פיקוד העורף יאסוף את ערכות המגן ממשפחות אזרחים שמתו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בפיקוד העורף מתכוונים לצאת במבצע לאיסוף ערכות המגן השייכות לאזרחים שמתו בשנים האחרונות. על פי הערכות ראשוניות, שמבוצעות במסגרת עבודת מטה בפיקוד, קיימות כ-20,000 ערכות מגן שבעליהן הלכו לעולמם. כעת בוחנים קציני הפיקוד כיצד לנהל את מבצע האיסוף ברגישות המתאימה לנושא. התכנון הוא לשלוח גלויות אישיות אל משפחות מתים וכן למרכזי דיור מוגן, ולבקש מהם ליצור קשר עם הפיקוד או עם דואר ישראל, המבצעים את חלוקת ערכות המגן במרכזי החלוקה ברחבי הארץ. אפשרות נוספת שנבחנת היא ששליח יגיע לאסוף את ערכת המגן מבתי המתים כדי למנוע טרחה מהמשפחות.

בשבועות הקרובים יגבשו בפיקוד העורף את אופן הפעולה ויערכו פגישות עם נציגי דואר ישראל, שיבצעו את איסוף המסכות. מחירה של כל ערכה עומד על כ-500 שקלים. כך העלות המוערכת של כלל הערכות שנמצאות ללא שימוש בידי אזרחי ישראל היא כעשרה מיליון שקלים. בצה"ל מעריכים שלא יוכלו לאסוף את כל ערכות המגן מכלל המתים, ועל כן בוחנים דרכים נוספות לאיסוף ערכות שאינן נמצאות בשימוש. מדובר בין היתר בערכות מגן של ילדים שחצו את הגיל המתאים לערכת המגן שברשותם, וכן בבני נוער שברשותם מסכות קטנות, המתאימות לילדים עד גיל 14.

על פי ההערכות, כ-50,000 אזרחים שהיו בין הראשונים שקיבלו ערכות מגן מחזיקים בהן עדיין, על אף שעברו את הגיל אליו מיועדת הערכה שברשותם. פיילוט לאיסוף ערכות אלה יחל בשנה הנוכחית ואותם אזרחים יקבלו ערכות מגן חדשות. בעשורים האחרונים סובלת תוכנית חלוקת ערכות המגן מתנודות באופן קבלת ההחלטות הנוגעות לנחיצותה. ערכות המגן חולקו לכלל תושבי ישראל לקראת מלחמת המפרץ ב-1991, אך כעבור שנים אחדות נאספו מהם והוחזרו למחסני פיקוד העורף ברמלה. לפני כשנתיים פתחה מערכת הביטחון בחלוקה ארצית של ערכות המגן, באמצעות דואר ישראל וכן במרכזי חלוקה שנפתחו במספר יישובים.

עלות ייצור וחלוקת ערכות לכלל האזרחים, וכן לעובדים הזרים המועסקים בארץ כחוק, מוערכת בשלושה מיליארד שקלים. עד היום חולקו 3.8 מיליון ערכות מגן, ובחודשיים הקרובים יחולקו עוד 400,000 ערכות הנמצאות במלאי. בפיקוד העורף הסבירו כי לאחר החלוקה הקרובה לא יהיו במלאי ערכות מגן בכמות שתספיק לכלל האזרחים. זאת בשל מחלוקת תקציבית בין האוצר למשרד הביטחון, הנוגעת להעברת המימון עבור הצטיידות כלל האוכלוסייה.

כעת מחלקים בפיקוד העורף מסכות מגן לילדים, מבוגרים וקשישים כאחד. למרות זאת, בפיקוד הבהירו כי בעת חירום יחולקו כלל המסכות הנמצאות במלאי, גם אם עלולים להיווצר מצבים בהם להורים תהיה ערכה וילדיהם לא תהיה ערכה מתאימה.

ערכות המגן לילדים מיוצרות במפעל "סופרגום" באזור התעשייה ברקן, והערכות למבוגרים במפעל "שלאון" שבקרית גת. שני המפעלים מסוגלים לייצר בהספק מלא כמיליון וחצי ערכות. לפיכך, גם אם הסכום הדרוש יועבר כעת ממשרד האוצר למשרד הביטחון, רק בעוד שנתיים ניתן יהיה להתגבר על המחסור במלאי ערכות המגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ