אופיר בר-זהר

שר הפנים אלי ישי התנצל בעקבות הפרסום אמש (שלישי) בערוץ 10, לפיו אמר כי צה"ל נכשל במלחמת לבנון השנייה כיוון שהחיילים לא התפללו ולא "נשאו עיניהם אל אלוהים".

לדבריו, "המשפחות השכולות והנופלים זה הדבר הקדוש לעם ישראל, והדברים שצוטטו אתמול הובאו במגמתיות מכוונת, ואינם נכונים. כאנשים מאמינים ברור לנו שניצחונות במלחמות ישראל, תלויות באמונתינו בבורא עולם".

ישי טוען כי הדברים שיוחסו לו אינם נכונים, זאת למרות שקולו נשמע בהקלטה. לדברי עוזרו של ישי, רבע השעה שבה דיבר צומצמה לדקה ודבריו הוצגו בצורה לא נכונה והוצאו מהקשרם. "כל מי שהיה באירוע יודע שזה לא מה שהשר אמר. כאנשים מאמינים ברור לנו שהכל תלוי באמונתנו, ועדיין מותר להיות דתי בארץ".

לשאלה מדוע התנצל ישי אם לא אמר את הדברים הסבירו בסביבתו כי "הדבר נעשה בגלל שהיו משפחות שנפגעו".

בהמשך פרסם ישי מכתב התנצלות אישי. "איך טקסט כל-כך אמוני ובסיסי הפך לכלי ניגוח פוליטי הזוי?", כתב ישי. "לצערי, ציטטו קטעים מדרשה תורנית כדי להציג אותי כאויב העם. אמרתי שכאשר אנחנו, העם שבעורף, נשאנו עינינו בתפילה לבורא עולם זכינו לישועות, ומלחמת ששת הימים היא הוכחה לכך. מדובר בדברים בסיסיים שכל יהודי מאמין בהם.

"כמי ששירת בצה"ל וכמי שמשפחתו היא חלק ממשפחת השכול, חורה לי ומזעזע אותי שגם משפטים אמוניים ובסיסיים אלו הפכו לכלי ניגוח. ככל שאני בוחן את הדברים, אני מזדעזע מהציטוטים החלקיים ובעיקר מהפרשנות ומהכותרת המטעה. ובכל זאת, כיוון שהפרסום ציער חלק מהמשפחות השכולות ומלובשי המדים, ראיתי חובה להביע את צערי ולהסביר את דבריי".

שר הפנים אף חזר על התנצלותו במהלך נאום שנשא במליאת הכנסת, ושב ותקף את כלי ההתקשורת שלטענתו סילפו את דבריו.

"השר מבזה את חיילי צה"ל". הורוביץצילום: מיכל פתאל

בתחילת השבוע, במהלך הילולה שקיים הרב המחזיר בתשובה ראובן אלבז, השווה ישי את מלחמת לבנון השנייה למלחמת ששת הימים: "בששת הימים כל מדינות ערב נלחמו נגד עם ישראל", אמר ישי. "על כל חייל יהודי היו לפחות מאות חיילים, אם לא אלפים. על כל טנק, מאות טנקים. על כל מטוס, מאות מטוסים. ותשימו לב, מורי ורבותיי, איזה נסים ונפלאות. היינו אז הצבא הכי חלש במזרח התיכון. לא היה לנו שום סיכוי לנצח. פתאום כולם בורחים ועם ישראל מנצח.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"(במלחמת לבנון השנייה) היינו הצבא הכי חזק במזרח התיכון, לא כמו במלחמת ששת הימים, הכי חזק", המשיך ישי. "בלי מצרים, בלי סוריה, בלי לבנון, בלי עיראק, בלי תימן, בלי לוב, בלי לבנון, רק 2,000 חיזבאלונים. ותראו מה קרה במלחמת לבנון השנייה. אתם יודעים מה ההבדל?"

ישי טען כי ההבדל נבע מכך שבמלחמת לבנון השנייה, הסתמכו חיילי צה"ל על כוחם ולא נשאו עיניהם לאלוהים. "במלחמת ששת הימים כל יהודי ויהודי שהלך למלחמה והלך לקרב הרים את העיניים לבורא עולם", אמר, "אבל במלחמת לבנון השנייה אמרנו: 'כוחי ועוצם ידי' (כלומר - צה"ל הסתמך על כוחו שלו, אב"ז). ואז הקדוש ברוך הוא אמר לנו: 'כוחי ועוצם ידי? בוא נראה מה יהיו התוצאות. מורי ורבותיי, זה מוסר גדול, כשכל מדינות ערב נגד העם היהודי, מה שיציל את העם היהודי זה לומדי התורה והתשובה".

בתגובה לדברים אמר היום ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "השר ישי מבזה את חיילי צה״ל ומביא את הציניות הפוליטית לדרגה חסרת תקדים. כמי שהיה סגן ראש ממשלה ושר בכיר בממשלה כושלת שהובילה למלחמה חסרת אחריות, כדאי שאלי ישי יפנה את האצבע המאשימה אל עצמו ולא לאמונתם של החיילים".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) הגיב גם הוא לדברים: "אנו מקבלים את פסוקי הבלע החודשיים של אלי ישי או של פטרונו. אני מציע לו להתפלל בעצמו כדי שיצליח יותר בכיבוי שריפות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ