נתניהו יבקר בקפריסין לדון באבטחת קידוחי הגז

מדובר בביקור ראשון אי פעם של ראש ממשלה ישראלי בקפריסין

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע ב-16 בפברואר לביקור בקפריסין שמטרתו להגביר את שיתוף הפעולה סביב קידוחי הגז במזרח הים התיכון ולהדק את התיאום הביטחוני על רקע המשבר ביחסים עם טורקיה והתערערות משטר אסד בסוריה. לדברי מקור במשרד החוץ, מדובר בביקור ראשון אי פעם של ראש ממשלה ישראלי בקפריסין. כלי תקשורת בקפריסין דיווחו בימים האחרונים כי בין ישראל לקפריסין נחתם הסכם לשיתוף פעולה בהגנה על קידוחי הגז ובנוסף, סוכנות הידיעות UPI דיווחה כי ישראל ביקשה מקפריסין להציב מטוסים בשטחה. בקפריסין טרם השיבו לבקשה וניתן להניח שהנושא יעלה בביקורו של נתניהו.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, סוגיית תגליות הגז תהיה נושא מרכזי בביקור. מצבורי הגז החדשים שהתגלו הם בעלי חשיבות אסטרטגית הן לישראל והן לקפריסין וצפויים להכניס לשתי המדינות עשרות מיליארדי דולרים.

נתניהו מעוניין לסכם עם הקפריסאים על שיתוף פעולה בהובלת גז לשווקים באירופה ובאסיה וכן לסכם כמה מחלוקות אחרונות לגבי שדות גז שנמצאים באזורים חופפים שחלקם במים הכלכליים של ישראל וחלקם במים הכלכליים של קפריסין.

ביקורו של נתניהו בקפריסין מתקיים על רקע התקרבות דרמטית בין המדינות בשנתיים האחרונות, לצד המשבר החמור ביחסים בין ישראל לטורקיה. לפני המשט הטורקי במאי 2010 פרסם נשיא קפריסין צו מיוחד שאוסר על ספינות להפליג מהמדינה לכיוון עזה. הצו נותר בתוקפו עד היום.

בנוסף, הטורקים הפנו בחודשים האחרונים איומים חריפים כלפי קפריסין על רקע קידוחי הגז שהיא מבצעת ולקראת הפיכתה של קפריסין לנשיאה התורנית של האיחוד האירופי ביולי 2012. הטורקים הודיעו כי יקפיאו את היחסים עם האיחוד האירופי אם קפריסין תהיה הנשיאה התורנית.

בחודשים האחרונים שדרגו ישראל וקפריסין באופן משמעותי את שיתוף הפעולה הביטחוני ביניהן. על אף ששתי המדינות מדגישות כי המהלך אינו מכוון נגד אף מדינה שלישית, מקורות במשרד החוץ מודים כי המשבר של שתי המדינות ביחסים עם טורקיה והן איומי החיזבאללה לתקוף את מתקני הגז הישראליים בים התיכון עודדו את הידוק התיאום הביטחוני. מקור ביטחוני ישראלי ציין כי ההסכמים שנחתמו נוסחו בצורה כללית וברגישות רבה כדי שלא להגביר את המתיחות מול טורקיה. "הידוק היחסים עם קפריסין לא מכוון נגד טורקיה", אמר המקור הביטחוני.

לפני כשבוע ימים ביקר בישראל שר ההגנה הקפריסאי, דמיטריס אליאדיס. גם במקרה הזה היה מדובר בביקור חסר תקדים של שר הגנה קפריסאי בירושלים. אליאדיס נפגש עם שר הביטחון אהוד ברק, שר החוץ אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו.

במהלך הביקור חתמו ישראל וקפריסין על הסכם ראשון לחילופי מידע מודיעיני. כמו כן, לפי העיתון Cyprus Mail נחתם הסכם לשיתוף פעולה בהגנה על קידוחי הגז. במסגרת ההסכם תסייע ישראל לקפריסין בפיקוח על המרחב האווירי שמעל מתקני הגז וכן על המים הכלכליים שבהם מתבצעים חיפושי הגז.

אליאדיס אמר כי ספינות חיל הים ומטוסי חיל האוויר הישראלי יוכלו לפעול במים הכלכליים ובמרחב האווירי של קפריסין, אך רק בתיאום ובקבלת אישור מוקדם ובהתאם לחוק הבינלאומי.

בנוסף, סוכנות הידיעות UPI דיווחה כי שר הביטחון ברק ביקש מעמיתו הקפריסאי אישור לפרוס מטוסים של חיל האוויר בבסיס אנדריאס פאפאנדריאו שנמצא סמוך לעיר פאפוס בדרום מערב קפריסין. הקפריסאים עדיין לא השיבו לבקשה ויש להניח שהנושא יעלה בשיחותיו של נתניהו בניקוסיה.

מאז הקפאת שיתוף הפעולה הביטחוני עם טורקיה מחפשת ישראל תחליפים, במיוחד לצורך אימונים ופריסה של מטוסי חיל האוויר באזורים מרוחקים. בשנתיים האחרונות הגבירה ישראל את שיתוף הפעולה עם יוון, בולגריה ורומניה ולפני חודשיים קיימה תרגיל אווירי משותף עם חיל האוויר של קפריסין. פריסת מטוסי קרב ישראליים בבסיס בפאפוס צפויה לגרור מחאה טורקית ולהביא להגברת המתיחות באזור.

בדצמבר 2010 חתמו ישראל וקפריסין על הסכם לסימון הגבול הימי כדי למנוע מחלוקות בנוגע לחיפושי הגז. ההסכם גרר תגובה טורקית חריפה והשגריר הישראלי לשעבר גבי לוי זומן לשיחת נזיפה. בספטמבר 2011 כינה ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן את ההסכם בין ישראל לקפריסין "טירוף", וממשלתו הודיעה כי תשלח ספינות מלחמה לאזור הקידוחים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה צפוי לצאת בחודש הבא לביקור בקפריסין כחלק מהידוק היחסים בין המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ