מחלוקת בין נתניהו לברק על הארכת חוק טל: 5 שנים או שנה

ראש הממשלה הציג היום נתונים לפיהם גיוס החרדים עמד במכסה המתוכננת. בניגוד אליו, שר הביטחון אמר שהחוק אינו עומד בציפיות הצבא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (שני) כי הממשלה תאשר ביום ראשון הקרוב את הארכת תוקפו של חוק טל בפעם השלישית. גורמים בלשכת נתניהו אמרו כי ראש הממשלה מתכוון להאריך את תוקפו של החוק בחמש שנים נוספות.

נתניהו הציג היום נתונים על שילובם של החרדים בצה"ל במהלך שנת 2011, בדיון שקיימה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מן הנתונים עולה כי במהלך השנה החולפת, גיוס החרדים עמד במכסות המתוכננות: 2,361 חרדים התגייסו, מתוכם 1,282 לשירות צבאי פעיל והיתר לשירות אזרחי. זאת, בשעה שהיעד לגיוס עמד על 2,400 חרדים. לדברי ראש הממשלה, מדובר בעליה של 40% לעומת השנה הקודמת, ובהשוואה ל-2008, מדובר בעליה של פי שלושה במספר המתגייסים החרדים לשירות צבאי או לאומי.

ואולם, בעוד שנתניהו מצדד בהארכה נוספת של חמש שנים בתוקפו של החוק, הודיע היום שר הביטחון, אהוד ברק, כי החוק לא עומד בציפיות שתלתה בו מערכת הביטחון ויש להאריך את תוקפו לתקופת ביניים של שנה בלבד – ולקדם מהלך חקיקתי חלופי. "אני חושב שבסופו של דבר החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני עשר שנים ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד, ובמהלך השנה הזאת לשבת על המדוכה ולמצוא את הדרך שבה נגיע לסידור חדש של הנושא כולו", אמר ברק בישיבת סיעת העצמאות. לדבריו, יש להחליף את חוק טל בהסדר אחר, "שבמרכזו צה"ל קובע את מי הוא מגייס וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שהם ישתלבו בשוק העבודה".

בנימין נתניהו ואהוד ברקצילום: ניר כפרי

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב קרא לסיעות ישראל ביתנו ועצמאות לטרפד את הארכתו של חוק "מקרטע ומדשדש", לדבריו בגלל המכשולים שמציבה לפניו המנהיגות החרדית. "כל הארכה מעבר לשנה אחת תהיה מתן פרס למחדל ועידוד להשתמטות. את השנה יש לנצל כפי שמציע שר הביטחון ברק לרפורמה מרחיקת לכת בכללי הגיוס, שתפסיק את האפליה בין דם לדם ותממש את העיקרון של שירות חובה", אמר רגב.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במוקד ישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת היום עמדו נושאים אחרים, בראשם העימות בין נתניהו ליו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז, שאף פוצץ את הישיבה. מופז הפסיק את הדיון לאחר שקיבל מידע לפיו לשכת ראש הממשלה תדרכה עיתונאים בציטוטים כוזבים לפיהם טען כי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שיקר בדיון על תקציב הביטחון. מופז הטיח בנתניהו: "עשיתם דבר רע בתקשורת, לא יעלה על הדעת שיועצי התקשורת שלך ישרבבו אמירה כל כך רעה ולא נכונה של יו"ר הוועדה שבעצמו היה רמטכ"ל בעבר על הרמטכ"ל המכהן. לאן הגעתם?"

במקביל, הוועדה המשותפת לועדות חוץ וביטחון וועדת חוקה צפויה לדון מחר בהצעת חוק שיזם משרד הביטחון, שיסדיר תנאים למתן פטור מטעמי דת לבנות וימנע ניצול לרעה של הפטור. על פי ההצעה, שנוסחה על ידי היועץ המשפטי למערכת הביטחון, אחז בן ארי, בנות שיזכו בפטור יידרשו להתחייב לשמור על אורח חיים דתי למשך 24 חודשים מיום קבלת הפטור. במקביל תוקם ועדת ערר שתדון במקרים בהם ייתפסו צעירות שהצהירו על אורח חיים דתי אך התברר כי אינן ממלאות אותו.

ח"כ יוחנן פלסנר, יו"ר הצוות ליישום חוק טל בועדת החוץ והביטחון אמר היום: "נתניהו מנחית מכה קשה על ערך השיוויון בנטל ומאיץ את סכנת קריסת מודל צבא העם. בשיא הציניות, לשכת נתניהו מציגה חצאי אמיתות ועובדות שהוצאו מהקשרן, על מנת להצדיק את הארכת החוק המאפשר את המשך המציאות הבלתי מוסרית שתוביל לכך שבעוד מספר שנים כמחצית מאוכלוסיית ישראל תתחמק משירות צבאי". ח"כ ניצן הורוביץ: "חוק טל הוא פארסה עלובה. הוא נכשל כישלון חרוץ בכל קנה מידה, וכבר מזמן הוא בעצם כלי להכשרת ההשתמטות הגורפת של החרדים. ממשלת נתניהו-ישי ממשיכה לדאוג לאינטרסים הצרים של המפלגות הדתיות בעוד היא מקצצת ללא בושה דווקא בזכויות החיילים המשרתים".

הבוקר פוצצה ישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת בשל עימות חריף בין יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז מקדימה, לראש הממשלה בנימין נתניהו. מופז הפסיק את הדיון לאחר שקיבל מידע לפיו לשכת ראש הממשלה תדרכה עיתונאים בציטוטים כוזבים לפיהם טען כי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שיקר בדיון על תקציב הביטחון. מופז הטיח בנתניהו: "עשיתם דבר רע בתקשורת, לא יעלה על הדעת שיועצי התקשורת שלך ישרבבו אמירה כל כך רעה ולא נכונה של יו"ר הוועדה שבעצמו היה רמטכ"ל בעבר על הרמטכ"ל המכהן. לאן הגעתם?".

מופז התייחס בין היתר לטענות לפיהן אמר לנתניהו במהלך הדיון כי "אני מתקומם נגד הטענה שהרמטכ"ל לא דיווח אמת". לפי דיווח זה מופז השיב לנתניהו: "או שהרמטכ"ל לא דיווח לכם אמת, או שאין לכם שליטה ובקרה על תקציב הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ