בניגוד לחוות היועמ"ש: הצעת חוק של טיבי נפסלה לדיון

נשיאות הכנסת פסלה להגיש לדיון במליאה שתי הצעות חוק של הח"כ - צעד נדיר שנעשה רק 3 פעמים קודם לכן ב-15 השנים האחרונות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיאות הכנסת פסלה היום (שני) שתי הצעות חוק שניסח ח"כ אחמד טיבי, ולא אפשרה לו להניח אותן על שולחן הכנסת. ההצעה האחת, קובעת כי "אל-קודס היא בירת פלסטין והאומה האסלאמית" וההצעה השנייה קובעת כי "הגוף המוסמך לא יאשר ספר לימוד העוסק בתקופה הקודמת להקמת מדינת ישראל, הכולל מונחים שליליים בהקשר לאישים או לקבוצות ערבים שנלחמו על זכותם להגן על ארצם ומולדתם" .

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמר בדיון בו החליט על פסילת ההצעות כי "יש דברים שבהם יש משמעות לעצם העלאת הנושא על סדר יומה של הכנסת. יש קווים אדומים שאני בתור דמוקרט, אומר שאי אפשר לחצות. אני רואה בכך התרסה נגד מדינת ישראל ובירתה ירושלים, כמו גם התרסה נוספת נגד הנרטיב ההיסטורי, עניין התלוי ועומד ממילא בפני בג"צ".

ח"כ טיבי הביע תדהמה מהפסילה ואמר כי "זהו יום שחור לכנסת, שנמצאת בטירוף מערכות ואיבוד עשתונות המוביל לפסילה סיטונית של חוקים שלי שמטרתם להציג את הנרטיב הפלסטיני מנקודת מבט שלי, של מפלגתי ושל הציבור הערבי בארץ". לדבריו, "אני שומר לעצמי את הזכות לפנות לבג"צ כפי שפניתי בעניין חוק אחר שלי, חוק הנכבה, שגם הוא נפסל על ידי אותה הנשיאות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, אמר בחוות דעת שהגיש ליו"ר הכנסת וסגניו כי "הצעת החוק בעניין 'אלקודס בירת פלסטין' שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי ועל כן נופלת בגדר עילת הפסילה הקבועה בתקנון הכנסת; ואילו לגבי הצעת חוק חינוך ממלכתי קיים ספק רב האם היא נופלת בגדר עילת הפסילה האמורה". נשיאות הכנסת דנה בנושא ובהצבעה נפסלו שתי ההצעות. האחת, ברוב דעות של היו"ר, ראובן (רובי) ריבלין, וסגניו אופיר אקוניס, אורלי לוי אבקסיס, אורי מקלב, יצחק וקנין ושלמה מולה. סגני היו"ר מוחמד ברכה וראלב מג'אדלה תמכו בהנחת ההצעה. סגן היו"ר יעקב אדרי נמנע.

בפסילת ההצעה השניה תמכו: היו"ר ראובן ריבלין, וסגני היו"ר דני דנון, שלא השתתף בהצבעה הראשונה, אופיר אקוניס, אורלי לוי אבקסיס, ויצחק וקנין. סגני היו"ר מוחמד ברכה, גאלב מג'אדלה, אורי מקלב, ויעקב אדרי - תמכו בהנחת ההצעה בפני הכנסת ואילו סגן היו"ר שלמה מולה נמנע.

כמו כל הצעת חוק, גם אלו של טיבי הגיעו לנשיאות הכנסת - פורום הכולל את יו"ר הכנסת וסגניו, הקובע אם הצעת החוק תגיע לדיון במליאה. ביולי האחרון, בצעד נדיר שאירע לפני כן ב-2004 ולפניו ב-97', החליטה הנשיאות, ברוב של חמישה נגד שניים, שלא לאפשר לטיבי להביא להצבעה את הצעתו לשלילת תקציבים ממשלתיים ממוסדות וארגונים שיכחישו את הנכבה "כאירוע היסטורי אמיתי ומכונן, אסון העם הפלסטיני". הנימוק של נשיאות הכנסת היה כי "החוק שולל את ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ