גנץ מבקש להבטיח את מינוי אשל למפקד חיל האוויר

הצהרותיו אתמול כמעט ומכתיבות לנתניהו ולברק את מינוי מועמדו על פני יוחנן לוקר. כלל לא בטוח שזה קשור לאיראן

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
עמוס הראל
עמוס הראל

הנה מה שידוע, במידה רבה של ביטחון באשר להתמודדות על תפקיד מפקד חיל האוויר: ש, שראש הממשלה מעדיף לתפקיד את מזכירו הצבאי האלוף יוחנן לוקר וששר הביטחון לא נקט עדיין עמדה ברורה בשאלה. ידוע גם שחוסר היכולת להגיע להסכמה בעניין מעכב את ההחלטה על המינוי. מה שפחות ידוע, בניגוד לטון הפסקני של חלק מהדיווחים, הוא מה דעתם של שני המועמדים באשר לסוגיית התקיפה באיראן. איך כל זה ייגמר? בהחלטה סופית בזמן הקרוב, כשהצהרותיו האחרונות של הרמטכ"ל כמעט ומכתיבות לצלעות האחרות במשולש את מינוי מועמדו, האלוף אשל.

ההתלבטות סביב מינוי מחליפו של האלוף עידו נחושתן, העתיד לסיים את כהונתו במאי הקרוב, נמשכת זה כמה חודשים. ההתפתחות החדשה בה נוגעת לישיבת ועדת הכנסת לביקורת המדינה שלשום, שבה אמר הרמטכ"ל בני גנץ כי מינוי מפקד חיל האוויר (מח"א) צריך להיות נתון להכרעתו - והבחין בכך בין תפקיד מח"א לתפקידי סגן הרמטכ"ל וראש אמ"ן, שחשיבותם האסטרטגית (כיורש פוטנציאלי לרמטכ"ל וכמעריך הלאומי, בהתאמה) מחייבת מעורבות גבוהה יותר של שר הביטחון. גנץ הביע בכך עמדה עקרונית - בדיון על תהליכי מיון הקצונה הבכירה בצבא - בעיתוי שרחוק מלהיות מקרי.

שר הביטחון ברק והרמטכ"ל גנץ, שלשום בדיון בוועדת ביקורת המדינה של הכנסת. גנץ אמר בדיון כי המינוי צריך להיות נתון להכרעתוצילום: מיכל פתאל

הרמטכ"ל, שבשנת כהונתו הראשונה סיכם עם שר הביטחון, אהוד ברק, על תשעה מינויי אלופים, יותר משליש מהמטה הכללי, יודע שההכרעה על מינוי מח"א נתפשת בצבא ומחוצה לו כמבחן כוח בעבורו. מרגע שהבהיר שהוא המכריע, סינדל את עצמו ומעט פחות מכך גם את ברק ואת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למינוי אשל. גנץ כבר התבטא על תמיכתו באשל באוזני יותר מדי אנשים מכדי שדעתו תעמוד בסימן שאלה.

דברי גנץ לח"כים עוררו גל של פרשנויות ורכילות במערכת הצבאית והפוליטית. דובר צה"ל, בתגובה, פרסם באתר האינטרנט עוד שתי התייחסויות של הרמטכ"ל לפרשה, בשני אירועים צבאיים אתמול. באחת מהן הבהיר גנץ: "אני מבקש להיות חד. אני חושב שלא נכון למנות בצה"ל אלוף שלא על דעת הרמטכ"ל, שנושא באחריות לפיקוד על הצבא לטוב ולרע". בשנייה אמר, כי "מעולם לא דיברו אתי ומעולם לא לחצו עליי" באשר למינוי מח"א. "אני עושה את המינויים כפי שאני מבין שצריך וזוכה לשיתוף פעולה גדול", טען.

בהכרזותיו, הרמטכ"ל עושה מאמץ כפול, אך מעט סותר: מצד אחד, להפחית מעוצמת העימות עם ראש הממשלה. מצד שני, לבצר את עמדתו ולהביאה, במרומז לפחות, לידיעת הציבור. זו הפעם השנייה בתוך כחודש שגנץ מזדרז להגיב על ידיעות באשר למינויים בצמרת (הפעם קודמת נגעה למינוי האלוף שי אביטל לאלוף פיקוד העומק). יפה שדובר צה"ל למד לעשות שימוש מהיר באינטרנט להעברת מסריו. פחות ברור מדוע הרמטכ"ל נזעק לעסוק בכך פעמיים ביום אחד.

אלוף יוחנן לוקרצילום: מיכל פתאל
אלוף אמיר אשלצילום: תומר אפלבאום

איך כל זה מתקשר לאיראן? כמו בסיקור הבינלאומי של המחלוקת על הגרעין, גם התקשורת הישראלית נוטה לפרש עכשיו כל מחלוקת בהקשר האיראני. אולם, ההסבר הזה אינו בהכרח מדויק. נכון שהאלוף לוקר, עם זכות אבות באצ"ל וקשר קרוב לראש הממשלה, הוא המועמד המועדף על נתניהו. זה לא הופך אותו בהכרח לנץ טורף בפרשת איראן ולא עושה את האלוף אשל ליונה רכה. מדובר בשני מועמדים ראויים לתפקיד, כשלפחות בעיני מרבית אלופי המטכ"ל האחרים, לאשל אמורה להיות עדיפות מתוקף ניסיונו והרקע שלו. אבל לא כל דבר מתחיל ונגמר באיראן. צריך לזכור גם שמפקד חיל האוויר הוא בראש ובראשונה תפקיד ביצועי. לעמדות הרמטכ"ל, ראש המוסד ובמידה מסוימת ראש אמ"ן יהיה כנראה משקל רב יותר בהחלטה אם לתקוף או לא. אפשר להניח שנחושתן, אשל או לוקר יבצעו כולם באופן דומה הנחיה מפורשת של הדרג המדיני בדבר תקיפה אם תתקבל בעתיד.

ניסיון דומה להסביר מחלוקת אישית בוויכוח על איראן נעשה גם בפרשת מסמך הרפז - פרשנות שככל הידוע תידחה בטיוטת דו"ח מבקר המדינה שתופץ בחודש הבא. יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (קדימה) מיהרה לתקוף אתמול את נתניהו על "בחישה במינויים, מנימוקים בלתי ענייניים". ללבני אמנם מצפים פריימריז בקדימה בעוד חודשיים, אבל ספק אם זה באמת המקרה שמצדיק הסתערות על ראש הממשלה.

Read this article in English: 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ