דו"ח של האיחוד האירופי: לקדם נוכחות אש"ף בירושלים

הדו"ח קובע כי ישראל מחמירה את המצב בי-ם, וממליץ לחלוק מידע על מתנחלים אלימים במזרח העיר, כדי לשקול אם להתיר כניסתם לאירופה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

"בלי ירושלים כבירה העתידית של שתי המדינות, הסכם שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים לא יהיה אפשרי". כך קובע דו"ח פנימי של ראשי הנציגויות האירופיות בירושלים וברמאללה העוסק במצב במזרח ירושלים. הדו"ח, שהגיע לידי "הארץ", נשלח בימים אלו למשרדי החוץ בבירות השונות ולדיון בוועדה הפוליטית-ביטחונית שבאיחוד האירופי בבריסל.

הדו"ח קובע שמדיניות ישראל במזרח ירושלים חותרת יותר ויותר תחת פתרון שתי המדינות, כפי שקבע גם דו"ח פנימי אחר שהגישו ראשי הנציגויות לבריסל בסוף 2011, ושעסק לראשונה בשטח סי. הדו"ח החדש קובע בין היתר כי ישראל פועלת לסיפוח מזרח העיר לישראל – מדיניות שהאיחוד רואה כבלתי חוקית.

לפי הדו"ח, מאז 2001, המדיניות הישראלית מעודדת הגירת נוצרים תושבי העיר לחו"ל. הדו"ח מביא עמדתם של בכירי הכנסיות בעיר, שמדיניות ממשלת ישראל חותרת לשנות באופן יסודי את האופי והמעמד של עיר הקודש תוך הדגשת האופי וההיסטוריה היהודים על חשבון הנרטיב המוסלמי והנוצרי.

"במשך השנים האחרונות", נכתב בהקדמה לדו"ח החדש, "פעולות ישראל במזרח ירושלים סתרו את מחויבותה המוצהרת לשלום בר קיימא עם הפלסטינים באמצעות פיתרון שתי המדינות. ניסיונות להדגיש את הזהות היהודית של העיר, על חשבון התושבים המוסלמים והנוצרים שלה, מאיים על הגיוון הדתי שלה ומספק דלק לאלו שרוצים להקצין עוד יותר את הסכסוך, עם השלכות אפשריות אזוריות ועולמיות"

הדו"ח מפרט שורה של צעדים שפוגעים באוכלוסייה הפלסטינית. בין היתר, צויין כי כעשרת אלפים ילדים פלסטינים שחיים במזרח העיר אינם רשומים במשרד הפנים, משום שאחד מהוריהם הוא מהגדה המערבית או מעזה. הדבר משפיע לרעה על נגישותם לחינוך בסיסי, לשירותי בריאות ושירותים חברתיים אחרים. במארס 2011 כל בתי הספר הפרטיים בעיר נדרשו לעבור לספרי הלימוד הערוכים בידי ישראל, ומצנזרים תכנים שקיימים בספרי הרשות. למרות מחאות ההורים, בתי ספר רבים צייתו להוראה.

האוריינט האוס, ששימש בעבר את אש"ף במזרח ירושליםצילום: טס שפלן

מאז 2008 נאסר על בתי החולים הפלסטיניים במזרח העיר לקנות תרופות שמיוצרות בגדה המערבית. הדבר גורם לבעיות לוגיסטיות ומייקר את העלויות. בנוסף נאסר עליהם להרחיב ולשפץ את בתי החולים.

בהמלצות: לא להיפגש עם נציגים ישראלים במזרח העיר

הדו"ח, שדומה מאוד לקודמו בשנה שעברה, ממליץ על שורה של צעדים לקידום המדיניות של האיחוד, ובהם גם שיקום הנוכחות של אש"ף בירושלים, ושיתוף מידע על מתנחלים אלימים במזרח ירושלים, כדי לשקול האם להתיר כניסתם למדינות חברות באיחוד.

ההמלצות עוסקות גם בתחום הדיפלומטי, וקוראות להימנע מפגישות עם נציגים ישראלים במזרח העיר, כמו במשרד המשפטים. בנוסף ממליץ הדו"ח להימנע מליווי ביטחוני או רשמי ישראלי בביקורי נציגים בכירים מהארצות החברות במזרח העיר ובעיר העתיקה. מנגד קוראים עורכי הדו"ח לארח בקביעות בכירים פלסטינים עם מבקרים בכירים ממדינות האיחוד. בתחום הפיננסי קוראים הכותבים למנוע עסקות שתומכות בפעילות בהתנחלויות בעיר, ולהציע חקיקה אירופית שתמנע עסקות פיננסיות שתומכות בפעילות בהתנחלויות או תרתיע מביצוען.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ