חיים לוינסון ואופיר בר-זהר

חודשיים וחצי לפני המועד שקבע בג"ץ לפינוי המאחז מגרון בגדה המערבית, אמר אתמול קצין בכיר בפיקוד מרכז כי פינוי המאחז יפגע ביציבות הביטחונית באזור.

בשל פסיקת בג"ץ אמור המאחז מגרון להיהרס עד סוף חודש מארס. ההריסה המתוכננת תהיה מבצע מורכב עם אלפי שוטרים וחיילים שיפעלו במשך יום אחד לפחות במאחז כדי לפנות את תושביו, לפנות את המבנים ולפרק את כל הקרוואנים. בשיחה שקיים אתמול עם כתבים, אמר הקצין הבכיר שהריסת המאחז אינה דומה להריסות המאחזים המתבצעות מפעם לפעם, אלא היא "כמו ההתנתקות".

לדברי הקצין, פינוי מאחזים כמו מגרון או גבעת אסף, שמתגוררות בהם עשרות משפחות, עלול "לשבש את ההבחנה" בין המתגוררים בהם לבין המתנחלים הקיצוניים יותר שהצבא מנסה לבודד אותם, מה שיוביל ל"שינוי היציבות הביטחונית" באזור. הוא הבהיר כי הצבא טרם החל להיערך לפינוי מגרון. "ברור שהפינוי יביא לתגובות בשטח", אמר הקצין הבכיר והוסיף ש"הדבר לא צריך להוות שיקול מבצעי".

עמדת הקצין מבטאת את הסתייגות צה"ל ממעורבותו בפינוי מאחזים. בספטמבר האחרון, לפני שהרס הצבא שלושה בתי קבע במגרון, המליץ מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, לדחות את המבצע ולהרוס את שלושת הבתים עם כל המאחז, בסוף מארס. שר הביטחון אהוד ברק דחה את ההמלצה והורה להרוס את הבתים. בצבא מקווים שניסיונות ההידברות, התיווך והלחצים הפוליטיים יעשו את שלהם ופינוי מגרון ייעשה בהסכמה.

המערכה הפוליטית על גורל המאחז נמשכת בינתיים. במפלגת הליכוד מתנהל מאבק בעניין המאחז. מצד אחד ניצבים השר בני בגין, שהופקד על הידברות עם תושבי המאחז, השר דן מרידור והשר מיכאל איתן, שתומכים בפשרה שתעתיק את מגרון למרחק כמה מאות מטרים בקו אווירי, למורד ההר, למקום המכונה "גבעת היקב". מצד שני ניצבים השרה לבנת, יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין וחברי הכנסת ציפי חוטובלי, דני דנון, זאב אלקין ויריב לוין, התומכים בחקיקה שתפקיע את הקרקע שעליה יושב המאחז מבעליה הפלסטינים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מגבה את עמדת בגין וסבור שיש לפתור את העניין בהעתקת המאחז. נתניהו דחה למועד בלתי ידוע את הדיון בממשלה על החוק שנועד להפקיע את הקרקע מהפלסטינים, בנימוק שיחבל במשא ומתן שמנהל בגין.

אתמול באה למאחז שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. היא נפגשה עם המתנחלים ושמעה מהם על מצוקותיהם וחששותיהם מהפינוי. "צריכה להיות הסדרה חוקית של המאחזים בשיתוף התושבים", אמרה לבנת. לדבריה, "עקירתם ללא הסדרה היא מעשה לא דמוקרטי ולא מוסרי".

לבנת אמרה לתושבי המאחז שבתחילת השבוע הבינה מראש הממשלה נתניהו שבכוונתו להקים צוות משפטנים, בכוונה להציע פתרונות משפטיים להסדרת המאחזים שנבנו על קרקעות פרטיות ובעצם להכשירם בדיעבד. שני מועמדים לצוות הם שופט העליון שפרש לאחרונה אדמונד לוי והפצ"ר לשעבר אביחי מנדלבליט.

ביום חמישי שעבר ביקר במאחז יו"ר הכנסת ריבלין ואמר כי אם הממשלה לא תסדיר את מגרון, הכנסת תעשה זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ