יוזמה: לבחון קשרי חברי הכנסת עם פעילי הימין

ח"כ גלאון ביקשה מחברי וועדת האתיקה לקבוע כללי "מותר ואסור", על רקע שורה של תקריות בשבועות האחרונים, בהן העבירו ח"כים מידע לפעילי ימין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) פנתה אתמול (שני) לוועדת האתיקה של הכנסת, בדרישה לקיים דיון מיוחד על קשרים שמנהלים חברי כנסת עם פעילי הימין הקיצוני החשודים במעורבות בפעילות "תג מחיר" ובמעקב אחרי היערכות צה"ל לפינוי המאחזים. פנייתה של גלאון מצטרפת לפניית מפלגתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה נגד יו"ר הקואליציה זאב אלקין על קשריו עם "חמ"ל המאחזים", כפי שפורסם ב"הארץ".

בפנייתה ביקשה גלאון מחברי הוועדה לקבוע כללי "מותר ואסור", על רקע שורה של תקריות בשבועות האחרונים. כך, למשל, הזכירה גלאון דיון שקיימה ועדת החוקה בספטמבר האחרון, בו התארחו פעילי ימין שהורחקו זמן קצר קודם לכן מההתנחלויות בצו. לדברי גלאון, "חברי כנסת בדיון, כולל יו"ר הועדה, שיבחו את החשודים הנוכחים, השתלחו במערכת אכיפת החוק, וטענו שמדובר בעלילות שווא. כמה ימים לאחר מכן אחד מהמורחקים, שעבר בעקבות הצו לצפון המדינה, נעצר בחשד להצתת המסגד בטובא-זנגריה.

מקרה אחר שמזכירה גלאון הוא מעצר שבוצע בכניסה לכנסת, של פעיל ימין שהיה מבוקש לחקירה בידי השב"כ, לאחר שהוזמן לכנסת לפגישה עם ח"כ אורי אריאל. גלאון הזכירה במכתבה גם את הדיווחים בתקשורת על כך שמידע שהעביר יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, להנהגת המתנחלים הגיע בסופו של דבר גם לרישומי "חמ"ל תג מחיר" שפעיליו נעצרו והוגשו נגדם כתבי אישום בגין קשירת קשר לסיכול פעולות צה"ל וריגול אחר כוחות הצבא.

בעקבות הדברים אמר ח"כ אורי אריאל כי גם הוא העביר מידע שנועד לסכל פינויים על ידי צה"ל והצהיר שהוא מתכוון להמשיך בכך. "מובן שכל עוד אותם גורמים הם בגדר חשודים אינני סבורה שיש לנקוט בצעדים משפטיים, ואף מעבר לכך, אני מאמינה שפעולות אלה חוסות תחת החסינות המהותית ממנה נהנים חברי הכנסת. מנגד, הפעולות הללו לוקות בפגמים אתיים מהותיים, ולכן אני מאמינה שזהו מקומה של ועדת האתיקה לקיים בהם דיון ולחוות עליהם דעה נורמטיבית", אמרה גלאון.

מסיבת עיתונאים של האיחוד הלאומי בכנסת עם פצועי חוות גלעד, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ