מרידור - היחיד שהצביע נגד הארכת חוק האזרחות

"חוק מפלה שאינו תורם לביטחון כהוא זה אלא רק פוגע בערבים" - כך כינה השר לענייני מודיעין את החוק, שתוקפו הוארך בשנה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

השר לענייני מודיעין, דן מרידור, היה השר היחיד שהצביע היום (ראשון) בישיבת הממשלה נגד הארכת תוקף חוק האזרחות שקובע איסור על איחוד משפחות בין אזרחי ישראל לבין פלסטינים מהגדה המערבית ורצועת עזה. מרידור ציין כי מדובר בחוק "לא מידתי" שמפלה לרעה אזרחים ערבים על פני אזרחים יהודים.

"קחו מקרה שבו אדם מחברון התאהב בבחורה מחיפה. אם מדובר ביהודי, בני הזוג יכולים לגור בחיפה, אבל אם הוא ערבי אז הם לא יכולים לעשות את זה", אמר מרידור. "זה דבר שאני לא יכול לחיות איתו. אני יודע שבג"ץ קבע שחוק האזרחות הוא חוקתי, אבל זה עדיין לא אומר שצריך לחוקק את החוק הזה. זה חוק מפלה שאינו תורם לביטחון כהוא זה אלא רק פוגע בערבים".

שר המדע דניאל הרשקוביץ תקף את מרידור על דבריו ויתר שרי הממשלה הביעו תמיכה בחוק. שר החינוך, גדעון סער, אמר כי כל עוד ישראל נמצאת במצב של סכסוך לאומי עם הפלסטינים אין סיבה שמדיניותה לגבי כניסה לשטחה במסגרת איחוד משפחות "תהיה זהה למדיניותה כלפי אזרחים אנגלים או איטלקים״.

מרידור (משמאל) בישיבת הממשלה. המתנגד היחיד לחוק צילום: פלאש 90

סער הוסיף כי יש מעורבות מוכחת בפיגועי טרור של פלסטינים שנכנסו לישראל במסגרת איחוד משפחות. "בפיגועים כאלה נרצחו עשרות ישראלים״, אמר סער. "הזכות לחיים של אזרחי ישראל אינה נחותה מהזכות לאיחוד משפחות עם פלסטינים בתוככי ישראל״. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע גם הוא תמיכה בחוק.

לאור היותו של מרידור בדעת יחיד, החליטה הממשלה ברוב גדול להאריך בשנה נוספת את תוקפו של חוק האזרחות. החוק אוסר על אזרחי ישראל שנישאו לתושבי השטחים לחיות יחד בישראל. לפני כשבועיים דחה בג"ץ ארבע עתירות שהוגשו נגד החוקתיות של חוק האזרחות, שתוקפו מוארך מעת לעת כהוראת שעה. ההחלטה התקבלה בהרכב מורחב של 11 שופטים, בתום הליכים משפטיים שנמשכו שמונה שנים.

שישה שופטים תמכו בחוק, בהם גם הנשיא המיועד של בית המשפט העליון אשר גרוניס, שקבע כי "זכויות אדם אינן מרשם להתאבדות לאומית". חמישה שופטים התנגדו, בהם גם נשיאת בית המשפט העליון היוצאת דורית ביניש, שכתבה כי "החוק פוגע קשות בזכויות החוקתיות של אזרחי ישראל הערבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ