הנייה ומשעל נאבקים על התוויית דרכו של החמאס

ראש הלשכה המדינה מאז שנות ה-90 איבד מכוחו בגלל היחלשות אסד ואיראן, והודיע לאחרונה שלא יתמודד שוב על תפקידו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, שמכהן בתפקידו מאז אמצע שנות ה-90, מתכוון לפרוש מתפקידו. משעל הודיע לצמרת הארגון כי אין בכוונתו לשוב ולהתמודד על תפקידו בבחירות לתפקיד, שאמורות להתקיים בחודשים הקרובים בקרב עשרות חברי מועצת השורא. משעל עדכן בתוכניתו את בכירי הארגון בפגישה שהתקיימה לפני כשלושה שבועות בחרטום, בירת סודאן. בפגישה נכחו אוסאמה חמדאן, מוסא אבו מרזוק, ראש הממשלה איסמעיל הנייה ומחמוד א-זהאר.

הצהרתו של משעל ניתנה על רקע הקרע ההולך ומחריף בין הנהגת החמאס בעזה לבין צמרת הארגון בחו"ל. בגדה וברצועה סבורים כי משעל הבין בשבועות האחרונים שמשקלה של הנהגת עזה גובר והולך, בעקבות המשבר בין חמאס לסוריה ולאיראן. לפי ההערכות, משעל סבור כי בכוונת ההנהגה בעזה למנוע את בחירתו מחדש לתפקיד, ולכן הקדים והודיע כי לא יתמודד. בצד זאת, ייתכן שמדובר בצעד שנועד להפעיל לחץ על צמרת הארגון בעזה, שדורשת להגדיל את כוחה בקבלת ההחלטות, ומתנגדת לשינויי המדיניות שהוביל משעל.

בין ההנהגות בעזה ובחו"ל נתגלעו מחלוקות בכמה סוגיות: היחס לישראל, הפיוס הפנים-פלסטיני, החתירה להקמת המדינה ומעל לכל - העמדה כלפי סוריה ואיראן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות לפייסבוק שלכם

נראה שהנייה ובכירי החמאס בעזה החליטו להוכיח לבכירי הארגון שנמלטו באחרונה מדמשק, כי לא יסכימו עוד לקבל החלטות המונחתות עליהם מלמעלה ולא מקובלות על דעתם. עמדתה של הנהגת עזה קיבלה משנה תוקף כשמשעל ניסה לשנות את אסטרטגיית המאבק של חמאס, להוביל את הארגון לפיוס היסטורי עם הפתח, ולהתמקד בניהול מאבק נוסח האביב הערבי. כל זאת בשעה שהנייה, מצדו, נותר דבק בעמדתו ודורש לאחד שורות עם הג'יהאד האיסלאמי. ראש הזרוע הצבאית של החמאס ברצועה, אחמד ג'עברי, טרם הודיע במי מן הצדדים הוא תומך.

המתיחות הקשה בין הנייה ומשעל החלה בעקבות פגישת הפיוס של ראש הלשכה המדינית עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בנובמבר בקהיר. עוד קודם לכן, במאי, צמרת עזה נאלצה לשמוע את משעל מודיע כי החמאס "מוכן לתת עוד הזדמנות לשלום". בנובמבר הוא הוסיף כי הארגון תומך בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, בהצטרפות לאש"ף, ומעוניין להתמקד ב"מאבק עממי" בלבד, ללא שימוש בנשק חם.

תגובתו של הנייה למשנה זו לא איחרה לבוא. תחילה הסביר כי המאבק המזוין הוא בחירה אסטרטגית ולמעשה האפשרות היחידה של חמאס להשיג את מטרותיו. גם בביקוריו האחרונים במצרים, בטורקיה ובסודאן הבהיר הנייה כי מדינה פלסטינית תקום על כל סנטימטר של פלסטין, מהים ועד הנהר, וכי חמאס לעולם לא יכיר בישראל.

העימות בין הנייה למשעל צבר תאוצה גם בפגישת הנהגת הארגון בחרטום, בה מתח הנייה ביקורת גלויה על משעל. כך, בתוך שבועות ספורים בלבד הפך ראש ממשלת חמאס מאחד המנהיגים הנתפשים כפרגמטים ביותר בצמרת הארגון, לנץ שמנסה לסלול את דרכו של משעל החוצה.

מנגד, חל פיחות במעמדו של משעל, הנובע מהיחלשות הקשרים עם סוריה ואיראן. חולשת משטרו של אסד והמהומות במדינה גרמו לקיצוץ בהיקף התקציבים שהעבירה סוריה לחמאס, ובמקביל לפגיעה באימוני פעילי החמאס בשטחה. מלבד זאת, גם איראן צמצמה את היקף הכספים המועברים לחמאס.

הפערים בין שני הארגונים בולטים גם בבחינת ההתנהלות מול הג'יהאד האיסלאמי. כך בדצמבר האחרון עצרו אנשי חמאס בעזה פעילי ג'יהאד וחקרו אותם בחשד שתיכננו לשגר רקטות קסאם לעבר ישראל. למרות זאת, ביום שלישי האחרון נפגש הנייה עם אחד מבכירי הג'יהאד, מוחמד אל-הינדי, הפליג בשבחים לארגונו וקרא לאיחוד בין שני הארגונים.

ההבדלים בין יחסה של הלשכה המדינית לג'יהאד לבין יחסה של הנהגת עזה לארגון מתחדדים על רקע יחסם של שני הארגונים לפטרונים איראן וסוריה. החמאס מנסה להרחיק עצמו מהשלטון בדמשק, ומשפחות בכירי הארגון עזבו בחודשים האחרונים את המדינה. כך משפחתו של סגן ראש הלשכה המדינית, מוסא אבו מרזוק, פונתה למצרים. שני חברים נוספים בלשכה המדינית פונו אף הם מהבירה הסורית השבוע. מקורות פלסטיניים מסרו כי משפחת משעל שוהה ברובה בקטאר, אך חלקה עדיין נמצא בסוריה. כך, מספר הפעילים הבכירים שנותרו בסוריה מועט. במקביל ליחסים המעורערים עם סוריה נרשמה מתיחות שיא גם בין הנהגת החמאס לשלטון בטהראן, לאחר שהחמאס לא נענה להפצרותיה של איראן שלא לעזוב את דמשק.

הג'יהאד האיסלאמי, לעומת זאת, מתקרב באופן מואץ למשטרו של בשאר אסד. בסוף דצמבר שעבר שלח הארגון עשרות פעילים לאימונים בסוריה ובאיראן. מקורות פלסטיניים דיווחו כי המהלך נעשה לאחר שהאיראנים לחצו על הנהגת הג'יהאד לנהל מדיניות תמיכה גלויה במשטר הסורי. טהראן אף רמזה כי תעצור את הסיוע הכספי לג'יהאד אם לא ישלח את פעיליו לאימונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ