נתניהו, עזוב את איראן

רוג'ר כהן | ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוג'ר כהן | ניו יורק טיימס

אחד השגרירים האמריקאים באירופה נשאל באחרונה על ידי שגריר ישראלי, כיצד לשפר את היחסים העכורים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. "מדי פעם תגידו תודה", ענה השגריר. "אולי מדי פעם תשאלו את הנשיא אם ביכולתכם לעשות משהו בעבורו, ומעל לכל, אל תתערבו בפוליטיקה של שנת הבחירות שלנו", ענה.

התשובה התקיפה הזאת משקפת את זעמו של אובמה על כמה דברים: הדרך שבה נתניהו עקף אותו ופנה אל הקונגרס, הנשלט על ידי הרפובליקאים; כפיות הטובה של נתניהו, למרות התמיכה האמריקאית האיתנה, הכוללת הטלת וטו בשנה שעברה על החלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם והתנגדות לניסיון הפלסטיני להכריז חד-צדדית על מדינה; צעדי ההשהיה של נתניהו המשקפים את ביטחונו שאובמה יכהן קדנציה אחת בלבד; וסירובו להכריז על הקפאה נוספת של ההתנחלויות כדי להקל את תהליך השלום.

ברצוני לתת לנתניהו עצה נוספת, אם ברצונו לתקן את היחסים הלקויים עם אובמה - והוא חייב לרצות, משום שהישראלים יודעים שארה"ב חשובה והם עלולים לא לבחור מחדש אדם שהרעיל את היחסים עם וושינגטון. העצה היא: אל תתקוף את איראן באביב או בקיץ.

נתניהו מתפתה לתקוף את איראן בחודשים הקרובים כדי לפגוע בתוכניתה הגרעינית העמומה. למרות קריאתו של אובמה והמסרים שהעביר לו שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה, נתניהו מסרב להבטיח לארה"ב שלא יתקוף. כמה גורמים משפיעים עליו לפעול בקרוב. הראשון הוא הדעה הרווחת בישראל שלפיה איראן קרובה לנקודת האל-חזור במאמציה להשיג חומרים שונים - מהעשרת אורניום ועד למנגנוני הפעלה - הנחוצים לבניית ראש חץ גרעיני. התחלת ההעשרה במתקן התת-קרקעי בפורדו, הקרוב לקום, הגדילה את החששות האלה, בנוסף לטון הלוחמני של איראן בתגובה לעיצומי הנפט.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף, ישנו לוח הזמנים הפוליטי בארה"ב. התקפה ישראלית חודשים ספורים לפני הבחירות עלולה להכשיל את אובמה. הוא לא יוכל להביע את כעסו בשל כוחו של הלובי הפרו-ישראלי, הצבעת היהודים החשובה בפלורידה והתמיכה שכל התקפה ישראלית כזו תקבל מהמועמד הרפובליקאי בבחירות לנשיאות.

בניגוד לכך, אם אובמה ייבחר לתקופת כהונה שנייה, הוא יוכל להביע את חוסר שביעות הרצון שלו במקרה שישראל תפעל לבדה. ומאחר שגוברת ההכרה שאובמה אכן ינצח, לשיקולים האלה יש משקל רב בירושלים.

אל תעשה את זה, מר נתניהו. זו תהיה טעות נוראה. בחירה בין ארצות הברית לאיראן אינה צריכה לדרוש מחשבה מרובה. האחת היא מעצמה אדירה וידידה חיונית. השנייה היא מדינה מתרברבת, נפיצה, שמשחקת בתוכנית גרעינית עשרות שנים ושבעלת בריתה הקרובה באזור, סוריה, נמצאת על סף קריסה.

חלומה של ישראל הוא שארצות הברית תבצע את ההפצצה, וזו אחת הסיבות לסירובה להבהיר את כוונותיה. אך למעט תגובה על פרובוקציה איראנית מקוממת, כגון סגירת מיצרי הורמוז, זה לא יקרה לפני נובמבר.

השורה האחרונה היא שהתקפה ישראלית תאחד את האיראנים, תבצר את המשטר האיסלאמי לעוד דור, תחזק את המשטר הסורי, תגרום להקצנת העולם הערבי בתקופת מעבר עדינה, תעורר את חיזבאללה להצית את הגבול עם לבנון, תחזק את חמאס, תסכן את החיילים האמריקאים באזור, תגרום להתגברות הטרור, תעלה לשמים את מחיר הנפט, תחולל אולי מלחמה אזורית, תציע לאיראן חבל הצלה בדיוק כשאירופה עומדת להפסיק לקנות את הנפט שלה, תוסיף שאיפת נקמה איראנית נגד ישראל, ובמקרה הטוב ביותר רק תדחה את מימוש השאיפות הגרעיניות של איראן בשנתיים.

נשמע מעודד? גנרל מרטין דמפסי, ראש המטות המשולבים של הצבא האמריקאי, יבקר בישראל בקרוב. נתניהו צריך להקשיב לו, להוריד את האצבע מההדק האיראני, ולהבין שגורלה של ישראל תלוי ברמאללה יותר מאשר בטהראן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ