ישראל: איראן טרם החליטה על נשק גרעיני

הסנקציות והאביב הערבי מציבים איום גובר על יציבות המשטר בטהראן - כך מעריכים במערכת הביטחון, בתחזית שתוצג לרמטכ"ל האמריקאי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מערכת הביטחון הישראלית תציג לראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, הערכה שלפיה איראן טרם קיבלה החלטה אם לפתח נשק גרעיני. דמפסי יגיע לארץ לקראת סוף השבוע, לביקור ראשון מאז מונה לתפקידו החדש בספטמבר האחרון. הרמטכ"ל האמריקאי ייוועד כאן עם בכירי מערכת הביטחון ובראשם שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ.

על פי ההערכות הישראליות, אף שאיראן ממשיכה להתקדם במסלול לפיתוח יכולת גרעינית, היא לא הגיעה עדיין לנקודת החלטה בדבר תרגום היכולת הזו לנשק גרעיני (בהתקנתה על ראש נפץ קרבי של טיל). ככל הידוע, האיראנים עצמם גם לא סימנו מועד להכרעה כזו. להערכת ישראל, המשטר האיראני נתון תחת איום גובר, אולי חסר תקדים בהיקפו, על יציבותו. לראשונה, משתלבים זה בזה לחץ מבחוץ - סנקציות מחריפות ולצדן איומים בתקיפת אתרי הגרעין, יחד עם משבר פנימי מעמיק - מצוקה כלכלית וחשש מפני תוצאות הבחירות לפרלמנט במארס הקרוב.

בראש מעייניה של ההנהגה האיראנית עומד החשש ליציבות המשטר. במערכת הביטחון הישראלית מזהים דאגה בקרב צמרת המשטר מפני הצלחה של גורמי אופוזיציה בבחירות. החשש מלווה בדילמה: ניסיון לזייף את התוצאות, כפי שאירע כנראה בבחירות לנשיאות ביוני 2009, עלול להצית גל מהומות קשה כנגד השלטונות בעוצמה רבה יותר מאשר לפני שנתיים וחצי. המשטר חושש כי הפעם יקבלו תומכי הרפורמה רוח גבית מאירועי "אביב העמים" הערבי, שבמהלכם הופלו בשנה האחרונה המשטרים בתוניסיה, מצרים ולוב.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף, מתמודד המשטר לראשונה עם פגיעה כלכלית משמעותית, המורגשת היטב גם בכיסו של האזרח האיראני. הסנקציות המחריפות שנוקטת הקהילה הבינלאומית כבר גרמו לפיחות של עשרות אחוזים בערך המטבע ולחרדה בשווקים. איראן מתקשה לצבור מטבע חוץ כתוצאה ממכירות הנפט שלה וכעת היא חוששת מהעמקת הסנקציות כנגד הבנק המרכזי ותעשיית הנפט שלה, צעדים שיידונו בתקופה הקרובה במקביל בארה"ב ובאיחוד האירופי.

המשטר מתמודד גם עם קשיים אידיאולוגיים מבית. מחנה גדל והולך, ובו גם תומכי הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, מערער על סמכות העל של כוהני הדת ובראשם המנהיג הרוחני האיראני האייתוללה עלי חמנאי. ואילו מודל המהפכה האיסלאמית האיראנית נתקל לראשונה בתחרות מצד מודלים מודרניים, פחות קיצוניים, המתפתחים בטורקיה, בתוניסיה ואולי גם במצרים. "איראן נמצאת בלחץ בשל אירועי האביב הערבי ובראשם החשש מנפילת משטר אסד בסוריה. 2011 היתה שנה רעה מאוד למשטר בטהראן", אמר גורם ביטחוני בכיר ל"הארץ".

על פי הניתוח הישראלי, איראן מתמודדת עם מערכת מורכבת, הולכת וגוברת, של לחצים, הכוללת באחרונה גם קו פומבי נוקשה יותר של ממשל אובמה כלפיה. 2012 מסתמנת כשנה של חוסר יציבות וחוסר ודאות, באזור כולו ובאיראן בפרט. על רקע זה, קיים קושי גובר לחזות את צעדי איראן. טהראן כבר הימרה על קו תוקפני, באיומים שהשמיעה לסגור את מיצרי הורמוז ולשתק חלק ניכר מתעשיית הנפט העולמית. בנסיבות קיצוניות, היא עשויה להמר שוב ולהחליט לפרוץ קדימה כדי להשיג יכולת גרעינית.

שאלת הטיפול באיראן תתפוס כנראה חלק ניכר מסדר היום של דמפסי בביקורו בארץ. העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח בסוף השבוע כי ממשל אובמה הזהיר באחרונה את ישראל שלא תתקוף את אתרי הגרעין האיראניים. נראה שאחת ממטרותיו של הרמטכ"ל האמריקאי תהיה לוודא שישראל אינה עומדת לנקוט פעולה עצמאית בעניין זה בתקופה הקרובה.

משרד החוץ האמריקאי הביע בשבוע שעבר הסתייגות פומבית מההתנקשות במדען הגרעין האיראני בטהראן והכחיש כל קשר למעשה, שטהראן ייחסה לישראל (אף שבשלב מאוחר יותר האשימו דוברים איראנים גם את ארצות הברית ובריטניה בחיסול). בכירים ישראלים השמיעו בימים האחרונים הצהרות סותרות באשר לאיכות העיצומים המוטלים על איראן. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיבח את העיצומים בראיון לעיתון אוסטרלי אולם אחר כך טען, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שאין בהן די.

חלק מביקור דמפסי יוקדש גם להצגת תמונת המצב האסטרטגית כפי שרואה אותה הצמרת הישראלית ולהשלכותיה על צורכי בניין הכוח של צה"ל. הרמטכ"ל גנץ נמצא כעת בביקור בן יומיים בבריסל, שם הוא משתתף כאורח בכנס הרמטכ"לים של ברית נאט"ו. גנץ נפגש עם שורת קצינים בכירים בצבאות המערב, לשיחות שעסקו בחלקן גם באיום האיראני.

אתרי אינטרנט בארה"ב דיווחו אמש כי הבקשה לדחיית התרגיל המשותף של צה"ל וצבא ארה"ב מאפריל למחצית השנייה של השנה הגיעה מישראל. על פי הדיווחים, השר ברק ביקש את הדחייה משר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, בטיעון כי זו תאפשר הכנה טובה יותר לביצוע התרגיל. מקורות בכירים במערכת הביטחון הישראלית אישרו את הדיווחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ