ארה"ב תאריך את תוקף הערבויות הכלכליות לישראל בשלוש שנים נוספות

למרות שבירושלים חששו כי הערבויות לא יוארכו ויווצר משבר עם וושינגטון, בכירים אמריקאים שביקרו בארץ בישרו: הממשל ממליץ להאריך את תוקפן

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד

הממשל האמריקאי הודיע לישראל כי ימליץ לקונגרס להאריך בשלוש שנים נוספות את תוקפן של הערבויות הכלכליות שהוא נותן לישראל בשווי של 3.8 מיליארד דולרים. ההודעה האמריקאית הגיעה אחרי כמה חודשים של דאגה רבה בישראל מהאפשרות שהערבויות לא יוארכו, חרף בקשתה של ישראל.

סגן שר החוץ האמריקאי תומאס ניידס וסגן שר האוצר האמריקאי ניל וולין הודיעו על ההחלטה האמריקאית בפגישה עם סגן שר החוץ הישראלי דני אילון ביום שני. לדברי פקיד בכיר בממשל האמריקאי, השניים הדגישו בפני אילון כי הממשל סבור שהמלצתו להאריך את תוקף הערבויות עד ספטמבר 2015 תזכה לתמיכה רחבה מצד שתי המפלגות בקונגרס ותאושר ללא בעיות בתקופה הקרובה.

סגן שר החוץ דני אילון אמר היום כי "ארה"ב היא ידידת אמת ובעלת ברית של ישראל. השותפות בין המדינות היא שותפות טבעית. הארכת תוקף הערבויות מחזקת את מעמדו הבינלאומי של המשק הישראלי ותאפשר לממשלה להמשיך לגייס כספים בעלויות נמוכות".

פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן הגיש בספטמבר 2011 למחלקת המדינה בקשה רשמית להארכת הערבויות. עם זאת, הבקשה הישראלית לא נכנסה לחוק התקציב האמריקאי שאושר בסוף השנה שעברה.

דני אילון וסגן שר החוץ האמריקאי תומאס ניידסצילום: משרד החוץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

המועד האחרון ליישום ההסכם הוא ה-30 בספטמבר 2012. הדבר יצר חשש כבד בישראל שמשמעות הדבר היא שהממשל אינו מעוניין בהארכת הערבויות מעבר לכך. עוד חששו במשרד החוץ שהצורך בחקיקה נפרדת לנושא הערבויות לישראל יתקל בקשיים טכניים ופוליטיים שלא יאפשרו את העברת החוק.

לקראת הגעתם של שני הבכירים האמריקאים לישראל נערכו במשרד החוץ לשיחה קשה ולהיווצרות משבר. עם זאת, שני הבכירים האמריקאים הפתיעו כשמיהרו להבהיר שהממשל תומך לחלוטין בהארכת תוקף הערבויות ומתכוון להמליץ על כך לקונגרס.

הסכם הערבויות בין ישראל לארה''ב החל ב-2003 כאשר בנימין נתניהו שימש כשר האוצר. באותה תקופה נקלעה ישראל למיתון כלכלי והיתה זקוקה לערבויות אמריקאיות כדי לגייס כספים בחו"ל בריבית נמוכה. היקף ההסכם המקורי היה 9 מיליארד דולר, כאשר הפעם האחרונה שבה גייסה ישראל כספים באמצעותו היתה ב-2004.

ההסכם כלל סעיף לפיו ארה"ב תקזז מסכום הערבויות את ההוצאות וההשקעות שביצעה ישראל בהתנחלויות מעבר לקו הירוק. כיום עומדת יתרת הערבויות שישראל יכולה לנצל, לפני הקיזוז על 3.8 מיליארד דולר.

לדברי פקיד בכיר במשרד החוץ, מאז 2005 מגייסת ישראל את המימון הנדרש בשוק ההון ללא שימוש בערבויות, אולם יש להן חשיבות מול חברות דרוג האשראי העולמיות, שרואות בערבויות "רשת ביטחון" לכלכלה הישראלית. "אנו רואים בערבויות כהכנה ליום סגריר", אמר הפקיד הבכיר. "זו רשת בטחון למלחמה, אסון טבע, משבר כלכלי שתאפשר לישראל לשמור על יציבות כלכלית בסביבה לא יציבה".

Read this article in English: U.S. to grant three-year extension of loan guarantees to Israel

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ