כך שובר חמאס ידיים לשיעים ברצועה

יותר ויותר מתושבי עזה מאמצים את השיעה כאמונתם; חמאס החושש ממעורבות איראנית גוברת בענייני הרצועה, תוקף אותם

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

זה סוד גלוי ברצועת עזה - מה שהחל בהצטרפות פלסטינים ספורים לאיסלאם השיעי, הפך בחודשים האחרונים לטרנד גובר. עוד ועוד תושבי עזה הסונית אימצו את השיעה כאמונתם: חלקם פעילי ג'יהאד איסלאמי, אחרים אזרחים. מספרם בעזה מוערך כיום בכמה מאות, אולי יותר.

ביום שישי האחרון התכנסו כ-30 מהם בבית אחד המאמינים בשכונת שייח זאייד, בין בית לאהיה לג'בליה. מארגני האירוע - יום האזכרה ה-40 לאימאם חוסיין (אבי הזרם השיעי) - צפו שיגיעו קרוב למאה בני אדם. אבל בגלל הגשם הכבד והקור היתה נוכחות דלה בתפילה ובבית שהפך בשבועות האחרונים ל"חוסנייה", מעין מרכז תפילה שיעי, שהוא גם מרכז לימודים.

אך אותם 30 אדוקים שטרחו ובאו לאירוע בצפון הרצועה לא ציפו לביקור הסוער שציפה להם, מצד כוחות הביטחון של חמאס. בעודם עוטים על ראשיהם סרטים עם הכתובת "למענך חוסיין", פרצו לבית אנשי חמאס חמושים, עצרו 14 מהם והיכו מכות נמרצות את האחרים. אנשי הביטחון שברו ידיים ורגליים של המתפללים, והעצורים הובלו למתקן חמאס. שם נמשכה ההתקפה הברוטלית עליהם. הפצועים הועברו לטיפול בבית חולים כמאל עדוואן בצפון הרצועה ולמתקן רפואי של חמאס. גם שם ספגו מכות.

אחד מתושבי הרצועה, רפיק חמד, סיפר לעיתון אל-חייאת היוצא בלונדון, כי ביום שישי בשעה 10 בלילה התקשר אליו בכיר בביטחון הפנים, וסיפר שאחיו "אבו איברהים" עצור במשטרה בשכונת שייח זאייד. כשהגיע חמד לאחיו, ראה שברים בגפיו וסימני חבלה קשים על גופו. חמד תקף את שלטון חמאס על רדיפתו את המאמינים. הוא אמר שלא ייתכן שחמאס ירדוף את אחיו רק משום שהוא מאמין בשיעה והמיר את אמונתו. "אנשי המשטרה אמרו כי אחי כופר וביקשו ממני להחזיקו בבית ולא לתת לא לצאת".

שוטרים של חמאס בתרגילי סדר, אתמול בעזהצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הסיבה להתעניינות הרבה של חמאס בקבוצה קטנה כל כך של מאמינים, נעוצה בין היתר בחשש מפני מעורבות איראנית הולכת וגוברת בענייניה של רצועת עזה. לחמאס אין ספק כי הגורם שבאמצעותו מרחיבה איראן את השפעתה בעזה, הוא הג'יהאד האסלאמי. מקורות בעזה מסרו ל"הארץ" כי בתוך הארגון פועלת קבוצה שקיבלה על עצמה את השיעה תחת הנהגתו של איאד אל-חוסני, שלא מכבר הורחק משורות הארגון אך הוחזר אליו, ככל הנראה בלחץ של טהראן. לפני חודשיים ביקרה באיראן צמרת הג'יהאד ולאחר הביקור הוחלט למנות את אל-חוסני לתפקיד בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד. בניגוד אולי למאמינים רבים אחרים בעזה המסתירים את אמונתם בשיעה (על פי עקרון הת'קיה), אל-חוסני הפך את אמונתו בשיעה על פי זרם "12 האימאמים" לעובדה ידועה ומוכרת.

שלשום פרסמו כמה מהעצורים מיום שישי הודעה הקוראת לאיראן להפסיק את המימון לחמאס, בגין רדיפת השיעה. אך השלטונות בטהראן החלו כבר לקצץ באופן משמעותי את התמיכה הכלכלית שהם מעניקים לארגון השולט ברצועה, בין היתר בגין נטישת חמאס את דמשק והפניית העורף הבוטה לבשאר אל-אסד, יקירם של האיראנים. בטהראן מודעים לכך ששלטון חמאס ברצועה, שמנסה להסתיר את התופעה של ה"תשיוע" (הפצת האמונה השיעית), מנהל מלחמה של ממש בשיעים ברצועה. לאחרונה אף הצליח לסגור כמה ארגוני צדקה שיעים שפועלים מתוך עזה ומפיצים שם את האמונה על פי זרם 12 האימאמים. ספק אם ההצלחה הזו תימשך עוד זמן רב, נוכח הלחצים מצד טהראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ