לשכת נתניהו טרפדה פגישה של עבאס עם ראשי הקהילה היהודית בבריטניה

פקיד בכיר בי-ם: המסר היה שכיוון שאבו-מאזן לא רוצה לפגוש את רה"מ, אין סיבה שהקהילה תיתן לו לגיטימציה. לשכת רה"מ: לא היו דברים מעולם

ברק רביד
ברק רביד

בעקבות בקשה של לשכת ראש הממשלה ולחצים של שגרירות ישראל בלונדון, ביטלו ראשי הקהילה היהודית בבריטניה פגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) במהלך ביקורו של האחרון בלונדון בשבוע שעבר.

שני פקידים ישראלים בכירים שמעורים בפרטי המקרה ציינו כי מאחורי הנסיונות לקיים את הפגישה התנהל מאבק כוחות בין ממשלת ישראל לממשלת בריטניה, שניסו שתיהן להפעיל לחצים ולהשפיע על בכירי הקהילה היהודית.

בשנתיים האחרונות מנסה אבו-מאזן להתקרב לקהילות יהודיות ברחבי העולם ולהיפגש עם מנהיגים יהודים. פגישות כאלה התקיימו בבואנוס-איירס, פריז, ניו יורק ועוד. ההנחה הפלסטינית היא שהידוק הקשרים עם קהילות יהודיות יביא להגברת הלחץ על נתניהו.

המגעים לקיום הפגישה בלונדון החלו לפני כמה שבועות לקראת ביקורו של אבו-מאזן בבריטניה. גורמים במשרד החוץ הבריטי וכן השגריר הפלסטיני בלונדון, מנואל חסאסיאן, פנו לבכירי הקהילה היהודית וביקשו לארגן את הפגישה. במקביל, זומנו ראשי הקהילה היהודית לדאונינג 10 לפגישה ראשונה מסוגה מאז הבחירות עם ראש הממשלה דיוויד קמרון. לדברי הפקידים הישראלים, לשכתו של קמרון ומשרד החוץ הבריטי הפעילו לחץ על ראשי הקהילה היהודית כדי שייפגשו עם אבו-מאזן.

עבאס וקמרון בלונדון, בשבוע שעבר. לדברי מקורות מדיניים, "כיוון שעבאס לא רוצה לפגוש את נתניהו, אין סיבה לתת לו לגיטימציה" צילום: רויטרס

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות שלנו ישירות אליכם

גורמים בקהילה פנו לשגריר ישראל בלונדון, דניאל טאוב, וביקשו את חוות דעתה של ממשלת ישראל לגבי הפגישה עם אבו-מאזן.

טאוב, שלפני מינויו לשגריר שימש עוזרו של שליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, יצר עמו קשר והעביר לו את המסר מהקהילה היהודית. אחרי כמה התייעצויות התבקש השגריר טאוב להעביר מסר לבכירי הקהילה היהודית ולפיו עדיף היה אם לא תתקיים פגישה עם אבו-מאזן.

"המסר מירושלים היה שכיוון שאבו-מאזן לא רוצה לפגוש את ראש הממשלה נתניהו, אין סיבה שהקהילה היהודית תיתן לו לגיטימציה חינם", אמר אחד הפקידים הבכירים. "בעקבות המסר הזה ביטלו רבים מהמוזמנים את בואם והאירוע בוטל".

חרף ביטול הפגישה עם ראשי הקהילה היהודית בבריטניה, קיים אבו-מאזן שתי פגישות אחרות, שהוגדרו אישיות, עם גורמים יהודיים.

הפגישה הראשונה אורגנה על ידי יו"ר קרן ההשקעות "פורטלנד", סר רונלד כהן. האחרון, איש עסקים יהודי שפעיל לעידוד מיזמים כלכליים בגדה המערבית וברצועת עזה הזמין כעשרה אנשי עסקים, חלקם יהודים, לפגישה עם אבו-מאזן.

רון לאודר צילום: עופר וקנין

אחד הנוכחים בפגישה עם אבו-מאזן היה המיליארדר היהודי, פויו זבלדוביץ', שעומד בראש השדולה הפרו-ישראלית בבריטניה BICOM. לפני כמה חודשים אירח זבלדוביץ' בביתו בלונדון פגישה חשאית בין הנשיא שמעון פרס לבין אבו-מאזן. פרס ניסה אז למצוא נוסחה שתאפשר את חידוש המשא ומתן, אולם הערוץ שלו עם אבו-מאזן נבלם כמה שבועות לאחר מכן על ידי נתניהו.

פגישה שנייה שקיים אבו-מאזן בלונדון היתה עם יו"ר הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר. האחרון, היה בעבר אחד התורמים המרכזיים של ראש הממשלה נתניהו ונחשב מקורב אליו ביותר. אולם, בשנה האחרונה עבר בין השניים "חתול שחור", בין השאר על רקע תחקיר "ביבי-טורס" בערוץ 10, שלאודר הוא אחד מבעליו. ראש הממשלה זעם על לאודר שלא עצר את פרסום התחקיר. מאז, טוענים בערוץ 10, פועל נתניהו במרץ כדי להביא לסגירתו.

לפני חצי שנה מתח לאודר ביקורת חריפה על התנהלותו המדינית של נתניהו וטען כי הוא נמנע מקידום תהליך השלום בשל שיקולים פוליטיים. "אני חושב שהדרך היחידה לישראל להיחלץ מהבידוד הבינלאומי היא לפתוח במשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, ואני קורא לממשלה לעשות זאת", אמר לאודר.

לאודר, שבא לפגישה עם אבו-מאזן בלונדון יחד עם מנהיגים יהודים מאמריקה הלטינית, אמר שהקהילות היהודיות והפלסטיניות בעולם יכולות לסייע בהשגת שלום בין ישראל לפלסטינים. "השגת שלום עם שכניך היא חלק מהכמיהה של היהדות", אמר לאודר לאבו-מאזן.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "לא היו דברים מעולם". שגרירות ישראל בלונדון סירבה להגיב לידיעה.

בתוך כך, שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו נפגש במוצאי שבת ברבת-עמון עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. מדובר בפגישה הרביעית בין מולכו ועריקאת במהלך השבועות האחרונים.

בכיר פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי בפגישה לא חלה כל התקדמות בנוגע ליצירת תנאים שיאפשרו את המשך השיחות אחרי ה-26 בינואר. מולכו ועריקאת צפויים להיפגש פעם נוספת ביום רביעי.

לדברי הבכיר הפלסטיני, בפגישה הגיש עריקאת למולכו מכתב שבו דרש שישראל תשחרר את יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מחמאס עזיז דוויק, שנעצר לפני כמה ימים, וכן עוד 23 חברי פרלמנט פלסטינים עצורים בישראל.

עריקאת דרש במכתב שישראל תשחרר גם כ-130 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכם אוסלו, וכן את שחרורם של בכיר הפתח מרואן ברגותי וראש החזית העממית אחמד סעדאת.

Read this article in English: British Jews cancel meeting with Abbas in wake of pressure from Netanyahu

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ