חיל האוויר ממליץ לרכוש מטוס אימונים מתוצרת איטליה

המלצת חיל האוויר משפרת את מעמדה של איטליה מול דרום קוריאה בהתמודדות על עסקה בשווי מיליארד דולר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

חיל האוויר ממליץ להעדיף מטוס איטלקי כמטוס האימונים הבא להכשרת טייסי הקרב שלו, כך נודע להארץ. ההמלצה גובשה בתחילת השבוע, בדיון מסכם שקיים מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן. המלצת החיל משפרת מאוד את מעמדה של איטליה בהתמודדות על עסקה בשווי כמיליארד דולר, שעליה מתחרה גם מטוס מתוצרת דרום קוריאה.

חיל האוויר הישראלי מבקש להחליף את מטוסי הסקייהוק המתיישנים (מתוצרת ארצות הברית), המשמשים כיום להכשרת הטייסים, ולרכוש במקומם יותר מ-20 מטוסים חדישים. כתחליף נשקלו שני מטוסים, טי-50 מתוצרת דרום קוריאה ואם-346 מתוצרת איטליה.

ההתמודדות בין שני המטוסים נהפכה בחודשים האחרונים לטעונה במיוחד, על רקע טענות של ממשלת דרום קוריאה ושל יצרנית המטוס, התעשייה האווירית הקוריאנית "קאי", כי ישראל מבקשת להעדיף את המטוס האיטלקי משיקולים בלתי ענייניים לטעמם של הקוריאנים - ובראשם מערכת היחסים ההדוקה בין ממשלת נתניהו לממשלת איטליה הקודמת בראשות סילביו ברלוסקוני. במשרד הביטחון הישראלי דחו את החשדות שהעלו הקוריאנים וטענו כי מתקיימת התמודדות הוגנת ופתוחה, שתוכרע על פי שיקולים ענייניים.

מאז ספטמבר האחרון התקיימו כמה ביקורים דחופים, של בכירים ישראלים וקוריאנים בשתי המדינות, בניסיון לצנן את המשבר שהתפתח בפרשה. הקוריאנים הסכימו לבסוף לדרישה ישראלית להציג תוכנית ל"עסקת חבילה", שבמסגרתה ייכלל לא רק רכש ישראלי של המטוס אלא רכש גומלין אפשרי של קוריאה בתעשייה הביטחונית הישראלית.

המטוס האיטלקי אם-346צילום: MilborneOne

ההחלטה הסופית על העסקה אמורה להתקבל במערכת הביטחון בישראל בתוך שבועות ספורים. בעניין זה, יש משקל רב לעמדת חיל האוויר. החיל קיים כמה דיונים בעניין, שריכז ראש המטה תת-אלוף נמרוד שפר, עד לדיון המסכם השבוע בראשות האלוף נחושתן. המלצת חיל האוויר להעדיף את המטוס האיטלקי הועברה למשרד הביטחון אתמול. דובר צה"ל מסר בתגובה לפניית "הארץ" כי "חיל האוויר אינו מפרט את המלצותיו המקצועיות דרך כלי התקשורת".

גורמים בכירים במשרד הביטחון הבהירו בעקבות פרסום המלצת חיל האוויר כי הנושא עדיין מצוי בעבודת מטה ובמשא ומתן מול שני הצדדים. הגורמים הדגישו כי טרם סוכם דבר. "משרד הביטחון פועל להשיג את העסקה הכוללת הטובה ביותר למדינת ישראל. ההחלטה תתבסס על מכלול שיקולים והיא צפויה להתקבל בידי ראשית מערכת הביטחון בשבועותה קרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ