הכנסת האריכה את תוקף חוק האזרחות ברוב של 37 לעומת 14

האופוזיציה תקפה בחריפות: "החוק הזה הוא ירידה נוספת במדרגות הרוע". מנגד אמר ח"כ אלדד: לא נהפוך למדינה דו-לאומית באמצעות נישואים המוניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

‫מליאת הכנסת האריכה בשנה את תוקף חוק האזרחות האוסר על פלסטינים להתגורר בישראל עם בני זוגם הישראלים. החוק עבר ברוב של 37 תומכים, מול 14‬ מתנגדים. שר הפנים, אלי ישי, הבהיר במליאה כי הממשלה תגיש הצעת חוק חדשה בנושא כבר במהלך השנה הקרובה.

בדיון במליאה קודם ההצבעה, תקפו חברי האופוזיציה בחריפות את שופטי בג"צ, על החלטתם לדחות את העתירות נגד החוק.

לדברי ח"כ ג'מאל זחלקה, "שופטי בג"צ, לא חבר כנסת הזוי בכנסת, אלא שופטי עליון בישראל, אומרים לאזרח פלסטיני 'אם אתה אוהב את אשתך, תעזוב את הארץ'. זה אות קלון לפרלמנט ולבית המשפט העליון שהמילה צדק לא צריכה להיות כלולה בשמו".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בדיון כי "החוק הזה הוא ירידה נוספת במדרגות הרוע. הוא אינו מאפשר לבני זוג שאחד מהם ישראלי לחיות בישראל אך ורק מאחר שבן הזוג הוא פלסטיני תושב השטחים. אם זו אינה בעיה, אם זה איננו עוול ואם זה איננו רוע, כנראה שאיננו יודעים מהו עוול ומהו רוע".

הפגנה נגד חוק האזרחות בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה בדיון כי "כנסת ישראל נותנת שוב לגיטימציה לחקיקה גזענית, מפלה, בלתי מתקבלת על הדעת. כל פעם שנדמה שהגענו לתחתית התהום המוסרית מתברר שהתהום עמוקה שבעתיים. לא בגלל הכנסת, אלא בגלל הרוח הגבית שהכנסת הזאת מקבלת מפסיקת בג"צ – פסיקה שמשמעה שתש כוחו של בג"צ מלהאבק בגזענות. זאת תוצאה של קמפיין פוליטי של הכנסת הזאת שבמשך שנתיים פועלת כדי לרסק את בית המשפט, כדי לפגוע בעומדת בראשו".

ח"כ אריאל: "ונשמרתם לנפשותיכם"

בג"צ קיבל את ההחלטה בהרכב מורחב של 11 שופטים, בתום הליכים משפטיים שנמשכו שמונה שנים. שישה שופטים תמכו בחוק, בהם גם הנשיא המיועד של בית המשפט העליון אשר גרוניס, שקבע כי "זכויות אדם אינן מרשם להתאבדות לאומית". חמישה שופטים התנגדו, בהם גם נשיאת בית המשפט העליון היוצאת דורית ביניש, שכתבה כי "החוק פוגע קשות בזכויות החוקתיות של אזרחי ישראל הערבים".

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי "זכויות בסיסיות אכן צריכות להינתן לכל בן אנוש ולכל בן אדם. צריך להתחשב בגר, ביתום ובאלמנה ואנחנו מחוייבים להשתדל להתקרב למידות האלה. אבל גם כתוב 'ונשמרתם לנפשותיכם'. זו לא הפקרות. הזכות להתפוצץ לתוך ציבור של ילדים, צעירים מבוגרים ואחרים לא קיימת בשום מקום אחר בעולם.

"פה, במדינת ישראל המתקוממת והמתחדשת אחרי 2000 שנה, ברוך השם זה לא יהיה. יש פה ערבים, דרוזים ואחרים. יש להם את כל הזכויות. אם מישהו חושב שדרך זה הוא יכול להתפוצץ עלינו, החוק הזה שם לזה קץ. אנחנו אומרים את זה אחרי שזה כבר קרה. החוק הזה הוא חוק טוב, יכול להיות שצריך לבדוק אותו בעוד כמה שנים אם חל שינוי לטובה".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בדיון כי, "יש כמה מוסדות מחקר שעוד לא הצליחו לפצח את התופעה הזאת של נישואין חד סטריים של ערבים מיהודה שומרון ועזה שרוצים להקים בית בישראל. אין לי אלא להודיע מטעמי ומטעמו של הרוב הציוני בישראל שאין לנו שום כוונה להפוך את מדינת ישראל לדו לאומית או רב לאומית לא בדרך של כיבוש, לא של שיבת פליטים ולא בדרך של התקף נישואין המוני. יכול השמאל הישראלי וחברי הכנסת הערבים להמשיך לצעוק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ