ראש אכ"א: לגייס את כולם; נציג רה"מ: אין מקום בצבא

ועדת החוץ והביטחון דנה בחוק המסדיר גיוס חרדים. האלופה ברביבאי: "אחד מכל ארבעה לא מתגייס לשירות, ואחת מכל כמעט שתי נשים לא מתגייסת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון שעסק בנושא חוק טל לגיוס חרדים לצה"ל ולשירות האזרחי. ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, אמרה בדיון כי ״אין חולק על כך שהמציאות הביטחונית המאתגרת מחייבת אותנו לגייס את כולם לשירות משמעותי". לדבריה, ״כיום אחד מכל ארבעה גברים לא מתגייס לשירות, ואחת מכל כמעט שתי נשים לא מתגייסת. הנתונים מציבים אותנו לבדק בית מעמיק על חובת השירות לכל ושוויון בחלוקת הנטל״.

לעומתה, יוג׳ין קנדל, נציג משרד ראש הממשלה בדיון, טען כי מגמות גיוס החרדים בשנים הקרובות הן על קצה גבול היכולת של צה"ל לקלוט אותם. קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הציג בדיון נתונים רשמיים של צה"ל בנושא. לדבריו, ״קיבלנו כאן ראייה של חצי כוס ריקה מאוד. אני טוען שהכוס לא כל כך ריקה, אלא הולכת ומתמלאת. אני לא מפיק את הנתונים לבד, אני מקבל אותם מאגף כח האדם בצה"ל. ב-2007 כשהוארך החוק בחמש שנים התגייסו לצה"ל 288 אנשים למסגרות צבאיות ו-15 אנשים למסגרות אזרחיות. מ-2008 מספר המתגייסים גדל ל- 387, שנה מאוחר יותר היו 731 מתגייסים, אחר כך 908 ובשנת 2011 התגייסו 1,282. זה עובר את היעד שהממשלה קבעה. הצבא עמד ביעדים ל-2011. בשירות האזרחי היו חסרים 28 אנשים״.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יו"ר הועדה, שאול מופז, קרא לביטולו של חוק טל במתכונתו הקיימת ותקף את החוק בחריפות. לדבריו, רק 50 אחוזים מהצעירים בגיל הגיוס מתגייסים כיום לצה"ל, ובעוד שמונה שנים יעמוד מספר המתגייסים על 40 אחוזים בלבד. הוא אף הציע בדיון תכנית חלופית משלו לחוק.

מופז תקף את הישגיו המעטים של החוק: ״בישראל מתפתחת תת תרבות של משרתים. התהפכו היוצרות, השתמטות הפכה לנורמה. זאת מגמה מסוכנת שבעוד מספר שנים לא נוכל לקבל אותה. איננו יכולים לקבל את הנורמה שצבא העם יהפוך לצבא חצי העם ובעוד שמונה שנים לצבא של מיעוט מבין בני העם הזה. חוק טל חייב להשתנות. רוב אזרחי ישראל רוצים בכך. גם המנהיגות בישראל על כל גווניה מבינה שאנחנו חייבים ללכת לשם״, אמר מופז.

ח"כ יוחנן פלסנר, ראש צוות המעקב אחרי יישום החוק בועדת החוץ והביטחון אמר בדיון כי ״עקבנו אחרי האפקטיביות של חוק טל בשלוש השנים האחרונות. החוק לא מספק את הסחורה. הוא נכשל במובן הזה שאנחנו לא מתקרבים ליותר שוויון, אלא לפחות שוויון. אנחנו צריכים להציע אלטרנטיבה לחקיקה הקיימת ויש לנו חלון הזדמנויות לעצב הסדר חדש. בחצי השנה הקרובה הנושא הולך להגיע לכנסת. החוק קיים 10 שנים והוארך עד קיץ 2012. אין שום סיבה להאריך אותו מעבר לכך״. לדבריו, ״אנו רוצים לפתוח מגוון רחב של מסלולי שירות משמעותי בצבא ובשירות האזרחי. כיום רואים כמה מסגרות מוצלחות בצבא, אבל זה עדיין שלב הסטארט אפ, והוא לא כולל מספרים גבוהים״. היעדים עד 2015 הם עוד 1,200 מתגייסים. זאת אומרת 2,400 בסך הכל. זה פחות מאשר הגידול במחזור של החרדים האלה״.

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תוקפו של חוק טל לא יוארך בחמש שנים. נתניהו אמר שידון עם השותפות הקואליציוניות במשך זמן הארכתו הצפויה, ויביא זאת לאישור הממשלה. ההודעה באה על רקע מתיחות עם שר הביטחון ברק בעניין, ולאחר ששלשום אמר נתניהו כי הוא דווקא כן מתכוון להאריך בחמש שנים את תוקפו של החוק, המעניק פטור מגיוס לצבא לבחורי ישיבה בכפוף לתנאים המפורטים בו.

באותו יום אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי החוק לא עומד בציפיות שתלתה בו מערכת הביטחון ויש להאריך את תוקפו לתקופת ביניים של שנה בלבד - ולקדם מהלך חקיקתי חלופי. "בסופו של דבר החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני 10 שנים, ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד, ובמהלך השנה הזאת לשבת על המדוכה ולמצוא את הדרך שבה נגיע לסידור חדש של הנושא כולו", אמר ברק בישיבת סיעת העצמאות.

לדבריו, יש להחליף את חוק טל בהסדר אחר שבו "צה"ל קובע את מי הוא מגייס, וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שישתלבו בשוק העבודה".

Read this article in English: IDF personnel chief: All Israelis including ultra-Orthodox should serve in military

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ