הפריימריז בקדימה: ב-27 למארס

לבני על הפסד אפשרי בפריימריז: "לא עוסקת במדע בדיוני"

במסיבת עיתונאים אמרה יו"ר המפלגה: "רק קדימה בראשותי תוכל להחליף את נתניהו"; מופז: "התנהלותה היתה חלשה ומגומגמת, היא סיימה את תפקידה"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

יו"ר מפלגת קדימה ציפי לבני הודיעה הבוקר (רביעי) במסיבת עיתונאים כי הבחירות המקדימות לראשות המפלגה , מיד עם תום המושב הנוכחי של הכנסת. "ביום הזה ידעו אזרחי ישראל מי המועמד של הרוב הציוני במדינה לראשות הממשלה", אמרה לבני. "האזרחים לא יכולים להרשות לעצמם להשאיר את הממשלה של נתניהו בשלטון".

כשנשאלה האם תפרוש מהמפלגה אם תפסיד בפריימריז, השיבה לבני: "הפסד זה לא בקלפים מבחינתי, אני לא עונה על שאלות של מדע בדיוני. אני הולכת לנצח בפריימריז האלה".

לבני הדפה את הטענות של חלק מחברי קדימה בנוגע לבעייתיות של מנגנון הבחירות במפלגה. "שאף אחד לא יטיף לי על טוהר המידות", אמרה. "שמעתי את התלונות האלה גם אחרי הפריימריז הקודמים. הבחירות מתנהלות על ידי חברה חיצונית, הן יהיו שקופות. אם מישהו רוצה, תוך כדי החודשיים הקצרים עד שנגיע לבחירות, להרוס את קדימה - אני לא אתן לו לעשות את זה. הכול יהיה שקוף".

לבני, היום במסיבת העיתונאיםצילום: ניר קידר

  "רק קדימה בראשותי תוכל להחליף את נתניהו וליצור ממשלה עם שותפים טבעיים", המשיכה לבני. "כאלה שרואים את טובת כלל אזרחי ישראל ולא רק סקטורים צרים.

  "כפי שאמרתי בעבר, אני אקדים את הפריימריז למעוד שיהיה נכון לקדימה ולא בגלל רצון או גחמה של מישהו מהמתמודדים. אני ערה כמובן לאותם שינויים פוליטיים שקורים גם מחוץ לקדימה, ויש שחקנים נוספים שהצטרפו. הבחירות במדינה הן כבר לא איזה אופק רחוק אלא מתחילות להתקרב וקדימה צריכה להיות מוכנה".

  "בוא נאמר את האמת: אני לא מוכנה לתת לאותה פוליטיקה קטנה וקטנונית להרוס את קדימה ולמנוע מהאזרחים את התקווה שהם זכאים לה. אני מתכוונת לנצח בפריימריז. נקים ממשלה שלא נכנעת שוב שוב, שלא תאשר שוב את חוק טל כפי שאנחנו רואים שהממשלה רוצה לעשות בקרוב, ממשלה שתחייב כל אחד מהאזרחים לתרום למדינה, בשירות צבאי אזרחי או לאומי. ממשלה שתייצג את הציבור הישראלי התורם הציוני, את אלה שיצאו הקיץ לרחובות, אלה שנהמת הלב שלהם קוראת לעשות את המעשה הנכון".

  לבני התייחס גם להצטרפותו של יאיר לפיד לחיים הפוליטיים, שלפי הסקרים לוקח מקדימה מנדטים רבים: "כל אחד שרוצה לתרום זה חיובי. לפיד מנסח היטב גם את מצע קדימה, אבל אם אנחנו שותפים לאותו רעיון, אז יש לנו אחריות. הכניסה שלו למגרש עשויה לחזק את אותה קבוצה שרוצה להחליף את נתניהו, אבל עלולה גם להחליש אותה".

  שאול מופז, הבוקרצילום: דודו בכר

  ח"כ רוברט טיבייב מקדימה הודיע על תמיכתו בלבני: "היא היחידה שתוכל להוביל את קדימה לניצחון בבחירות. אני בטוח שחברי קדימה ינהלו מערכת בחירות הוגנת ונקייה, שלאחריה נצא כולנו מאוחדים למערכה החשובה על דמותה של מדינת ישראל".

  בסביבת לבני אומרים כי היא קיבלה את תמיכתם של חברי הסיעה הבאים: רוני בראון, מרינה סולודקין, יואל חסון, גדעון עזרא, אלי אפללו, נחמן שי, שלמה מולה, רוברט טיבייב, מגלי והבה, רחל אדטו, אורית זוארץ, נינו אבסדזה ודורון אביטל. בנוסף, גם יו"ר הוועדה לענייני המפלגה צחי הנגבי ויו"ר מועצת קדימה חיים רמון הביעו תמיכה בה. בסביבת לבני מאמינים שלרשימת התומכים הזו יתווספו נוספים בתקופה הקרובה.

  היריב המשמעותי מבחינת לבני הוא שר הביטחון לשעבר, שאול מופז, אותו ניצחה בפריימריז הקודמים בפער של מאות קולות בלבד. מועמדים נוספים שעשויים להתחרות הם חברי הכנסת אבי דיכטר ומאיר שטרית.

  הבוקר הגיב מופז להחלטה. "היום החל המסע להחלפת נתניהו. אני הולך להוביל את המסע הזה להחלפתו של ראש ממשלת ישראל. ראשיתו של המסע הזה הוא ההחזרה של קדימה למקום הנכון בפוליטיקה הישראלית ומיד אחר כך החזרת ישראל למסלול הנכון במובן החברתי והמוסרי", אמר בכנס שערך המרכז להעצמת האזרח באוניברסיטת תל אביב.

  לדברי מופז, "חברת הכנסת לבני סיימה את תפקידה כיו"ר. התנהלותה היתה חלשה, מגומגמת וחסרת מנהיגות. אני אחזיר את קדימה למקומה הטבעי וכאלטרנטיבה לפוליטיקה. המסע להחלפת נתניהו החל היום קורא לכל החברים והתומכים לכל הבוחרים של קדימה ושל המדינה להצטרף אלי למסע הזה למען העתיד שלכם ושל כל אזרחי המדינה".

  יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי נסיונה של לבני להציג עצמה כמי שתפיל את נתניהו מכסאו הוא נלעג ותלוש מהמציאות. "קדימה מטושטשת, מסוכסכת, נטולת אידיאולוגיה וסיימה את דרכה הפוליטית", אמרה יחימוביץ'. "את יעדיה המדיניים לא מימשה מעולם, ומדובר במפלגה קפיטליסטית ואנטי חברתית. גם במסיבת העיתונאים לא הציגה לבני ולו יעד ערכי אחד. העבודה נותרה כעת אלטרנטיבה שלטונית יחידה, סוציאל דמוקרטית לכלכלה הוגנת, לצדק חברתי ולאחריות המדינה כלפי אזרחיה".

  מהליכוד נמסר בתגובה להחלטתה של לבני כי: "הליכוד היא המפלגה היחידה שעמדותיה רלוונטיות לאתגרים הבטחוניים, המדיניים והכלכליים שעומדים בפני ישראל בשנים הקרובות".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ