לבני ומופז מתחרים על ספינה טובעת

הפריימריז בקדימה יקבעו מי ינווט את הספינה הטובעת. בכל מקרה, זו תהיה תחרות ללא רחמים, עם הרבה טינופת הדדית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כפי שזה נראה היום, ציפי לבני ושאול מופז מתמודדים על תפקיד הקברניט של הקוסטה קונקורדיה; על התענוג המפוקפק להיות זה שינווט בבחירות הבאות את ספינת קדימה, לעבר השרטון הקרוי יאיר לפיד. סקרים שפורסמו בעקבות כניסת לפיד ניבאו לקדימה התרסקות כואבת. אבל גם הסקרים שנערכו הרבה לפני שלפיד זנח את כורסת המגיש לא היטיבו עם מפלגתה של לבני. כך שהבעיה של קדימה איננה רק לפיד, אלא שלוש שנים של תפקוד מאכזב, הנהגה חלשה, סכסוכים פנימיים, ח"כים הזויים וחקיקה אנטי דמוקרטית של פרלמנטרים סוררים.

לבני, שנכנעה אתמול ללחץ כבד של חברים בסיעה והודיעה על הקדמת הפריימריז ל-27 במארס, אינה עיוורת לתחושות הללו הרווחות בקרב בוחריה. בשיחות פרטיות היא מודה שכשלה בניהול הסיעה, שהפקירה את תומכיה והאירה פנים ליריביה, ושלא עשתה די לבלום הצעות חוק ויוזמות שלא עלו בקנה אחד עם האידיאולוגיה שלה. בקיצור: שהעדיפה לחבק מאשר להנהיג ושלקתה במנת יתר של ממלכתיות מחשקת.

לבני, אתמול במסיבת העיתונאיםצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עכשיו היא מבטיחה להשתנות. אם היא תנצח בשנית את מופז, היא תסמן לו את הדרך החוצה. לו, ולכל מי שיערער על מנהיגותה. יש שישה-שבעה כאלה בסיעה. אבי דיכטר, שאמר אתמול כי ישקול את דרכו אם לבני תשוב ותיבחר, נמנה עם החבורה הזו.

דבר אחד ברור: בבוקר 28 במארס, עשרה ימים לפני פסח, זו תהיה קדימה אחרת, שונה ממה שהכרנו עד כה. עם לבני בראש, אך בלי מופז, דיכטר ואחרים. או עם מופז בראש, אבל בלי לבני וחיים רמון, ואולי גם בלי רוני בראון.

אלה יהיו פריימריז מלוכלכים, בלי כפפות, בלי רחמים, עם הרבה טינופת הדדית. כל התיעוב, השנאה והזלזול בינו לבינה ממתינים לפרוץ החוצה. בשבועות האחרונים הוא כבר משחרר את שלו, יורה לכל עבר, כאחוז אמוק. היא עדיין לא התחילה.

המאמר המלא מחר ב"הארץ השבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ