חמישה מאסרי עולם לרוצח משפחת פוגל

השופטים התלבטו אם לגזור עונש מוות על אמג'ד עוואד, שלבסוף קיבל עונש דומה לזה של שותפו לרצח, חכים עוואד. "אין בלבו זיק של חרטה", כתבו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט הצבאי בשומרון גזר היום (שני) עונש של חמישה מאסרי עולם על אמג'ד עוואד, סטודנט בן 19, שהורשע ברצח חמשת בני משפחת פוגל במארס 2011. על שותפו בביצוע המעשה, חכים עוואד, כבר נגזר עונש מאסר דומה בספטמבר 2011.

הרכב השופטים ברשות השופט סגן אלוף יאיר תירוש, התלבט האם לגזור על עוואד עונש מוות וכתב כי "חומרת המעשים מעלה במלוא חריפותה את השאלה". עם זאת, השופטים כתבו כי למרות הזוועתיות של המעשים "החלטנו שלא לגזור עונש החורג מחומרתו מהעונש לו עתרה התביעה הצבאית. אמנם נטיית הלב הראשונית היא לבוא איתו חשבון ולמצות איתו את מלוא חומרת הדין, אך חברה אנושית נמדדת בהפעלת שיקול דעת ובכיבוד ערכיה המוסריים דווקא בעתות משבר".

על המורשע כתבו השופטים כי הוא התייצב כשאין בלבו זיק של חרטה". לדבריהם, "בלתי נסבל שיהיה דמיון כלשהו בין חברת אנשים מתורבתת לכנופיה מפלצתית זו והשנאה והאכזריות הפרימיטיבית של אלה".

באפריל 2011 עצר שירות הביטחון הכללי את חכים עוואד, תלמיד תיכון בן 18, ואת אמג'ד עוואד, סטודנט בן 19, שניהם תושבי עוורתא, בחשד לרציחתם של חמשת בני משפחת פוגל ביישוב איתמרב-11 במרץ. שני הצעירים הודו במעשים.   

אמג'ד עוואדצילום: גיל אליהו

השניים היו מזוהים עם ארגון החזית העממית ורבים מבני משפחותיהם היו בעבר פעילים בארגון, אולם החוקרים לא מצאו סימן לכך שהפיגוע הוכוון על ידי החזית העממית ועלה כי היה מדובר בהתארגנות מקומית, פרי יוזמתם של השניים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מהחקירה עלה שהשניים החליטו רק שעות ספורות לפני ביצוע הפיגוע, לצאת לדרכם. הם יצאו בסביבות תשע בערב, בליל שישי, בידם סכינים ומזמרה לחיתוך תיל, וחצו בתוך כעשר דקות את המרחק בין עוורתא לאיתמר הצמודה. השניים טיפסו על גדר הביטחון מבלי שנגלו והמשיכו כ-400 מטר אל תוך היישוב, אז פרצו לבית הסמוך לבית משפחת פוגל שהיה ריק מדייריו. בבית הריק גנבו השניים רובהM-16,,מחסניות, אפוד וקסדה והמשיכו לבית הצמוד בו התגוררה משפחת פוגל. עוד לפני כניסתם לבית, הם הבחינו בילדים יואב (בן 11) ואלעד (4) דרך החלון, ועם כניסתם רצחו אותם בדקירות סכין.משם נכנסו לחדר ההורים, אודי ורות. ההורים ניסו להיאבק ואודי נרצח בדקירות, בעוד שברות ירו החשודים בנשק שגנבו מהבית הסמוך. בשל מזג האוויר בחוץ, קול הירי לא נשמע מחוץ לבית.

מימין למעלה: התינוקת הדס ואחיה אלעד פוגל בן 4. למטה מימין: יואב פוגל עם אמו, והאב והאם רותי ואודי. תצלומים: אמציה האיתן, אולפני אתרוגצילום: אמציה האיתן, אולפני אתרוג

החשודים לא הבחינו בתינוקת הדס, בת ה-3 חודשים שהייתה במיטתם של ההורים ויצאו במהירות מהבית מחשש שקול הירי יזעיק לשם כוחות. אולם, לאחר שהשתהו מחוץ לבית והבינו שככל הנראה, טרם נתגלו, חזר החשוד אמג'ד עוואד אל תוך הבית על מנת לגנוב רובהM-16 נוסף. עם כניסתו לחדר ההורים, הבחין בהדס ורצח אותה בדקירות. רק ביציאתו הבחין שיש ילדים נוספים בבית אבל בשלב זה כבר לא השתהה. כך ניצלו חייהם של רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים.

Read this article in English: IDF court gives Palestinian five life sentences for Itamar murders

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ