דפנה מאור
דפנה מאור

הכרזת האיחוד האירופי על הטלת אמברגו נפט על איראן התקבלה אתמול בפיהוקים רחבים בשווקים הפיננסיים בעולם. הסיבה העיקרית לכך אינה היעדר איום על הכלכלה העולמית והשווקים, כי אם העובדה שהמהלך היה צפוי. האיום במשבר נפט, חמור ככל שיהיה, בא בעוד תשומת הלב של השווקים נתונה למשברים אחרים. עם זאת, יש להיזהר מלזלזל בנזק הכלכלי שעלול להיגרם על ידי איראן אם תבחר בעימות עם המערב.

איראן שבה ואיימה אתמול שתסגור את מיצרי הורמוז. אם האיום ימומש, יהיו לכך השלכות חמורות על הכלכלה העולמית. סגירת המיצרים תשבש את אספקת הנפט, החיונית לפעילות הכלכלית בעולם, בשעה שהכלכלה הגלובלית נמצאת במצב קשה ביותר.

באופן מקרי, יצואניות הנפט הגדולות בעולם כיום הן מדינות הסובלות מחוסר יציבות פוליטי, מלחמות אזרחים ויחסים מעורערים עם המערב - החל בעיראק ואיראן, דרך לוב, ניגריה וצ'אד ועד ונצואלה. התלות של המערב בנפט מהמפרץ הפרסי אולי הצטמצמה מאז שנות ה-70, אולם עלייתן של המעצמות המתעוררות בדרום-מזרח אסיה הגבירה מאוד את הביקוש לאנרגיה, וחלק ניכר מהעלייה במחיר הנפט קשור לביקוש המוגבר הזה.

החשש באירופה הוא שאיראן תמצא לקוחות חלופיים: לסינים לא אכפת במיוחד מסוגיות פוליטיות כמו גרעין, זכויות אזרח או לגיטימיות ריבונית - חשובה להם היכולת לקנות משאבי טבע הנחוצים כדי להאכיל מיליארדי אזרחים.

לחצו להגדלה

רוב המומחים מעריכים שאיראן לא תממש את האיום שלה לסגור את המיצרים. יש לקוות שהם צודקים, כיוון שמשבר נפט שייגרם במקרה זה עלול לשמש הקש שישבור את גב הכלכלה העולמית. משבר נפט אמיתי עלול לסכל את המאמצים שנעשים בתקופה זו כדי למנוע מהמשבר הכלכלי הנוכחי להפוך לקטסטרופה כלכלית מלאה, ולהביא לתוצאות הרסניות שלא יפסחו על אף כלכלה בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ