ברק: אמברגו הנפט לא יעצור את הגרעין האיראני

שר הביטחון אמר כי הוא אמנם רואה חשיבות גדולה בהידוק הסנקציות, אולם לדבריו, יישום החרם על הנפט חייב להתחיל מוקדם יותר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום (שלישי) ל"קול ישראל" כי ישראל רואה חשיבות גדולה בהתקדמות הסנקציות הבינלאומיות נגד איראן, אולם אין סיכוי "שההנהגה האיראנית תתיישר ותגיד שיש להפסיק את תוכנית הגרעין הצבאית", עקב כך. דבריו של ברק נאמרו בתגובה על החלטת האיחוד האירופי אתמול להטיל אמברגו נפט על איראן החל מיולי.

בנוסף להערכתו, ברק הוסיף כי דחיית אמברגו הנפט עד יולי, הוא פרק זמן ארוך מדי בו עשוי המשטר האיראני להמשיך להתקדם בתוכנית. "לדעתנו יש להקדים את הסנקציות, היות שסעודיה יכולה להיערך מוקדם יותר לאספקה מואצת של נפט. הביצוע בפועל יכול להיות מוקדם בהרבה, אמר ברק.

שר הביטחון הוסיף כי "אנחנו רואים חשיבות גדולה בהתקדמות הסנקציות, אבל לגופו של עניין אין בכך להביא לעצירת הסנקציות. יש להדקן בעומקן ובקצבן, למשל להטיל חרם על הבנק המרכזי".

אהוד ברק. קרא להדר עוד יותר את הסנקציותצילום: אריאל חרמוני

ברק התייחס גם לאיום האיראני לסגור את מיצרי הורמוז ואמר כי "אני חושב שהאיראנים התקפלו אפילו ברטוריקה, בין השאר כי האמריקאים פעלו בצורה חכמה...זה נמר של נייר, שמדבר אך לא מממש את איומיו בנושא זה". עם זאת ברק הדגיש כי "אין להוציא מכלל אפשרות שאיזה איראני נלהב יתפוצץ על איזה דופן של ספינה ויתחיל הידרדרות בלתי מבוקרת".

מוקדם יותר היום הודיע שר החוץ של אוסטרליה כי מדינתו תצטרף להחלטת האיחוד האירופי ותאכוף סנקציות וחרם על הנפט האיראני.

בצל החשש להאמרת מחירי הנפט בעולם אמר אמש שר החוץ הספרדי, חוסה מנואל גרסייה, כי סעודיה התחייבה להחליף את הנפט אותו רוכשת ספרד מאיראן לאחר שיוטל אמברגו על טהראן. הנפט האיראני מהווה כ-10% מהתצרוכת הספרדית. לדברי מנואל גרסייה, הוא כבר דן בעניין עם חברות האנרגיה הספרדיות בטרם הגיעה לפגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, בה הוחלט על הטלת הסנקציות על איראן.

"ביקרתי בסעודיה וקיבלתי את ההבטחה. מדובר באחת המדינות באזור שיש להן עניין ברור לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית", אמר שר החוץ הספרדי. "הם יעמדו בדרישה וידאגו שמחירי הנפט לא יעלו", אמר.

שרי החוץ של האיחוד האירופי אישרו אתמול את ההחלטה להטיל אמברגו נפט על איראן כחלק מהגברת הלחץ הבינלאומי על המדינה. בנוסף, התקבלה החלטה להקפיא נכסים השייכים לבנק האיראני. "מטרת הסנקציות היא לנסות ולהבהיר לאיראנים לקחת ברצינות את הדרישה שלנו לשבת לשולחן המשא ומתן", אמרה שרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון.

בתגובה להחלטת האיחוד האירופי, אמר דובר משרד החוץ האיראני כי "הסנקציות על הנפט הן בגדר לוחמה פסיכולוגית. כפיית סנקציות כלכליות הן צעד לא הגיוני ובלתי הוגן, אך זה לא ימנע מעמנו לעמוד על זכויותיו". לדברי בכירים איראנים, ההחלטה רק תגביר את נחישותה להמשיך בתוכנית הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ