יהונתן ליס
יהונתן ליס

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר הבוקר (ראשון) כי הוא מכיר בסמכותו של שר הביטחון לבחור מועמדים מטעמו לחלק מהתפקידים הבכירים בצבא, אך התריע כי אסור שבחירת הקצינים תיעשה בניגוד לדעתו האישית. לשיטתו, שר הביטחון צריך להיות בעל הסמכות לקבוע את זהותם של ראש אמ"ן וסגן הרמטכ"ל, אך הוא זה שייקבע לבדו את זהות מפקד חיל האוויר הבא.

"מפקד חיל האוויר הוא כמו כל אלוף אחר", אמר גנץ בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, "אני לא רואה הבדל בינו למפקד חיל הים או מפקד פיקוד העורף. בשביל זה יש רמטכ"ל, הוא מזמין את המועמדים, מספק את ההסברים, כך זה צריך להיות". גנץ אמר את הדברים על רקע הטענות כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה לקדם לתפקיד את מזכירו הצבאי, תת-אלוף יוחנן לוקר, מכיוון שהוא תומך בתקיפה צבאית באיראן.

בנוגע למינוי סגן הרמטכ"ל וראש אמ"ן הבהיר גנץ: "לא יכול להיות שימונה אף אלוף שלא על דעת הרמטכ"ל. הגם שכך, אני חושב שלא בכל התפקידים הדעה שלי היא זו שצריכה לקבוע. כשם שלא יכול להתמנות קצין שלא על דעתי, אני מבין שלא כל התפקידים שמתמנים זה רק מה שאני חושב".

ברק וגנץ, היוםצילום: משרד הביטחון

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדבריו, "יכול להיות שיש שיקולים נרחבים נוספים ששר הביטחון צריך לממש את החלטתו במינויים האלה. לכן, את כל המינויים עד דרגת אלוף כולל, אני ממנה והשר מאשר. בחלק מהמקרים ראוי שיהיו מספר מועמדים שהרמטכ"ל יביא בפני שר הביטחון, ולעתים שר הביטחון הוא זה שיחליט על זה או שתהיה לו עמדה הגוברת על זו של הרמטכ"ל - ובלבד שהיא לא סותרת את עמדת הרמטכ"ל".

גנץ הסביר כי על שר הביטחון להיות מעורב בבחירת סגן הרמטכ"ל וראש אמ"ן, משום שהאחד עובד מול ראש הממשלה והשני צריך להיות מועמד לרמטכ"ל. "למה אני מרשה לעצמי להרגיש נוח בהבעת העמדה הזאת? אני הייתי נשוא האירוע הזה. התמניתי להיות מפקד זרוע היבשה כשרציתי בכלל להיות סגן הרמטכ"ל והיו שיקולים אחרים לשר הביטחון ולרמטכ"ל דאז להגיד שהם מעדיפים מישהו אחר. אני נורא רציתי להיות ראש אמ"ן ולא הייתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ