מתנחלי מגרון נגד נתניהו: "לא נתפנה"

תושבי המאחז הגדול בגדה מסרבים להעתיק את בתיהם כמה מאות מטרים - ורה"מ אינו מצליח למצוא פתרון שימנע הריסתו: "לא תהיה עוד עמונה"

חיים לוינסון
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפציר אתמול בתושבי מגרון להסכים לפשרה - פינוי מרצון והקמת המאחז מחדש על אדמות מדינה סמוכות. המתנחלים דחו את הפשרה, קראו לנתניהו להכשיר את המאחז בחקיקה, ואיימו כי פינוי מגרון יעלה לנתניהו בכיסאו, משום שהציבור הדתי-לאומי לא יקבל פינוי אלים בדומה לפינוי מעמונה.

נתניהו גיבה אתמול בישיבת הממשלה את מתווה הפשרה שגיבש השר בני בגין. "בג"ץ קבע כי יש לפנות את מגרון עד ה-31 במארס. הממשלה רוצה לקיים את החלטת בית המשפט בהסכמה ובדרכי שלום", אמר נתניהו לשרים. לדבריו, מגרון החדשה תיבנה על אדמות מדינה ולא על קרקעות פלסטיניות פרטיות. עם סיום הבנייה, יימסרו אדמות מגרון למינהל האזרחי.

"הממשלה קוראת לתושבי מגרון להסכים לפשרה המוצעת ובכך לאפשר לממשלה לפנות בקרוב לבית המשפט בבקשה לאשר את הסדר הפשרה", אמר נתניהו. "מדובר בהצעה טובה שלא פותרת את כל הבעיות, אך יש בכוחה לפתור את בעיית מגרון".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות שלנו ישירות אליכם

מגרון, בשבוע שעבר. במועצת יש"ע מציגים גישה מתונה בסוגיה, אך תושבי המאחז שומרים על קו בלתי מתפשר צילום: מיכל פתאל

נתניהו אמר את הדברים שבוע לפני הפריימריז לראשות הליכוד, שבהם יתמודד מול נציג הימין הנצי משה פייגלין. ברקע דבריו עמדו גם לחצים כבדים בתוך הליכוד למנוע את פינוי המאחז. ברשימת המתנגדים לפינוי נמנים יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שרת התרבות והספורט לימור לבנת והשר יולי אדלשטיין. שלושת הבכירים, כמו גם שורה של חברי כנסת מהליכוד, לוחצים על נתניהו לפתור את בעיית מגרון על ידי חוק שיכשיר בדיעבד את המאחז, ולמעשה יפקיע את הקרקע מידי בעליה הפלסטינים - תמורת פיצוי כספי.

את החוק, שזכה לכינוי "החוק להלבנת המאחזים", יזם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). ועדת השרים לחקיקה, שאמורה לגבש את עמדת הממשלה בנושא, טרם החליטה אם לתמוך בו. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, איים אתמול כי אם הממשלה לא תקדם את החוק בימים הקרובים, בכוונתו להעלות אותו להצבעה במליאה ביום רביעי ולאפשר חופש הצבעה לחברי הקואליציה. באופן זה, עשוי החוק לעבור בקריאה טרומית.

השר בגין הציע את הפשרה למתנחלים לפני כמה שבועות, כפי שפורסם ב"הארץ" בראשית החודש. לפי ההצעה של בגין, שמרכז את המגעים עם מתנחלי מגרון מטעם הממשלה, המדינה אמורה להקים התנחלות חדשה באדמות מדינה על ההר שבפסגתו ניצבת כיום מגרון. לאחר הקמת ההתנחלות החדשה, יקבלו תושבי מגרון את הקרקע ללא מכרז, ויקימו עליה את בתיהם מכספם. מדובר בהצעה דומה לפשרת מגרון מ-2007, שלפיה אמורה היתה המדינה להעתיק את המאחז לשטח סמוך. בסיבוב הקודם סירבו לבסוף המתנחלים למתווה, והמדינה מצדה התהמהמה בהליכי אישור התוכנית החדשה.

בשלב זה מתנחלי מגרון דוחים את הצעת הפשרה הממשלתית. עמדת המאחז היא שיש לנהל "בירור אמיתי" של מעמד הקרקע, שטרם נעשה עד כה. המתנחלים טוענים שהקרקע לא היתה שייכת לפלסטינים ושיש בידיהם מסמכי רכישה על חלק מהמקרקעין. טענות אלו נדחו בעבר על ידי המינהל האזרחי ובג"ץ. במגרון טוענים עוד כי גם אם הקרקע שייכת למאן דהוא, הפתרון הוא באמצעות פיצוי.

עוד מלינים תושבי המאחז על התנהלותו של השר בגין: לטענתם, הוא כלל לא מנהל עמם דיאלוג, והצעתו איננה פשרה אלא תכתיב. הגדיל לעשות ראש המועצה האזורית מטה בנימין אבי רואה, ששלח מכתב פומבי לראש הממשלה בבקשה להוציא את הטיפול בנושא מידיו של השר.

חרף התנגדות תושבי המאחז, הצעת הפשרה של בגין נמצאת זה כחודש במוקד מחלוקת עזה בקרב הנהגת המתנחלים. מצד אחד נמצאים אנשי מועצת יש"ע ומנכ"ל תנועת ההתיישבות אמנה זאב (זמביש) חבר, שתומכים בפשרה. חבר אף אמר לשרים שחלק מהתושבים מוכנים להתפנות, ושבסוף כולם יישברו. מהצד השני נמצאים ראש המועצה רואה, ועדי המתיישבים ופעילי הליכוד בגדה, שמתנגדים לפשרה ורואים בה "פתח מסוכן" לקראת ההכרעה על גורל המאחזים גבעת אסף (ביוני), ועמונה (בדצמבר).

נתניהו מצדו החליט כבר באוקטובר על הקמת ועדה לבדיקת הכשרת המאחזים, אלא שהוועדה נתפשה כניסיון למשוך זמן ולבסוף לא הוקמה. כעת, החליט ראש הממשלה להביע תמיכה פומבית בניסיון הגישור של בגין.

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד, מסרו כי "שדולת ארץ ישראל בכנסת תומכת במאבקם של תושבי מגרון ויתר היישובים הצעירים נגד הריסת היישובים. השדולה מזכירה, כי כל החלטות בג"ץ בעניין המאחזים נשענות על עמדת ראש הממשלה, ועל כן באפשרות ראש הממשלה לשנותן. אנו מצרים על כך שפניותינו החוזרות ונשנות לראש הממשלה בשם 40 מחברי השדולה לא נענו, וכן שחוות הדעת המשפטיות שהעברנו לא זכו להתייחסות ראויה, וכן שהצעות החוק בהן תומכת השדולה נחסמות על ידי ראש הממשלה".

ועדי המתיישבים מסרו כי "כדאי שנתניהו יפנים שהעתקת מגרון, שהיא למעשה הריסתה, תעתיק גם את נתניהו מכיסאו. הציבור הלאומי לא יקבל עמונה נוספת".

ממתנחלי מגרון נמסר כי הם "מברכים את ראש הממשלה שזו לו הפעם הראשונה שהוא מתייחס לסוגיית מגרון באופן ישיר ולא על ידי שליחים. זה זמן אנו מציעים פתרונות מגוונים המאפשרים פשרה ללא צורך בהריסת היישוב ובסילוקן של למעלה מ-50 משפחות על ילדיהן מהיישוב. מתוך כבוד לשלטון החוק אנו דורשים שיח אמיץ עם ראש הממשלה ויועציו, כדי לדון בכובד ראש בפתרונות אשר עומדים לדעת משפטנים בכירים במבחן בג"ץ".

במועצת יש"ע מיהרו לנצל את ההזדמנות וקראו למשא ומתן: "אנו שותפים לרצון להסדיר את סוגיית מגרון בהסכמה ובדרכי שלום. אסור בשום פנים ואופן שמגרון תיהרס בשל מעשה או בשל מחדל".

Read this article in English: Israeli settlers reject Netanyahu's request to evacuate largest outpost in West Bank

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ