נאמן נגד החרדים: יש לשלב תורה עם נשיאה בעול

שר המשפטים תקף את השתמטות החרדים על רקע סערת חוק טל, ואמר בישיבת ההסדר בעתניאל כי הישיבה בהר חברון היא "סמל ודגל לעם ישראל"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר המשפטים, יעקב נאמן, מתח הערב (רביעי) ביקורת על חוסר נכונותה של החברה החרדית להשתלב בצה״ל. בנאום תקיף שנשא בישיבת ההסדר עתניאל שבדרום הר חברון, אמר נאמן בין היתר כי, ״בימים אלה, כשכבוד התורה נרמס וקבוצות מיעוטים מתבודדות ומפנות גב למשימות החשובות של עם ישראל של שמירה וביטחון, הישיבה פה בהר חברון היא סמל ודגל לעם ישראל איך משלבים תורה עם אחריות ציבורית, עם נשיאה בעול ולא רק עם התבודדות ולקיחת תקציבים״.

דבריו של נאמן מגיעים על רקע הדיון על הארכת חוק טל המותיר על כנו את הסטטוס-קוו בעניין גיוס החרדים לשירות צבאי או אזרחי. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחת היום בהולנד, הודיע כי תוקפו של חוק טל לא יוארך בחמש שנים והוסיף כי ידון עם השותפות הקואליציוניות במשך זמן הארכתו הצפויה, ויביא זאת לאישור הממשלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

    הודעת ראש הממשלה הגיעה על רקע מתיחות עם שר הביטחון ברק בעניין, ולאחר ששלשום אמר נתניהו כי הוא דווקא כן מתכוון להאריך בחמש שנים את תוקפו של החוק, המעניק פטור מגיוס לצבא לבחורי ישיבה בכפוף לתנאים המפורטים בו.

    באותו יום אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי החוק לא עומד בציפיות שתלתה בו מערכת הביטחון ויש להאריך את תוקפו לתקופת ביניים של שנה בלבד - ולקדם מהלך חקיקתי חלופי. "בסופו של דבר החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני 10 שנים, ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד, ובמהלך השנה הזאת לשבת על המדוכה ולמצוא את הדרך שבה נגיע לסידור חדש של הנושא כולו", אמר ברק בישיבת סיעת העצמאות.

    לדבריו, יש להחליף את חוק טל בהסדר אחר שבו "צה"ל קובע את מי הוא מגייס, וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שישתלבו בשוק העבודה".

    תגובות