לראשונה זה 13 שנה: הצנחנים תרגלו צניחה מבצעית

למרות שאתוס הצניחה מעורר מחלוקת במידת נחיצותו, כ-1,000 מלוחמי החטיבה ביצעו אמש צניחה לילית. מח"ט הצנחנים: מתכוננים לכל תרחיש

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לראשונה מזה 13 שנים, ערכה חטיבת הצנחנים של צה"ל תרגיל צניחה מלא. כ-1,000 מלוחמי החטיבה ביצעו צניחת לילה אמש (שלישי), כחלק מתרגיל החטיבה המתקיים בבסיס צאלים ביומיים האחרונים.

לאחר למעלה מעשור בו עיקר הצניחות נעשו כחלק מקורס הצניחה, חזר צה"ל לתרגל באופן מלא הצנחה של חטיבת חיל רגלים (חי"ר) בשטח מאוים. כאשר אתוס הצניחה מעורר לא אחת תהיות לגבי נחיצותו בשדה הקרב המודרני, מהווה התרגיל חלק מהצהרת כוונות לגבי יכולתה של החטיבה בשעת חירום, והפעלתה בעתיד.

"היכולת של צה"ל להביא חטיבה שלמה, לעומק השטח, תעמוד למבחן בתרגיל, עם יציאה ללחימה יחדיו של יותר מאלף לוחמים בשטח", אמר מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אמיר ברעם, טרם עלייתם של הלוחמים למטוס. "מאז פרוץ העימותים ביהודה ושומרון בסוף שנות ה-90 (לא התאמנו בכך, ג"כ), ואנחנו מחזירים כשירות מבצעית לארסנל הכלים שנמצא ברשות הצבא, לכל תרחיש שלא יבוא".

לצד זאת, בעת לחימה הצנחת הכוחות נחשבת לאפשרות הכמעט אחרונה שתיבחן על ידי מפקדי הצבא, זאת לאור מורכבות המהלך והקושי ביציאה לקרב, גדודי או חטיבתי. בייחוד כאשר יכולות הפיקוד והשליטה של הדרג הפיקודי מוגבלות. לכן נקבע על ידי מפקד החטיבה, בהסתמך על מודלים של צבא ארצות הברית, כי יספיק לחטיבה מוצנחת לצאת ללחימה עצמה גם עם 70 אחוזים מסדר כוחותיו.

"עקרון ה-70", כפי שכונה בחטיבה, הוא שינוי ביחס לתורת הלחימה הצה"לית הרגילה, המתבססת על סדר כוחות מלא. בתרגיל הצניחה הורה אלוף משנה ברעם למפקדי הגדוד לפעול כאשר נאספו רק 70 אחוז מהלוחמים, בעוד היתר, שלא הספיקו לצנוח בזמן ולהגיע לנקודת הציון, נאספו ליחידה לא-אורגנית מאוחר יותר.

12 מתוך 12 |
תרגיל חטיבת הצנחניםצילום: דובר צה"ל
1 מתוך 12 |
תרגיל חטיבת הצנחנים
2 מתוך 12 |
תרגיל חטיבת הצנחניםצילום: דובר צה"ל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

איום נוסף שיקשה על השימוש בצניחה כאפשרות מבצעית של ממש יהיה נשק נגד מטוסים, שנמצא יותר ויותר בשימוש ארגוני טרור וצבאות האזור. אלוף משנה ברעם מסביר כי החזרת יכולת הצניחה המבצעית לשורות הצבא מהווה חלק מהמוכנות של צה"ל לשינויים האזוריים. "המזרח התיכון משתנה ללא הרף. הגבולות יציבים, אבל אי אפשר לדעת מה יקרה קדימה. חייבים להחזיר יכולות שהיו בעבר בתוקף, ואי אפשר לדעת מתי נשתמש בזה", הוא אומר. "זה בהחלט רלוונטי למרחבים קרובים יותר, ולכל צבא מערבי יש את היכולת הזו".

בתוך כך, ההיערכות הצבאית לתרגיל עסקה גם בהתמודדות עם מערכת היחסים העדינה בצה"ל בין נשים לגברים. לפני תחילת התרגיל, שאלה אחת ממדריכות הצניחה את מפקדיה לגבי ההנחיות הנוגעות לכללי ה"שילוב הראוי" בזמן האימון עצמו. לשאלתה הובהר לה כי בחטיבה עצמה הנושא לא עלה, ובמידת הצורך "יסיטו" את אותו חייל מאמין לדלת מטוס אחרת, בו לא נמצאת מדריכה אלא מדריך צניחה. על פי נתוני הצבא, כ-30 אחוזים ממדריכי הצניחה הן נשים, והיתר גברים.

לפני כשלושה שבועות פורסם ב"הארץ" כי חייל בקורס צניחה סרב לצנוח, בגלל שמי ש"שילחה" אותו אל האוויר הפתוח מדלת המטוס, היתה מדריכת צניחה. למעשה, פקודת "השילוב הראוי" מגדירה כי לחייל הזכות לבקש הדרכה מחייל המשתייך מאותו המין. באחד הסעיפים בפקודה, מובא בנוסף כי הגדרה זו תקפה כאשר יש חשש למגע או ל"ייחוד". מכך עולה כי החייל שסרב, וחששה של אותה מדריכת צניחה בתרגיל, עומד בקנה אחד עם הפקודות הצבאיות כיום. עם זאת, בדרג הפיקודי הבהירו כי "חייל שיגיד שלא בא לו לקפוץ כי יש מדריכה - אז הוא לא יכול להיות לוחם. זו לא סוגיה לדיון, זה עניין מבצעי לחלוטין".

אתמול בשעת ערב עלו הצנחנים, עם ציוד קרב מלא, על מטוסי ההרקולס שיצאו מבסיס נבטים. אלו המריאו לכיוון שטחי האש של בסיס צאלים שבדרום, משם צנחו יחד עם כלי הנשק האישיים. בתדרוכים לכוחות הרפואה של החטיבה, נאמר לחיילים כי אחד מכל עשרה חיילים צפוי להיפגע, באופן קל ומעלה. בשעות שלפני ההמראה, ולאחר שהגיע הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, לביקור לפני הצניחה, התפללו עשרות מהלוחמים, ואחר כך קינחו בתפילת "מוריד הגשם", בתקווה שתנאי מזג האוויר ישפיעו וישנו את מתווה התרגיל.

בסיכום הצניחה, דיווחו בצה"ל על ארבעה חיילים שנפצעו ופונו לבית החולים סורוקה ו-38 חיילים התלוננו על כאבים לאחר שככל הנראה נקעו את רגליהם, וחזרו להתאמן. לאחר מכן, התקדמו הלוחמים בשעת לילה כ-20 קילומטרים, בדרך אל יעדי האויב שנקבעו מראש, וערכו אימון באש חיה.

Read this article in English: IDF conducts first major paratroopers drill in 13 years

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ