נתניהו משנה כיוון: תוקפו של חוק טל לא יוארך בחמש שנים

נתניהו חזר בו בעקבות לחצים שהופעלו עליו, בין היתר מצד שר הביטחון ברק שסבור שהחוק אינו עומד בציפיות שהצבא תלה בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי תוקפו של חוק טל לא יוארך בחמש שנים. נתניהו, שנחת היום (רביעי) בהולנד, אמר שידון עם השותפות הקואליציוניות במשך זמן הארכתו הצפויה, ויביא זאת לאישור הממשלה.

ההודעה באה על רקע מתיחות עם שר הביטחון ברק בעניין, ולאחר ששלשום אמר נתניהו כי הוא דווקא כן מתכוון להאריך בחמש שנים את תוקפו של החוק, המעניק פטור מגיוס לצבא לבחורי ישיבה בכפוף לתנאים המפורטים בו.

באותו יום אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי החוק לא עומד בציפיות שתלתה בו מערכת הביטחון ויש להאריך את תוקפו לתקופת ביניים של שנה בלבד - ולקדם מהלך חקיקתי חלופי. "בסופו של דבר החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני 10 שנים, ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד, ובמהלך השנה הזאת לשבת על המדוכה ולמצוא את הדרך שבה נגיע לסידור חדש של הנושא כולו", אמר ברק בישיבת סיעת העצמאות.

לדבריו, יש להחליף את חוק טל בהסדר אחר שבו "צה"ל קובע את מי הוא מגייס, וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שישתלבו בשוק העבודה".

בסביבת ראש הממשלה מתחו היום ביקורת על הצעות חלופיות שהגיעו מפי חברי כנסת באופוזיציה, ואמרו שהאלטרנטיבות שמוצעות היום לחוק טל הן ״פופוליסטיות״. מקורבי נתניהו אמרו כי ״זה לא ריאלי לשנות את המציאות הקיימת בישראל מאז קום המדינה מקצה לקצה ולקחת אנשים בניידות משטרה לבקו״ם. בתקופה שבה יוארך החוק הוא ייבחן מחדש לאור השינויים בחברה הישראלית".

ח״כ יוחנן פלסנר, יו"ר הצוות לבחינת יישום חוק טל בוועדת חוץ וביטחון, אמר בתגובה להחלטת רה"מ כי "לא נסתפק בדחיית הדיון על הארכת החוק ונמשיך להיאבק עד לדחייתו במתכונתו הנוכחית. הפעם הציבור המשרת והעובד יצא נשכר מכך שנתניהו של יום רביעי מצוי במחלוקת עם נתניהו של יום שני". פלסנר הוסיף:"מכיוון שתוקפו של החוק אמור לפוג בחודשים הקרובים, נדרוש מהממשלה להביא לאישור הכנסת חוק חדש שיכלול הסדר שונה במטרה לקדם חזון של 'חובת שירות לכל".

ועדת טל הוקמה בשנת 1999 במהלך כהונתו של ברק כראש ממשלה, והמלצותיה אושרו בממשלת שרון בשנת 2002 ובממשלת קדימה בשנת 2007.

בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו היום נאמר כי "בתקופת ממשלת נתניהו התגייסו יותר חרדים בהשוואה לכל ממשלה אחרת: בשנת 2011 התגווסו 2361 חרדים לצה"ל ולשירות האזרחי, עלייה של 284 אחוזים לעומת שנת 2008, טרם כהונתה של הממשלה הנוכחית".

בישראל ביתנו אומרים כי הם מתכוונים להתנגד לכל ארכה נוספת של תוקף חוק זה. הם לאחרונה גם התנגדו לקיצוץ הרוחבי בתקציב אבל הוא עבר גם ללא הסכמתם ובתמיכת שרי ש"ס.

גם השר משה (בוגי) יעלון התבטא נגד הארכת תוקף החוק בחמש שנים. לדבריו, "החוק...מנציח פטור גורף לתלמידים אלה ואף מונע יציאה לעבודה של כאלו הנושרים מהמסלול. מאחר והממשלה החליטה על הכפלת מספר המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי-אזרחי מדי שנה בחמש השנים הקרובות, וכן נוקטת במדיניות של עידוד השתלבות תלמידי ישיבה בשוק העבודה על ידי הכשרתם – נדרשת בחינה מחודשת של חוק טל. מדובר בחוק לא טוב שחייב תיקון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ