דרום קוריאה מציעה לרכוש מישראל מערכות "כיפת ברזל"

בניסיון לגרום לחיל האוויר להעדיף מטוס אימון קוריאני על פני מתחרה איטלקי, הציעה סיאול עסקת רכש הדדי בשווי 1.6 מיליארד דולר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

דרום קוריאה הציגה לישראל הצעה לרכש מסיבי של מערכות נשק ולחימה ישראליות, אם זו תסכים לרכוש ממנה את מטוס האימונים הבא עבור טייסי הקרב של חיל האוויר. בין המערכות שהקוריאנים מבקשים לרכוש נמצאת גם "כיפת ברזל", ליירוט טילים ורקטות.

על עסקת מטוס האימונים הבא, בשווי כמיליארד דולר, ניטשת התמודדות עזה בין הקוריאנים לבין מטוס מתחרה מתוצרת איטליה. בשבוע שעבר דווח כי חיל האוויר ממליץ להצטייד במטוס האיטלקי.

עם זאת, ההחלטה הסופית תהיה בידי משרד הביטחון ואחת השאלות שיילקחו בחשבון תהיה האפשרות לעסקאות גומלין עם התעשיות הישראליות. איטליה כבר הציעה רכש כזה, הכולל בין השאר לוויינים מתוצרת ישראל, בשווי כמיליארד דולר. בתגובה הציעה התעשייה האווירית הקוריאנית, יצרנית מטוס האימונים הקוריאני, עסקאות פוטנציאליות בשווי כ-1.6 מיליארד דולר הכוללות בין השאר שדרוג מערכות במטוסי הרקולס בשיתוף התעשייה הישראלית, רכש מכ"מים ושיפורים שונים במסוקים.

כיפת ברזל בפעולה. צילום ארכיון: אי-פי

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

  בשבועות האחרונים הועברה לישראל הצעה משלימה של מינהל הרכש במשרד הביטחון הקוריאני. הפעם, ההצעה אינה כוללת מחיר מפורט, אולם היא מונה מספר רב של עסקאות משלימות. מדובר בין השאר גם ב"כיפת ברזל". במאי אשתקד אמר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') אודי שני, בראיון ל"הארץ" כי לפחות חמש מדינות הביעו התעניינות ברכש מערכת היירוט החדשנית, מתוצרת רפא"ל. בעיתונות הצרפתית דווח כי אחת המדינות הללו היא סינגפור, שאף משתתפת על-פי הדיווח במימון הפרויקט.

  ההצעה הקוריאנית המשלימה כוללת גם הסבה משותפת של מטוסים למטרות תדלוק אווירי, שילוב התעשיות הישראליות בפיתוח מטוס קרב ומסוק מתוצרת קוריאה וכן שיתוף פעולה בתחום הלוויינים. ההחלטה הסופית על העסקה אמורה להתקבל בישראל בתוך כמה שבועות.

  Read this article in English: South Korea looking to buy Israel's Iron Dome aerial defense system

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ