הפרלמנט הצרפתי: ישראל מנהלת אפרטהייד בחלוקת המים בגדה המערבית

כך קובע דו"ח שפורסם על ידי ועדת החוץ של הפרלמנט. שגרירות ישראל בפאריס גילתה עליו רק אחרי שעלה לאינטרנט, ולא פעלה כדי לנסות לרככו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת החוץ של הפרלמנט הצרפתי פרסמה לפני כשבועיים דו"ח חסר תקדים בחריפותו שבו טענה כי ישראל מנהלת בגדה המערבית מדיניות של "אפרטהייד חדש" בכל הנוגע למשאבי המים. בנוסף, מתברר ששגרירות ישראל בפאריס לא ידעה על הדו"ח ולא פעלה לנסות לרכך אותו. גורמים במשרד החוץ הגדירו את הפרשה "תקלה מדינית חמורה". השגרירות גילתה את הדו"ח רק כמה ימים אחרי פרסומו באתר האינטרנט של הפרלמנט. מי שעדכן את השגרירות היה אגף אירופה במטה משרד החוץ שקיבל מידע בעניין ממקור אחר.

את הדו"ח חיבר חבר הפרלמנט מהמפלגה הסוציאליסטית, ז'אן גלאבאני, שכיהן כשר החקלאות בממשלתו של ליונל ז'וספן בסוף שנות ה-90. גלאבאני קיבל משימה מוועדת החוץ בפרלמנט לחבר דו"ח על "ההשפעות הגיאופוליטיות של המים" באזורי סכסוך בעולם. הוא ביקר בישראל וברשות הפלסטינית בין 17 ל-19 במאי 2011 ופגש בישראל גורמים ממשלתיים בכירים, ובראשם את שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו ואת ראש רשות המים אורי שני.

גלאבאני כתב בדו"ח כי על אף שרבים נמנעים מלהשתמש במינוח הזה בשל רגישות פוליטית, מדיניותה של ישראל בגדה המערבית היא בבחינת "אפרטהייד חדש". הוא טען כי עצם השימוש במינוח "מדינה יהודית" מצביע על סוג מסוים של אפרטהייד על בסיס דתי. "החובה הגדולה שנועדה להפריד בין שתי הקהילות היא הסמל הטוב ביותר (לאפרטהייד, ב"ר)", כתב גלאבאני.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עוד נכתב כי המים הם מרכיב ייחודי בסכסוך בין ישראל לפלסטינים ובהסכמים בין הצדדים, אולם חלוקת המים אינה צודקת ולפלסטינים אין גישה לאקוויפרים, קרי למאגרי המים התת-קרקעיים. גלאבאני ציין כי יש "סכסוך מים" בין ישראל לפלסטינים. "ההתרחבות הטריטוריאלית של ישראל נראית כ'כיבוש מים' בין אם אלה הנחלים ובין אם האקוויפרים", הודגש בדו"ח.

עיקרי הדו"ח. לחצו להגדלה

הדו"ח קבע שהמים הפכו ל"נשק בשירות האפרטהייד החדש" והביא שורה של דוגמאות ונתונים כדי לגבות את הדברים. "450 אלף המתנחלים הישראלים בגדה המערבית משתמשים בכמות רבה יותר של מים מ-2.3 מיליון הפלסטינים שחיים שם", נכתב. "במקרה של בצורת, ותוך הפרה של החוק הבינלאומי, העדיפות במים ניתנת למתנחלים".

עוד נכתב בדו"ח כי "חומת ההפרדה שנבנתה בידי ישראל מאפשרת לשלוט בגישה למים תת-קרקעיים" ומאפשרת לישראל "לנתב את זרם המים מערבה". מחבר הדו"ח מאשים את צה"ל ב"הריסה שיטתית של בארות שנכרו בידי הפלסטינים בגדה המערבית" וכן בהפגזה מכוונת של מאגרי המים ברצועת עזה בשנים 2009-2008.

הדו"ח קובע כי רוב הפלסטינים חיים בשטחי A ו-B, אבל תשתיות המים שבהן הם תלויים נמצאות בשטחי C, שם תנועת הפלסטינים מוגבלת או אסורה. "צה"ל מתיר רק לעתים נדירות לבנות ולפתח תשתיות", נכתב בדו"ח. "מתקני טיהור מים רבים שתוכננו בידי משרד המים של הרשות הפלסטינית ‘חסומים' בידי המינהל הישראלי".

גלאבאני כותב בדו"ח שאומץ ע"י ועדת החוץ בפרלמנט הצרפתי כי הישראלים מתבססים בטענותיהם "על תיאוריית זכותנו על הקרקע" ומציין כי לא הצליח להבין אם מדובר ב"זכות התנ"כית על הקרקע או בתפיסת שטחים שלכאורה אין להם בעלים". הוא הוסיף כי "כדי לגונן על זכויותיהם מסרבים הישראלים לכל הצעה של ניהול משותף, כחלק מחזון שמטרתו לשמור על המים. ישראל מציעה פתרונות שונים, חלקם מעניינים, אך בכולם היא שומרת על השליטה במים (בגדה המערבית, ב"ר)".

במשרד החוץ ובשגרירות ישראל בפאריס הכירו את ביקורו של גלאבאני בישראל ואת העובדה שהוא צפוי לכתוב דו"ח. עם זאת, שגריר ישראל בפאריס יוסי גל וצוותו לא ביצעו מעקב מספיק אחרי עבודתו של גלאבאני על הדו"ח. איש בשגרירות לא ניסה להשיג את טיוטת הדו"ח לפני פרסומו כדי לוודא שהוא לא כולל מסקנות ואמירות קשות כל כך לגבי ישראל. בנוסף, לא התבצעה כל פעילות מול "בני בריתה" של ישראל בוועדת החוץ של הפרלמנט הצרפתי כדי שירככו את הדו"ח.

גורמים בכירים במשרד החוץ ציינו כי שגרירות ישראל בצרפת נרדמה בשמירה. "הדו"ח הזה הוא תקלה חמורה שגרמה נזק מדיני והסברתי כבד לישראל בצרפת", אמר בכיר במשרד החוץ.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור אמר כי גלאבאני הכניס את הניסוחים הקיצוניים לדו"ח על דעת עצמו, ברגע האחרון, ובלי להיוועץ עם חברי קבוצת העבודה. "ההתבטאויות הבלתי מקובלות הללו הפתיעו את חבריו לקבוצת העבודה, שנדהמו לגלותן בנוסח הסופי, לאחר שפורסם, ולאחר שהובא לידיעתם על ידי הדיפלומטים הישראלים", אמר פלמור. "לאחר שאנשי השגרירות הבהירו את חומרתם יוצאת הדופן של הניסוחים בדו"ח, בפרט בחלק הממוסגר בסופו, התנערו ממנו כל חברי קבוצת העבודה, כולל היו"ר, אשר שלח מכתב רשמי לשגריר שבו הוא מבקש להתנער מהביטויים האנטי-ישראליים של הדו"ח".

פלמור הוסיף כי הדו"ח "גדוש בלשון של תעמולה ארסית, הרחק מכל ביקורת מקצועית שאיתה אפשר להתווכח באופן מושכל". לדבריו, מחבר הדו"ח העלים עובדות רבות ופעל ב"מגמתיות בוטה".

פלמור אמר עוד כי "ישראל אינה נוטלת מים מתחומי הרשות, אלא מעבירה לפלסטינים מכסות מים מעל ומעבר לאלה שנקבעו בהסכמים, בעוד הפלסטינים מזניחים את התחיבויותיהם ומאפשרים קידוחים פיראטיים שמזיקים לשני הצדדים".

השתתפה בהכנת הידיעה: גיתית גינת

Read this article in English: French parliament report accuses Israel of water 'apartheid' in West Bank

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ