חוק האזרחות יוארך בשנה בגלל "סיכון ביטחוני מוגבר"

לפני שבועיים דחה בג"ץ עתירות נגד הוראת השעה, האוסרת על אזרחי ישראל שנישאו לתושבי השטחים לחיות יחד בארץ. במש' המשפטים מגבשים חוק קבוע

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה צפויה להאריך היום בשנה נוספת את תוקפו של חוק האזרחות, שאוסר על אזרחי ישראל שנישאו לתושבי השטחים לחיות יחד בישראל. החוק יוארך עד שתושלם חקיקה שתתבסס על "שיקולי ביטחון לאומי רחבים", כפי שנכתב בהצעת ההחלטה שתועלה היום לאישור הממשלה.

בדברי ההסבר שהוצגו לשרים לקראת הישיבה, נכתב כי חוות דעת עדכנית של השב"כ היא הסיבה המרכזית להארכה נוספת של הוראת השעה. עוד נכתב כי למרות הירידה בהיקף הטרור מהשטחים, קיים עדיין "פוטנציאל מוגבר לסיכון ביטחוני מאוכלוסיות מבקשי איחוד המשפחות מקרב תושבי אזור יהודה ושומרון. כל זאת על יסוד ניסיון העבר, המצביע על הסתייעות באוכלוסייה זו לשם ביצוע פיגועי טרור, לאור נגישותם ליעדים בישראל".

לפני כשבועיים דחה בג"ץ ארבע עתירות שהוגשו נגד החוקתיות של חוק האזרחות, שתוקפו מוארך מעת לעת כהוראת שעה. ההחלטה התקבלה בהרכב מורחב של 11 שופטים, בתום הליכים משפטיים שנמשכו שמונה שנים. שישה שופטים תמכו בחוק, בהם גם הנשיא המיועד של בית המשפט העליון אשר גרוניס, שקבע כי "זכויות אדם אינן מרשם להתאבדות לאומית". חמישה שופטים התנגדו, בהם גם נשיאת בית המשפט העליון היוצאת דורית ביניש, שכתבה כי "החוק פוגע קשות בזכויות החוקתיות של אזרחי ישראל הערבים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הפגנה נגד חוק האזרחות מול קריית הממשלה בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

החוק, שמונע איחוד משפחות ועתיד לפגוע ברבבות ערבים מישראל ומהשטחים, נכנס לתוקף לראשונה באוגוסט 2003. פסיקת בג"ץ מותירה לבני זוג שחצויים בין ישראל לשטחים תקווה אחת - הוועדה ההומניטרית של משרד הפנים למקרים מיוחדים.

בישיבת הממשלה היום צפויים השרים להאריך את תוקף הוראת השעה, עד להשלמת עבודתו של הצוות שהוקם במשרד המשפטים לגיבוש החוק הקבוע. החוק יגובש על בסיס מתווה שאושר על ידי הקבינט בעבר, שלפיו המדינה לא תאפשר איחוד משפחות בשני מצבים: אם אחד מבני הזוג בא מאזורים שמהם מתנהל עימות מזוין עם ישראל; ואם אחד מבני הזוג בא משטחים שמהם מתבצעים מעשי איבה נגד ישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ