נתניהו בכנסת: "המסתננים הם בעיה קיומית"

ראש הממשלה אמר בוועדת חוץ וביטחון כי בסופו של דבר ישראל תוקף בגדר. לדבריו, בעת מתקפת הטרור בדרום נורה טיל לעבר מסוק צה"לי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) בוועדת החוץ והביטחון לסוגיית המסתננים ואמר כי "מדובר בבעיה קיומית" וכי בסופו של דבר מדינת ישראל תוקף בגדר. נתניהו סיפר כי בחודש אוגוסט, בעת מתקפת הטרור בדרום, נורה לעבר מסוק צה"לי טיל משטח סיני, אך המסוק הצליח להתחמק.

ישיבת הוועדה בה נשא נתניהו את הדברים פוצצה בשל עימות חריף בינו לבין יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז מקדימה. מופז הפסיק את הדיון לאחר שקיבל מידע לפיו לשכת ראש הממשלה תדרכה עיתונאים בציטוטים כוזבים לפיהם טען כי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שיקר בדיון על תקציב הביטחון.

"כחלק מהמאבק במסתננים, נכון להגביר את הפגיעה במעסיקים. אנחנו נעלה באופן משמעותי את גובה הקנסות. הרוב המכריע אינם פליטים, אלא מסתנני עבודה. בעיניי המסתננים הם בעיה קיומית", אמר נתניהו, "בשקט בשקט אנחנו יכולים למצוא את עצמנו עם כמות מסתננים שיכולה להגיע ל-8,000 מסתננים בחודש. חייבים לעצור את זה. בסופו של דבר מדינת ישראל תוקף בגדר. למרחב סיני נכנסו גורמי טרור שמשתמשים באזור כפלטפורמה לפעולות טרור. סיני הופכת ליעד של איראן. באירוע באוגוסט בגבול סיני נורה טיל לעבר אחד ממסוקי צהל, אך הוא הצליח להתחמק", אמר ראש הממשלה.

נתניהו היום בוועדת חוץ וביטחוןצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" לפייסבוק שלכם

במהלך הדיון בוועדה התייחס נתניהו למגעים עם הרשות הפלסטינית ולסנקציות על איראן. ראש הממשלה אישר כי הוגש מסמך במסגרת הדיונים בעמאן לראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאאב עריקאת. "אני מוכן להיכנס בכל עת לרכב שלי ולנסוע לרמאללה, גם אם זה יהיה כאב ראש לא קטן למאבטחים שלי", אמר נתניהו, "אבל אבו מאזן לא מוכן. מלך ירדן הציע אכסניה שלו, והסכמתי. היה סיכום מוקדם שאנחנו לא מדברים על מה שקורה בשיחות, אבל עריקאת לא מפסיק לדבר, למרות שאנחנו עומדים בסיכום".

נתניהו המשיך לתקוף את ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ואמר כי הוא ממשיך להעלות תנאים. "עריקאת רוצה לנטוש את השיחות ב-26 בינואר, אבל הקוורטט קבעו 90 יום לשיחות. אנחנו מחשיבים אותם מהמפגש הראשון שהיה, ולכן זה עד שלושה באפריל. הנייר עמדות של סאאב עריקאת לא משתנה".

לדבריו, "אנחנו הגשנו מסמך של 21 נקודות שיש עליהן הסכמה מקיר לקיר. כל אחד פה בחדר היה מסכים עליו. אני מקווה שנוכל לעבור את ה-26 בינואר ולהמשיך בשיחות. במציאות בה אנו חיים הביטחון קודם לשלום". נתניהו הוסיף: "הסכמים זה דבר יפה מאוד, אך במשך שלוש שנים הפלסטינים סרבו למשא ומתן. הם העמיסו תנאים מוקדמים למשא ומתן וחשבו שיוכלו לכפות אותם. הסכמנו לעשרה חודשי הקפאה חסרי תקדים, אך הפלסטינים דרשו הקפאה נוספת. אמרנו שאנחנו מוכנים לחזור למשא ומתן בכל עת ובכל שלב ללא תנאים מוקדמים".

ראש הממשלה התייחס גם לפיוס המתהווה בין החמאס לפתח ואמר כי ״איחוד בין חמאס לפתח מחייב מבחינתנו פירוז של רצועת עזה. מבחינתנו, הביטחון קודם לשלום. אם הסכם שלום פוגע בביטחון, אני מוותר על השלום״.

בניגוד לדבריו בסוף השבוע, לפיהם שילוב הסנקציות הכבדות והאיום לפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של איראן מתחילים להשפיע על מדיניותה הגרעינית, אמר היום ראש הממשלה כי הסנקציות על איראן "לא אפקטיביות לבלימת תכנית הגרעין". לדבריו, "כל עוד לא יהיו סנקציות אפקטיביות כלפי הבנק המרכזי ותעשיית הנפט של איראן, לא תהיה לזה השפעה על תכנית הגרעין״. בראיון לעיתון אוסטרלי שפורסם ביום שישי, אמר נתניהו כי "הלחץ הבינלאומי עובד והכלכלה האיראנית מתחילה לגלות סימני לחץ". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ