ברק ומופז מקדמים יוזמות שונות להחלפת חוק טל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת תקיים היום דיון דחוף בנושא חוק טל, כדי שלא להיקלע למלכודת חוקתית שתמנע את המשך קידומו: החוק קובע כי לפחות שישה חודשים לפני שיפוג תוקפו, על הכנסת להתחיל לדון בנושא. בשעתו הוארך תוקף החוק עד תחילת אוגוסט 2012. כלומר, הדיון בנושא חוק טל, ללא קשר להמלצה המהותית לגבי עתידו של החוק, חייב להתחיל לא יאוחר מ-1 בפברואר 2012.

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין הודיע אתמול בישיבת נשיאות הכנסת כי הדיון בנושא היום יהיה ראשוני, ואילו ההצבעה על החוק תתקיים במועד מאוחר יותר.

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תוקפו של החוק לא יוארך בחמש שנים כפי שהצהיר תחילה. ההודעה באה על רקע מתיחות עם שר הביטחון, אהוד ברק, ולאחר שסיעת ישראל ביתנו הודיעה כי תתנגד בתוקף להארכתו של החוק.

אתמול קיימה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון פומבי ממושך בחוק הקיים, שבמהלכו הושמעו הערכות סותרות על הצלחתו לשלב את המגזר החרדי בשירות פעיל ומשמעותי בצה"ל. ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אורנה ברביבאי, הבהירה בדיון כי צה"ל יוכל להיערך לקליטת מתגייסים חרדים בהיקפים גדולים מאלה שהחוק קובע כיום. לדבריה, "במצב הנתון, אחד מכל ארבעה גברים ואחת מכל שתי נשים לא מתגייסים בפועל. נתונים אלו מערערים את רעיון צבא העם. סך כל הפוטנציאל לגיוס חרדים בשנתון 2011 עומד על 8,500 איש".

הוועדה צפויה לקדם הצעת חוק משלה לשינוי מתווה חוק טל, כך הודיע אתמול יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז (קדימה). הוא קרא לביטולו של חוק טל במתכונתו הקיימת ותקף אותו בחריפות.

לחץ להגדלה

שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע אתמול כי הוא תומך ביוזמת החקיקה של ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן לתגמול כספי של חיילים בשירות סדיר, כבסיס לחוק שיחליף בעתיד את חוק טל. במסגרת החוק, יופרש שכר חודשי לחיילים בגובה שכר מינימום החל מהשנה השנייה לשירותם. 75% מהתגמול שישולם לחיילים ייכנס לקרן להשכלה גבוהה אשר תיועד למימוש בשכר לימוד באוניברסיטאות, מכללות, מכינות קדם אקדמיות, מוסדות להכשרה מקצועית וישיבות על תיכוניות.

משמעות הדבר היא שכל חייל שהשלים שירות צבאי מלא יצבור מספיק כסף עד תום השירות כדי שיוכל לממן לעצמו תואר אקדמי מלא.

במשרד הביטחון הבהירו אתמול כי יוזמת ברוורמן, המכונה "החופש ללמוד", תשמש בסיס לחוק עתידי שיחליף את חוק טל ומגובש בימים אלה במשרד הביטחון. על פי החוק המתגבש יוגדר שירות חובה, של שנה, לכלל אזרחי המדינה. השירות יפוצל לשלושה מסלולים: מסלול צבאי-ביטחוני, מסלול אזרחי-ביטחוני (מד"א, כבאות) ושירות אזרחי בקהילה. גובה ה"משכורת" החודשית שתיצבר ישתנה בהתאם לתפקיד שימלא האזרח, והשכר הגבוה ביותר יינתן ללוחמים.

ח"כ ברוורמן הבהיר אתמול כי סיעת העבודה תומכת כולה בהצעת החוק והביע סיפוק נוכח החלטת סיעת העצמאות לפעול לקידומה של ההצעה. לדבריו, "מימוש ההצעה ייצר יתרון עצום מבחינה כלכלית עבור מדינת ישראל, מפני שמעבר לסיוע לפרט, היא גם מפנה משאבים לחיזוק ההשכלה הגבוהה הנמצאת במצוקה. כיוון שנושא קידום השירות האזרחי לא נכלל בהצעה של ברק לעומת ההצעה המקורית, אקדם נושא זה בנפרד בהצעת חוק פרטית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ