חברי סיעת קדימה נוטשים את לבני: חצי מהמפלגה מתייצבת לצד מופז

לכוחות העוזבים את מחנה לבני הצטרפו חברי הכנסת רוחמה אברהם ויוחנן פלסנר. "לבני תנצח בפריימריז, וח"כ כזה או אחר לא משנה את זה", הגיבו בסביבתה

אופיר בר-זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אופיר בר-זהר

אופטימיות במטה הבחירות של שאול מופז לקראת הבחירות המוקדמות בקדימה - אמש התכנסו לראשונה חברי הסיעה שתומכים במופז והחלו בדיונים לקראת ההתמודדות הקרובה. ח"כים שנכחו במפגש דיברו על אווירת התעוררות ותקווה לקראת הקמפיין. "הוא מועמד חדש שיכול להביא קהלים חדשים. גם שלי (יחימוביץ') התחילה עם מעט מנדטים בסקרים וסיימה את הקמפיין עם 22", אמר אחד מחברי הסיעה.

מפלגת קדימה נחצתה אמש לשניים כאשר כמחצית מחברי הסיעה התייצבו לצד יו"ר המפלגה, ציפי לבני, ומספר דומה של חברים הביע תמיכה בשאול מופז. אתמול הודיעו חברי הכנסת רוחמה אברהם בלילא ויוחנן פלסנר על תמיכתם במופז. בכך הצטרפו לחברי הכנסת זאב בילסקי, רונית תירוש ואריה ביבי שהודיעו על כך ללבני יום קודם לכן.

מדובר במהלך שעשוי ליצור מומנטום במחנה של מופז, אשר בסבב הקודם זכה לתמיכה של ח"כים ספורים בלבד, ויש לו משמעויות ארגוניות ומורליות. בצירוף קולותיהם של אבי דיכטר, המתמודד גם הוא לראשות המפלגה, ומאיר שטרית, שטרם קיבל החלטה - שניהם מתנגדים ללבני - המשמעות היא שלבני מאבדת את הרוב במפלגה. ההכרעה נמצאת, כמובן, בידי מתפקדי קדימה שיצביעו ביום הבחירות ב-27 במארס. אם המהלך יתפתח לקרב רווי השמצות והתקפות אישיות, הדבר עלול לקרב את המפלגה לעבר פילוג לאחר ההכרעה בבחירות המקדימות.

בסביבת לבני הביעו שוויון נפש לנוכח התייצבותם של חברי הסיעה לצד מופז. "ציפי לבני תנצח את הפריימריז האלה ותשמור על קדימה כאלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו. לא ח"כ כזה או אחר, בכל הכבוד הראוי, משנה את זה", אמר מקורב לה.

עוד אמרו בסביבתה כי "הח"כים לא התייצבו מאחורי מופז מההתחלה, אלא עשו שופינג ובדקו מה מציעים להם. כל מי שתמך בפילוג מקדימה תומך במופז; בכירי המפלגה תומכים בלבני".

ואולם, ההתייצבות לצד מופז אינה מובנת מאליה. פלסנר היה בעבר במחנה לבני, ושימש יו"ר מטה יום הבחירות שלה ומנכ"ל המפלגה. פלסנר, שצפוי למלא תפקיד בכיר במטה מופז, אמר ללבני כי "אני מעריך אותך מאוד וסבור שאת ערכית וראויה, אבל בנסיבות שנוצרו צריך לתת הזדמנות למופז להצעיד את קדימה לדרך מחודשת". רמז אפשרי ליחסים הרעועים בין השניים ניתן היה לקבל באחרונה בהחלטתה של לבני למנות את ח"כ נחמן שי לממלא מקום יו"ר הסיעה במקומו של פלסנר.

רוחמה אברהם בלילא תמכה במופז גם בקמפיין הקודם, אך לאחר ניצחונה של לבני התייצבה מאחוריה. אברהם, שנחשבת לח"כית אהודה ובעלת כוח בשטח, כתבה ללבני כי "לא מדובר בהחלטה על בסיס אישי, אלא משיקולים תנועתיים רחבים, ובאמונה כי זהו השינוי הנדרש על מנת להביא את קדימה בחזרה אל עמדת השפעה".

לבני זוכה בתמיכתם של 12 ח"כים: רוני בר-און, מרינה סולודקין, יואל חסון, גדעון עזרא, נחמן שי, שלמה מולה, רוברט טיבייב, מגלי והבה, רחל אדטו, אורית זוארץ, נינו אבסדזה ודורון אביטל. כמו כן הביעו תמיכה בלבני יו"ר הוועדה לענייני מפלגה צחי הנגבי ויו"ר מועצת קדימה חיים רמון.

במופז תומכים פלסנר, אברהם בלילא, בילסקי, תירוש, ביבי, שי חרמש, הח"כ החדש אבי דואן, עתניאל שנלר, יוליה שמאלוב ברקוביץ' וישראל חסון. לפי ההערכות, גם הח"כ יעקב אדרי יודיע על תמיכה במופז. את הסיעה משלימים אבי דיכטר, המתמודד לראשות קדימה, ומאיר שטרית, שעדיין לא הודיע מה בכוונתו לעשות, וכן יו"ר הסיעה דליה איציק.

מאחורי הקלעים נמשכו אתמול המאמצים להגיע להסכמות בין הצדדים לקראת ההצבעה במועצת קדימה ביום חמישי - הצבעה שאמורה להכריע בנושאים שונים שבהם הרכב ועדת הבחירות. השבוע התכנסה פעמיים ועדת ההסכמות, שכללה נציגים של כל אחד מהמועמדים. בישיבה אמש בכפר המכבייה הועלו הצעות שונות, שבהן המשך כהונה של ועדת הבחירות הנוכחית; בחירת צוות משפטנים שאינם חברי קדימה; וכן מינוי ועדה שבה לכל מועמד יש נציג ושני נציגים מהסיעה. טרם התקבלה החלטה בעניין.

לפי חוקת קדימה, רשאית לבני להציע הרכב של ועדת הבחירות להצבעה במועצה - שם היא מחזיקה ברוב ברור. השבוע הבהיר מופז כי הוא דורש שהדברים ייעשו בשיתוף פעולה עמו, ובמכתב ליועץ המשפטי של קדימה, איתן בקרמן, טען כי לבני נמצאת בניגוד עניינים וכי יש לקבוע את הרכב הוועדה בהסכמה.

ועדת ההסכמות אמורה להיפגש גם היום. הצדדים עדיין לא הסכימו על מינוי השופט בדימוס שישמש יו"ר ועדת הבחירות.

לחצו להגדלה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ