומו לכתבה, הזהיר את המשטרה מפני פגיעה אפשרית בסועאד. ככל הידוע כוחות משטרה אכן ערכו סיורים באזור ביתו של סועאד, אולם אלמונים שהציתו עמוד חשמל ראשי בכניסה לישוב גרמו לשוטרים לעזוב את המקום על מנת לבדוק את ההצתה, ואז הגיעו האלמונים אל הבית וירו לעברו.

פוגל עצמו יושב כעת במשרדים מחוץ ליישוב, באזור התעשיה הסמוך, לאחר שבניין המועצה הוצת בידי המון מתפרעים. גם לעברו נורו יריות לפני יותר משנתיים, ובאותה הזדמנות מכוניתו הוצתה. מאז צמודים אליו שומרי ראש.

במשטרה אמרו כי תחנת ירדן פתחה בחקירת הארוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ