מלך ירדן: הזמן של ישראל הולך ואוזל, האפרטהייד קרב

עבדאללה השני, המבקר בוושינגטון, נועד אמש עם הנשיא אובמה ודן עמו במשא ומתן בין ישראל לבין הפלסטינים

נטשה מוזגוביה (וושינגטון) ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה (וושינגטון) ואבי יששכרוף

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, נפגש אתמול בבית הלבן עם מלך ירדן, עבדאללה השני, המבקר בוושינגטון. אובמה שמע מהמלך על המצב באזור ועל ההתפתחויות בשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, שהירדנים מארחים בעמאן. בשיחה עם כתבים בתום פגישתם, אמר המלך כי "אנו מחזיקים אצבעות שנוכל להוציא את הצדדים מקיפאון".

הנשיא אמר בתדרוך שנושא המשא ומתן היה אחד המרכזיים בשיחתם, וכי שתי המדינות ממשיכות לעבוד יחד כדי לעודד את הפלסטינים והישראלים לנהל שיחות בצורה רצינית ולא אלימה. שני המנהיגים מיודדים אישית, ואחת הסיבות לכך שירדן לקחה על עצמה את הובלת השיחות כעת היא הבחירות לנשיאות בארצות הברית. היום ייפגש המלך עם שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון.

עוד קודם לכן, התראיין עבדאללה לעיתון "וושינגטון פוסט" ואמר שבשיחות שניהלו בשבועיים האחרונים ישראל והרשות הפלסטינית בעמאן נרשמה התקדמות מועטה בלבד. לדבריו, "התקדמנו בצעדי תינוק. אהיה זהיר ביחס לאמירה שאני חש אופטימיות זהירה". הוא הוסיף שהשיחות היו טובות וקשות וששני הצדדים מעוניינים לצאת מהמבוי הסתום שאליו נקלעו. "יש הרבה אנשים המסתכלים על המשא ומתן בצורה שלילית. התשובה שלי היא שעדיף שישראל והפלסטינים ידברו אלה עם אלה. זה עדיף מכלום. מי שמכיר את האזור יודע כמה זה חשוב".

המלך אמר בראיון גם שתוצאות הבחירות לפרלמנט במצרים שכנעו כמה בכירים ישראלים שההשלכות של עיכוב תהליך השלום יזיקו בטווח הארוך. לדבריו, הזמן למציאת פתרון אוזל, ו"לחכות זו הטעות הכי גדולה שהישראלים יכולים לעשות. רק אחרי הבחירות במצרים ישראל התעוררה לפתע. במוקדם או במאוחר נחצה את הקו שבו פתרון שתי המדינות עדיין אפשרי, שמשם הפתרון היחיד הוא מדינה אחת. ואז, האם אנחנו מדברים על אפרטהייד או דמוקרטיה?". עם זאת, הוא הסביר שהזמן אינו מתאים להצגת יוזמת שלום אמריקנית חדשה בגלל הבחירות בארצות הברית השנה.

עבדאללה התייחס גם לממשלת ישראל עצמה ואמר כי "אנו שומעים רבות מישראל לגבי השלום, אך בשטח אנו רואים משהו אחר לגמרי. כדי להתגבר על הבעיות, הישראלים יצטרכו לתרום בנושא ההתנחלויות, כדי לאפשר הגעה לבסיס משותף רחב מספיק. אם נגדיר את נושא הגבולות, משמעות הדבר שנפתור גם את סוגיית ההתנחלויות, ואז ניתן לעבור מיד לדיון בסוגיות הביטחון".

בתוך כך, מקורות דיפלומטיים מערביים אמרו בימים האחרונים כי הצד הישראלי מעכב את הצגת עמדתו הרשמית בדיונים בעמאן באשר לסוגית הגבולות והביטחון בגלל עניינים פוליטיים פנימיים. לדבריהם, אנשי נתניהו מסבירים לנציגי הרביעייה שלנוכח הפריימריז המצפים לו בליכוד והחשש מפירוק הקואליציה, יעכב נתניהו את הצגת העמדה שלו בסוגיות הביטחון וההתנחלויות למארס.

הפגישה הבאה בין הצדדים נקבעה לעוד שבוע, 25 בינואר. על אף שהקווארטט הציב בהצהרה שלו את 26 בינואר כתאריך יעד להצגת הצעות מדויקות על סוגיות כמו הגבולות והביטחון, במשרד החוץ האמריקאי אמרו כי ההתקבעות על תאריכי יעד רק עשויה לחבל באווירת השיחות, וכי מה שחשוב הוא שהצדדים מדברים ביניהם ישירות.

עבדאללה התייחס בראיון גם לטלטלה באזור ואמר כי הוא צופה שהאלימות וההפגנות בסוריה יימשכו בשלב זה, וכי הוא אינו רואה סיכוי לשינוי קרוב, אלא אם הקהילה הבינלאומית "תהיה מעורבת יותר". לדבריו, האפשרות הזו מדאיגה אותו, כי "כשאנשים בוחרים באופציה צבאית, זו תיבת פנדורה מסוכנת". כשדיבר על המצב בירדן עצמה, אמר המלך שהם מתקדמים עם הרפורמות וכי "יש אלמנטים בירדן שאינם מרוצים, אך אם כולם מרוצים, משהו לא בסדר עם התהליך הדמוקרטי".

בינתיים, התעוררה בימים האחרונים מתיחות קלה ביחסי ארצות הברית-ישראל: גורמים מדיניים בירושלים הביעו מורת רוח מההדלפות האמריקאיות לקראת ביקורו של שר החוץ אביגדור ליברמן בשבוע הראשון של פברואר, על כך שבכירי הממשל אינם מעוניינים להצטלם עם ליברמן. "זו אינה פגיעה בליברמן, זו פגיעה בישראל", אמרו.

בוושינגטון העדיפו שלא להגיב רשמית על הדיווחים בישראל, אך ציינו שהפגישות של בכירי הממשל והסידורים, כמו הצילומים המשותפים, נקבעים זמן קצר לפני הפגישות, ומדובר בביקור "בהכנה". בביקורו הקודם של ליברמן בוושינגטון, זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, שרת החוץ הילרי קלינטון הצטלמה עמו ללא כל קושי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ