המבקר: בדיקת "פרשת ברק - אשכנזי" מסתיימת, לא תחודש חקירת המשטרה

ההחלטה התקבלה לאחר שראש אגף החקירות סגלוביץ' קבע שרק הרפז חשוד בפלילים, ואילו בחוגי ברק ואשכנזי בלטו בעיקר "רוע וטיפשות"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרדו של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, פירסם היום (שבת) הכחשה חריגה לדיווח על חידוש קרוב של החקירה המשטרתית בפרשת המסמך שבזיופו חשוד סא"ל במילואים בועז הרפז. המבקר העניק לתיק את הכינוי "פרשת ברק-אשכנזי", על שם שר הביטחון המכהן והרמטכ"ל הקודם, והודיע כי הבדיקה תסתיים בתוך ימים וכי לא יהיה צורך בבדיקות נוספות.

הודעת משרד המבקר פורסמה במענה לתביעה נחרצת של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', בעקבות ידיעה באתר "ניוז 1".

דובר משרד מבקר המדינה, שלמה רז, הודיע אחר-הצהרים כי "אין שחר לידיעה שכביכול נתגלה צורך בחידוש החקירה". לפי הודעת רז, "בידי משרד מבקר המדינה עדויות מספיקות בעל-פה ובכתב למיצוי הבדיקה ולהוצאת טיוטה של דו"ח המבקר. הבדיקה הממצה תסתיים בימים אלה ולכן אין צורך בבדיקות נוספות בעניין".

סגלוביץ' נועד שלשום במשרד המבקר בתל-אביב עם לינדנשטראוס ושלושה מבכירי עוזריו, לבקשתם, לשמיעת התרשמותו מפרשת המסמך ויחסי אהוד ברק עם גבי אשכנזי. היום, בתגובה לפרסום הידיעה כי בעקבות פגישת לינדנשטראוס-סגלוביץ' קרוב חידוש החקירה הפלילית בפרשה, שנערכה באוגוסט 2010, הכחיש גורם משטרתי מוסמך כי התפתחות כזו נדונה בפגישה וכי היא עומדת על הפרק. הגורם המשטרתי אמר כי סגלוביץ' ציפה שהפגישה תישמר בסוד.

בהזדמנות קודמת, כאשר פורסם מראש שסגלוביץ' ייפגש עם האלוף במילואים יעקב (מנדי) אור, המכהן במשרד המבקר כמשנה למנכ"ל וכראש חטיבת הבטחון, סגלוביץ' ביטל את הפגישה. שלשום הוא נאות להיפגש עם לינדנשטראוס, אור, היועץ המישפטי אריה רוטר – לשעבר היועץ המישפטי של השב"כ – ואלוף-משנה במילואים חובב שפירא, העומד בראש אחד הצוותים הבודק את פרשת ברק-אשכנזי בחטיבה שבראשות אור.

לינדנשטראוס ואנשיו ביקשו מסגלוביץ' לשתף אותם בהתרשמותו מהפרשה, ללא קשר לפרטי הראיות שנצברו תחילה בחקירה שנוהלה בניצוחו ואחר כך בבדיקת המבקר, שתחילתה בפנייתו של אלוף-מישנה במילואים גבי סיבוני. סגלוביץ' הדגיש כי החקירה העלתה ממצאים פליליים מצד הרפז לבדו וכי אצל הנחקרים האחרים משני הצדדים – לשכת שר הביטחון אהוד ברק וקציני צה"ל במטכ"ל שבראשות גבי אשכנזי – בלטו בעיקר "רוע וטיפשות". בעקבות פניית סגלוביץ' הודיע משרד המבקר כי הפגישה איתו היתה "שיגרתית" וכי "לא נתבקש חידוש החקירה".

בשבוע שעבר מסר משרד מבקר המדינה, בתשובה לשאלה, כי נבדקות גם הקלטות מלשכת ברק, ולא רק מלשכת אשכנזי. המבקר נמנע מלציין אם הכוונה להקלטת נפח בלשכות ולהקלטת שיחות טלפון, בנוסף להקלטות יזומות של דיונים.

בהודעת הדובר רז נאמר בשבוע שעבר כי "אנשי חטיבת הביטחון במשרד מבקר המדינה העוסקים בפרשת הרפז, מקבלים הן מלשכת הרמטכ"ל הן מלשכת שר הביטחון את כל המידע והחומרים הדרושים לבדיקת הנושא, כולל חומרי הקלטה. מעבר לכך לא נוכל למסור כל פרטים על הבדיקה הרגישה והחשובה הזאת, כדי לא לשבש את עבודת הביקורת בנושא המדובר".

לינדנשטראוס מוסמך להעביר ליועץ המישפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ממצאים פליליים-לכאורה העולים מבדיקותיו, כדי שהיועץ יחליט אם להטיל על סגלוביץ' לפתוח, או לחדש, חקירה פלילית. עד כה טרם הועברו מימצאים כאלה. ביחסי לינדנשטראוס-וינשטיין נתגלעה מתיחות, בין השאר סביב סירובו של וינשטיין להתיר למבקר גישה מקוונת למחשבי משרד האוצר.

בשבוע הקרוב ישגר לינדנשטראוס לשרים בממשלה ולקציני משטרה, שירות בתי הסוהר ונציבות הכיבוי את הטיוטות הסופיות בפרשת אסון השריפה בכרמל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ