הממשלה לתושבי מגרון: התפנו בהסכמה

על רקע לחצים כבדים מצד בכירים בליכוד, גיבה רה"מ את הסכם הפשרה שהציע בגין לפיו המאחז יפונה ובתי קבע ייבנו עבורם על אדמות מדינה סמוכות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו גיבה היום (ראשון) בישיבת הממשלה את מתווה הפשרה שגיבש השר בני בגין לפינוי המאחז הבלתי-חוקי מגרון. "בג"ץ קבע כי יש לפנות את מגרון עד ה-31 במרץ", אמר נתניהו. "הממשלה רוצה לקיים את החלטת בית המשפט בהסכמה ובדרכי שלום".

נתניהו אמר לשרים כי הממשלה מציעה לתושבי מגרון הסדר פשרה לפיו ייבנו להם בתי קבע סמוך למקום שבו נמצא המאחז הבלתי חוקי כיום. האתר החדש יהיה על אדמות מדינה "שתכנונן יוסדר" ולא על אדמה פלסטינית פרטית. לדברי נתניהו, עם סיום הבנייה יעברו התושבים לאתר קבע והאתר הנוכחי יפונה ויימסר למנהל האזרחי.

"הממשלה קוראת לתושבי מגרון להסכים לפשרה המוצעת ובכך לאפשר לממשלה לפנות בקרוב לבית המשפט בבקשה לאשר את הסדר הפשרה", אמר נתניהו. "מדובר בהצעה טובה שלא פותרת את כל הבעיות אך יש בכוחה לפתור את בעיית מגרון".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נתניהו אמר את הדברים שבוע לפני הפריימריס לראשות הליכוד בהם יתמודד מול איש הימין הקיצוני משה פייגלין, וכן על רקע לחצים כבדים בתוך הליכוד למנוע את פינוי מאחז מגרון. בכירים בליכוד כמו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שרת התרבות לימור לבנת והשר יולי אדלשטיין מתנגדים לפינוי ומביעים תמיכה בתושבים שמסרבים לקבל את הסדר הפשרה. לבנת, ריבלין, אדלשטיין וחברי כנסת נוספים בליכוד לוחצים על נתניהו לפתור את בעיית מגרון על ידי חקיקה שתכשיר בדיעבד את המאחז ולמעשה תפקיע את הקרקע מידי בעליה הפלסטינית תמורת פיצוי כספי.

תושב במגרון בשבוע שעברצילום: מיכל פתאל

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מסר בתגובה כי "אנו שותפים לרצון להסדיר את סוגיית מגרון בהסכמה ובדרכי שלום. אסור בשום פנים ואופן שמגרון תיהרס בשל מעשה או בשל מחדל. השעה דוחקת ועל כן אני קורא לראש הממשלה לכנס לאלתר את כל הגורמים המעורבים - שרים, יועצים משפטיים, הנהגת ההתיישבות ותושבי מגרון - לדו-שיח אינטנסיבי ורצוף עד שיגובש פתרון מוסכם. אסור לעזוב את חדר הדיונים עד שייצא עשן לבן. על הדו-שיח להתנהל תוך הבנה הדדית זה של המגבלות והאילוצים של זה. על כל אחד להגיש לשני סולמות וחבלים כדי לעזור לו לרדת מן העצים הגבוהים שטיפס עליהם, במקום להטיח בו האשמות ודרישות. אינני דורש מן הממשלה דבר שאינני דורש גם מעצמנו. אני משוכנע שבהידברות רצופה וכנה - אפשר להגיע לפתרון שגם ישמור על החוק וגם יחזק את ההתיישבות".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מסר בתגובה כי "הצעת נתניהו לתושבי מגרון היא ניסיון ציני לדחות לעוד שנים את פינוי המאחז ולהקים לצידו התנחלות חדשה. תכנון והקמת התנחלות חדשה יארכו שנים רבות ועד אז יישאר המאחז בשטח. אם אדמה פרטית אין עילה לפינוי, ראש הממשלה מוזמן לאפשר לתושבי המאחז להתגורר על שטח ביתו בקיסריה עד בניית השכונה החלופית".

בשבוע שעבר, אמר קצין בכיר בפיקוד מרכז כי פינוי המאחז מגרון יפגע ביציבות הביטחונית באזור. בשל פסיקת בג"ץ אמור המאחז מגרון להיהרס עד סוף חודש מארס. ההריסה המתוכננת תהיה מבצע מורכב עם אלפי שוטרים וחיילים שיפעלו במשך יום אחד לפחות במאחז כדי לפנות את תושביו, לפנות את המבנים ולפרק את כל הקרוואנים. בשיחה שקיים עם כתבים, אמר הקצין הבכיר שהריסת המאחז אינה דומה להריסות המאחזים המתבצעות מפעם לפעם, אלא היא "כמו ההתנתקות".

לדברי הקצין, פינוי מאחזים כמו מגרון או גבעת אסף, שמתגוררות בהם עשרות משפחות, עלול "לשבש את ההבחנה" בין המתגוררים בהם לבין המתנחלים הקיצוניים יותר שהצבא מנסה לבודד אותם, מה שיוביל ל"שינוי היציבות הביטחונית" באזור. הוא הבהיר כי הצבא טרם החל להיערך לפינוי מגרון. "ברור שהפינוי יביא לתגובות בשטח", אמר הקצין הבכיר והוסיף ש"הדבר לא צריך להוות שיקול מבצעי".

בשבוע שעבר ביקרה במגרון שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. היא נפגשה עם המתנחלים ושמעה מהם על מצוקותיהם וחששותיהם מהפינוי. "צריכה להיות הסדרה חוקית של המאחזים בשיתוף התושבים", אמרה לבנת. לדבריה, "עקירתם ללא הסדרה היא מעשה לא דמוקרטי ולא מוסרי".

לבנת אמרה לתושבי המאחז שבתחילת השבוע הבינה מראש הממשלה נתניהו שבכוונתו להקים צוות משפטנים, בכוונה להציע פתרונות משפטיים להסדרת המאחזים שנבנו על קרקעות פרטיות ובעצם להכשירם בדיעבד. לפני כעשרה ימים ביקר במאחז יו"ר הכנסת ריבלין ואמר כי אם הממשלה לא תסדיר את מגרון, הכנסת תעשה זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ