ריח בחירות |

בכנסת יוזמים העלאת אחוז החסימה

כמו לקראת מערכות בחירות קודמות, הח"כים מנסים למנוע כניסת מפלגות קטנות. אולם עם שליש מהכנסת מאחורי היוזמה, סיכוייה הפעם גבוהים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

כמו לפני מערכות בחירות קודמות, הכנסת שוקלים להעלות את אחוז החסימה. אולם בניגוד לחלק מהניסיונות הקודמים, הפעם נראה כי סיכויי היוזמה גבוהים. במה שנחשב לצעד נדיר, שליש מחברי הכנסת, מכל סיעות הבית, הצטרפו ליוזמת חקיקה הקוראת להעלות את אחוז החסימה באופן מדורג עד ל-3% ובכך למנוע ממפלגות קטנות את הכניסה לכנסת.

הצעת החוק, אותה יזמה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), יחד עם ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) ויו"ר וועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד) מתגלגלת במסדרונות הכנסת מזה מספר חודשים, בניסיון לגבש לה רוב מוצק ותמיכה של ח"כים מכלל הסיעות בכנסת. כעת, לפני תום המושב, מבקשים היוזמים להעביר אותה בשלוש קריאות בהקדם האפשרי על מנת להחילה כבר בבחירות הקרובות.

לדברי יוזמי ההצעה, מטרת החוק הינה למנוע מצב בו "כוחן של מפלגות קטנות ורסיסי מפלגות עולה מעבר לכוחן היחסי האמיתי ועלולה להיווצר מערכת מפלגות מקוטבת המקשה על הרכבת קואליציות. התוצאה היא פגיעה ביציבות השלטון וערעור כושר המשילות, ועל כך תעיד המערכת הפוליטית בישראל".

מליאת הכנסתצילום: מיכל פתאל

סף החסימה החוקי הועלה בישראל שלוש פעמים מאז הקמתה: ל-1% ב-1951, ל-1.5% ב-1991, ול-2% ב-2004. שינוי של אחוז החסימה עשוי להשאיר מספר מפלגות קיימות מחוץ לכנסת, ביניהן מפלגתו של שר הביטחון, מפלגת העצמאות, המדשדשת בסקרים, ולהציב רף גבוה למפלגות חדשות.

יוזמי החוק טוענים כי "שינוי זה צפוי לחזק את לכידות המפלגות הקיימות, לעודד חבירה של מפלגות לבריתות ולהפחית את מספר המפלגות בישראל. כמו כן, ההסדר עשוי לגרום להפחתת "בזבוז" הקולות למפלגות שלא מצליחות לעבור את אחוז החסימה, למתן את התמריצים להקצנה מפלגתית ולגרום להצנעת אינטרסים סקטוריאליים. לבסוף, יכולת המיקוח של המפלגות הקטנות ושל פלגים פנים-מפלגתיים צפויה לקטון במצב דברים בו האיום בפילוג מצידם קטן. תוצאתם הסופית של תהליכים אלו צפוי שתהיה הגברת כושר המשילות והבטחת יציבות השלטון בישראל."

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ