הרמטכ"ל האמריקאי בפגישתו עם ברק: יש לנו אינטרסים משותפים באזור

יו"ר המטות המשולבים האמריקאי החל את ביקורו בישראל בסדרת פגישות ביטחוניות, מאוחר יותר יוועד בירושלים עם הצמרת המדינית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

יו"ר המטות המשולבים האמריקאי הגנרל מרטין דמפסי החל הבוקר (שישי) את ביקורו בישראל בסדרת פגישות ביטחוניות. בתחילת פגישתו של דמפסי עם ברק אמר יו"ר המטות המשולבים האמריקאי כי הוא "מאוד שמח להיות כאן. יש לנו הרבה אינטרסים משותפים באזור, בזמנים המשתנים האלו. בנוסף אנחנו יכולים להמשיך לפעול זה עבור זה, לטובת הכלל".

לאחר מכן ערך הגנרל דמפסי סדרת פגישות בקריה. תחילה הוא נועד עם הרמטכ"ל, בני גנץ, ולאחר מכן עם ראש אגף התכנון, האלוף אמיר אשל, ועם ראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי. לאחר מכן יפגשו גנץ ודמפסי יחד עם שר הביטחון, אהוד ברק.

הביקור הוא חלק מניסיון אמריקאי לתאם מהלכים עם ישראל בעניין איראן, ולברר עם ההנהגה הישראלית את כוונותיה בכל הנוגע לתקיפה אפשרית של מתקניה הגרעיניים. ארצות הברית וישראל סיכמו ביניהן על דחיית תרגיל צבאי משותף רחב היקף, שאמור היה להתקיים בארץ באפריל השנה. שתי המדינות החליטו כי התרגיל יתקיים במחצית השנייה של השנה. אף שהדברים אינם נאמרים במפורש, נראה שהרקע לדחייה הוא רצונו של ממשל אובמה להפחית מעט את המתיחות עם איראן.

הרמטכ"ל בני גנץ ומקבילו האמריקאי הגנרל דמפסי, בביקור בקריה צילום: עופר וקנין

דמפסי קיים סדרת פגישות בירושלים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו וכן עם נשיא המדינה, שמעון פרס. כמו כן ביקר יו"ר המטות המשולבים של צבא ארצות הברית במוזיאון "יד ושם".

בפתח הפגישה אמר הנשיא פרס לאורחו, "אני בטוח כי במאבק הזה (באיראן) נצא כשידינו על העליונה. זהו מאבק שאינו שייך בלעדית לארה"ב או לישראל, אלא מאבק בינלאומי ליצירת עולם בטוח בעבור כל העמים ללא כל הבדל". באשר ליחסי ישראל ארה"ב אמר הנשיא: "זוהי זכות להיות בעלי ברית של ארה"ב. אנו מעריכים את בואך לכאן.

ראש המטות דמפסי אמר לנשיא בנימה אישית "אני מודה לך על כך שהסכמת להיפגש איתי, חייל פשוט. "והוסיף "אני מבקר בישראל כאורחו של הרמטכ"ל בני גנץ על מנת לעמוד על אופי האתגרים המשותפים מתוך אמונה כי נוכל להגן על ערכי החירות. אני מבטיח לך כי ארה"ב היא שותפתה של ישראל ולכבוד הוא לנו". 

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ