ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מלך ירדן עבדאללה השני העניק ראיון לעיתון "וושינגטון פוסט" שפורסם היום (שלישי), בו אמר כי "אנחנו שומעים הרבה מילים מישראל לגבי שלום, אבל בשטח אנחנו רואים משהו אחר לגמרי. כדי להתגבר על הבעיות הישראלים יצטרכו לתרום בנושא ההתנחלויות, כדי לאפשר הגעה לבסיס משותף רחב מספיק. אם נגדיר את נושא הגבולות, משמעות הדבר שנפתור גם את סוגיית ההתנחלויות, ואז ניתן לעבור מיד לדיון על סוגיות הביטחון".

עבדאללה ציין שבשיחות בין ישראל לפלסטינים שהתקיימו בירדן בשבועות האחרונים היתה התקדמות מעטה בלבד. "התקדמנו בצעדי תינוק", אמר המלך שייפגש היום עם הנשיא אובמה בבית הלבן. "אני זהיר לגבי האמירה שאני חש אופטימיות זהירה".

המלך ציין כי השיחות היו "טובות וקשות" אבל נתנו הזדמנות לשני הצדדים "להתחיל להתמסר אחד עם השני" כדי להכין את הקרקע לשיחות רציניות יותר. המלך הדגיש כי שני הצדדים מעוניינים לצאת מהמבוי הסתום ולהגיע למו"מ ישיר. "כולנו מודעים לעמדות שבהן הם התבצרו, אבל אני סבור שיש נכונות לשני הצדדים להתקדם. אלה צעדי תינוק קטנים ואנחנו רק בהתחלה".

עבדאללה ונתניהו בארמון המלך בדצמברצילום: אבי אוחיון, לע"מ

  עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

  המלך הוסיף: "יש הרבה אנשים שמסתכלים על השיחות הללו בצורה שלילית. התשובה שלי להם היא שעדיף שישראל והפלסטינים ידברו אלה עם אלה. זה עדיף מכלום. מי שמכיר את האזור יודע כמה זה חשוב".

  לדברי המלך, תוצאות הבחירות לפרלמנט במצרים שכנעו כמה בכירים ישראלים שההשלכות של עיכוב תהליך השלום יהיו מזיקות בטווח הארוך. "ככל שהישראלים ימשיכו לשחק בלבעוט את הכדור הזה רחוק, כך הם יהיו בסכנה גדולה יותר לאבד בעתיד את מה שהם חושבים שהיא ישראל האידיאלית". המלך הוסיף כי "במוקדם או במאוחר נחצה את הקו שאחריו פתרון שתי המדינות לא יהיה אפשרי יותר ואז תישאר רק האפשרות של מדינה אחת ואז מדברים על או אפרטהייד או דמוקרטיה".

  המלך ציין כי הוא מודע לכך שהזמן אינו בשל להצגת יוזמת שלום אמריקאית בגלל הבחירות הקרבות לנשיאות ארה"ב. "איננו יכולים לצפות מהאמריקאים להטיל כעת את מלוא כובד משקלם, אלא אם כן תהיה לנו חבילה מגובשת מספיק שתאפשר תוצאה שניתן לצפות אותה מראש. מי שצריך להרים את רוב המשקל זה אנחנו, לא נשיא ארה"ב".

  Read this article in English: Jordan's Abdullah: Israel realizes need to revive Mideast peace talks immediately

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ