המאבק בהתנחלויות: קריאה למוזיאון הטבע הבריטי להחרים את חברת אהבה

21 מדענים ואמנים, ובהם הבמאים מייק לי וקן לואץ', קוראים למוזיאון להפסיק לשתף פעולה עם פרויקט מחקר בשל פעילות החברה בהתנחלות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שורה של מדענים בכירים ואנשי רוח מתחו ביקורת חריפה על המוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון בשל שיתוף הפעולה שלו עם מדענים מחברת "אהבה" הישראלית.

על המכתב, שנשלח לעיתון האינדיפנדנט, חתומים 21 אמנים ומדענים ובהם הבמאים מייק לי, קן לואץ' וסר פטריק בטסון, נשיא החברה הזואולוגית של לונדון. הם תקפו את המוזיאון על שיתוף הפעולה עם החברה, שפועלת בים המלח - אזור שנכבש במלחמת ששת הימים ב-1967 - כלומר בשטחים. מטה של החברה אמנם נמצא בתל אביב, אולם היא פועלת גם במצפה שלם, שנחשב להתנחלות.

"אהבה", שידועה בזכות מוצרי הקוסמטיקה שהיא מייצרת ממינרלים מים המלח, משתפת פעולה בפרויקט בשם NANORETOX. הפרויקט, במימון של האיחוד האירופי, נועד לבחון אלו סכנות מהווים ננו-חלקיקים מהונדסים לבריאות ולסביבה. עשרות חברות ומוסדות משתפים פעולה בפרויקט אותו מוביל המוזיאון, ובהם גם מדענים של החברה הישראלית.

צילום: יסמין ואריה צלמים

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

החתומים על המכתב טוענים כי בשיתוף הפעולה עם חברת אהבה, שפועלת בשטחים, המוזיאון "מתאם פעילות שעוברת על החוק הבינלאומי". לטענתם החברה משתמשת במשאבים השייכים לפלסטינים כדי להשיג רווחים שמממנים התנחלות בלתי חוקית.

"אנחנו חושבים שזה כמעט בלתי נתפס שמוסד לאומי במעמדו של המוזיאון להיסטוריה של הטבע ישים את עצמו במצב הזה", לשון המכתב, "אנו קוראים למוזיאון לסיים את מעורבותו בפרויקט ולקבוע נהלים שימנעו הסתבכויות דומות בעתיד".

זו אינה הפעם הראשונה שחברת אהבה סופגת ביקורת מידי פעילים פרו פלסטינים בבריטניה. בספטמבר האחרון היא נאלצה לסגור את הסניף שלה בלונדון בעקבות קמפיין ארוך של הפעילים.

דובר המוזיאון מסר בתגובה כי הוא פועל במסגרת הגבולות החוקיים שפוליטיקאים וקובעי מדיניות מציבים. "אנחנו לא משתתפים בחרמות אקדמיים או חינוכיים, שמגבילים את החופש האקדמי".

מחברת אהבה טרם נמסרה תגובה.

Read this article in English: U.K. museum lambasted over links to Israeli Dead Sea firm

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ