יעילות הסנקציות תתברר רק לקראת הקיץ

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

התגובה הפומבית האיראנית לסנקציות האירופיות החדשות איננה מפתיעה. "אם יופרע ייצוא הנפט האיראני נסגור את מיצרי הורמוז", אמר אתמול מוחמד קאסרי, סגן יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט האיראני. "איראן לא תיפגע מן הסנקציות", הבהיר לפני מספר ימים המנהיג העליון עלי חמינאי, ואילו עלי פלהיאן, שר המודיעין לשעבר, הציע להטיל "אמברגו נגדי" ולהפסיק לאלתר את מכירת הנפט למדינות אירופה ולא להמתין עד יולי.

אך מאחורי העמדה ה"לאומית" הנוקשה והמאוחדת, שמבקשת לשדר כי איראן איננה מתרגשת מהסנקציות ובוודאי איננה מתכוונת להיענות לדרישות הקהילה הבינלאומית, פועלת איראן במרץ בשני נתיבים מקבילים. בשבוע שעבר ניהל שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלהי, סדרת שיחות עם הנהגת טורקיה כדי להכשיר את הקרקע לדיאלוג בין מדינות המערב לבין איראן, שצפוי להתחדש בסוף החודש. איראן גם תאפשר למשלחת פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר ב-29 בינואר במתקני הגרעין שלה. בה בעת שוקדת איראן על תכנון שורה של צעדים שיסייעו לה להתגבר על המשבר הכלכלי הצפוי בעקבות הסנקציות.

לא ברור אילו ויתורים מצד איראן הצליחה טורקיה להשיג לקראת הדיאלוג עם המערב, אולם לפי מקורות טורקיים "איראן תגיע עם רצון טוב ועם כוונה למצוא פתרון לשאלת העשרת הגרעין". למרות העובדה שלאיראן ישנו רקורד מתסכל בכל הנוגע למו"מ על הגרעין, מדובר הפעם בלוח זמנים צפוף יחסית, שבו תצטרך איראן להציע הצעה קבילה עד חודש יולי. הצלחת הדיאלוג או כישלונו תלויים במידה רבה בשאלה אם תצליח איראן למצוא לקוחות חלופיים לנפט המיוצא לאירופה, ובאיזה מחיר.

מול המאמץ הבינלאומי לשכנע את דרום קוריאה, יפאן, הודו, טורקיה ובעיקר סין לחדול מקניית נפט איראני, ולמרות הנכונות הסעודית להגדיל את תפוקת הנפט כדי לקזז את המחסור שייגרם בשל הסנקציות, איראן מסוגלת להציע מחירים תחרותיים שעשויים לגרום למדינות הללו להמשיך ולרכוש ממנה נפט, ובכך לטרפד את הסנקציות.

גם בחזית הפנימית יכול בינתיים המשטר האיראני לסמוך על השקט הפוליטי, כאשר חודשיים לפני הבחירות לפרלמנט לא נשמע קולה של האופוזיציה, ובכל הנוגע לסנקציות קשה למצוא התבטאויות של הנהגת האופוזיציה המפולגת כנגד מדיניות המשטר. המאבקים הפוליטיים, המחלוקות בין הנשיא אחמדינג'אד לבין עלי חמינאי והיריבות בין תומכי הנשיא בפרלמנט למתנגדיו, שבזמנים רגילים היו תופסים את עיקר השיח הציבורי, עברו לשוליים. כעת, "האחדת השורות מול התנכלות המערב" תופסת את מרכז השיח הציבורי בקרב האליטות.

מי שסובל בינתיים מהסנקציות הוא מעמד הביניים, שיכולתו להשפיע על המשטר קטן לעומת העשירונים התחתונים, שנחשבים לנאמני הנשיא. המעמד התחתון פגיע פחות לסנקציות בשל התמיכה שהוא מקבל מהממשלה, ומשום שאינו חלק ממשחקי שוק ההון שנפגע לאחרונה דרמטית. "העמידה האיתנה" נגד המערב הפכה לסיסמה שגורה בשבועות האחרונים, כאשר אישי ציבור משתמשים דווקא בניסיון העם העיראקי, שעמד מול סנקציות במשך 12 שנים, כמופת להתנהגות לאומית ראויה. מי שמצפה לפיכך למרי אזרחי חדש בעקבות הסנקציות עלול להתבדות.

לצד המאמץ הדיפלומטי, שנשען על תמיכתה המסיבית של רוסיה, וההכנה להפחתה נוספת בהיקף הסובסידיות שמעניקה הממשלה לשורה של מוצרים באיראן, מרחף סימן שאלה ביחס לאופציה הצבאית. לאיראן אין אמנם בעיה לפגוע בשיט במיצרי הורמוז או במפרץ הפרסי כולו, אך ירי על מכליות או פגיעה במתקני נפט בסעודיה או כווית עלולים לגרום להתלקחות מלחמה נגד איראן. בינתיים, למרות האיומים בסגירת מיצרי הורמוז, אין סימנים שיעידו על כך שאיראן מוכנה לצאת למלחמה כוללת, לא מבחינה צבאית ולא מבחינה כלכלית.

התוצאה עכשיו תהיה, ככל הנראה, סיבוב נוסף של המופעים השגורים. עוד דיונים, חילופי משלחות והצעות, כשרק לקראת יולי יתברר אם לאיראן ישנה אלטרנטיבה למצוקת ייצוא הנפט או שהיא בדרכה לתקופת צנע ארוכה, עם יותר אורניום מועשר במחסנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ