עריקאת סירב להקשיב לקצין צה"ל, מולכו הציע שיעזוב

עימות חריף כמעט גרם לפיצוץ המו"מ, לאחר שהנציג הפלסטיני מיאן לשמוע את עמדת הישראלים בסוגיית סידורי הביטחון; היום ייפגשו בפעם החמישית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עימות חריף התרחש בפגישה בין שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, בירדן במוצאי שבת. לאחר שעריקאת סירב לאפשר לקצין ישראלי בכיר להציג בפגישה את עמדת ישראל בעניין סידורי הביטחון, נגרמה מבוכה רבה, שרק גברה כאשר עו"ד מולכו הטיח בעריקאת ביקורת קשה.

היום ייפגשו מולכו ועריקאת בירדן בפעם החמישית. הפגישה תתקיים יממה לפני ה-26 בינואר, עליו הכריזו הפלסטינים כמועד האחרון לקבלת עמדת ישראל בנוגע לגבולות. הפלסטינים מאיימים כי אם ישראל לא תגיש את עמדתה הם יפרשו מהשיחות בירדן.

ההערכה בישראל לקראת הפגישה היום היא כי הפלסטינים יממשו את איומם, יפוצצו את השיחות וייצרו משבר תקשורתי ודיפלומטי כדי להפעיל לחץ על ישראל. "הפלסטינים מכינים את הקרקע לנטישה ולטריקת דלת", אמר פקיד ישראלי בכיר. הפקיד הבכיר, שמעורה בתוכן הפגישה במוצאי שבת, ציין כי לכל אורכה ניהלו עריקאת ומולכו חילופי האשמות אל מול עיניהם המשתאות של המארחים הירדנים. העימות הגיע לשיאו כאשר ראש צוות המשא ומתן הישראלי ביקש להציג את עמדת ישראל בעניין סידורי הביטחון.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הדיונים בירדן אמורים לעסוק בהצגת עמדות הצדדים על גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון. ישראל הדגישה בפני הפלסטינים כי תגיש את עמדתה בעניין הגבולות עד סוף מארס, אולם מולכו החליט להביא עמו לפגישה בירדן את ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי בצה"ל, תת אלוף אסף אוריון, כדי שיציג בפירוט את עמדת ישראל בנוגע לסידורי הביטחון.

המופתי מוחמד חוסייןצילום: תומר אפלבאום

נוכחותו של הקצין הישראלי הבכיר הפתיעה את עריקאת, שהבין שנפל למארב. עריקאת סירב לאפשר לאוריון לתת סקירה בעל פה של עמדת ישראל בעניין סידורי הביטחון ואמר כי אם הצד הישראלי מעוניין הוא יכול להעביר מסמך כתוב עם הדברים. "אני לא מוסמך לדון אתכם על הביטחון עד שלא תציגו מסמכים מפורטים עם עמדותיכם גם בסוגיית הגבולות וגם בסוגיית הביטחון", אמר עריקאת.

מולכו הגיב בביקורת חריפה ובלתי אופיינית על התנהלותו של ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני. "אם אתה לא מוסמך לדון על זה, אולי כדאי שתעזוב ותביא לכאן מישהו אחר במקומך שכן מוסמך", אמר לעריקאת.

לאחר כמה דקות החליטו הצדדים להמשיך לדון בעניין אחר, ואז העלה מולכו את סוגיית ההסתה נגד ישראל בתקשורת הפלסטינית. מולכו הגיש לעריקאת חוברת שחוברה על ידי ארגון הימין "מבט לתקשורת הפלסטינית" ובה דוגמאות להסתה נגד ישראל. מולכו גם הקריא לעריקאת ציטוטים מתוך דבריו של המופתי של ירושלים, השייח מוחמד חוסיין, שציטט פסוקי קוראן הקוראים להרוג יהודים בכינוס של הפתח ששודר בטלוויזיה הפלסטינית. מולכו דרש שיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) יגנה את הדברים. עריקאת מצדו הגיב במתקפה נגדית ומנה שורה של צעדים שישראל ביצעה בתקופה האחרונה נגד הפלסטינים.

אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כי החליט להעביר לחקירת משטרה את הדברים שאמר המופתי. המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, שי ניצן, ביקש מהמשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד המופתי, תושב מזרח ירושלים, בחשד לעבירות של הסתה לאלימות וגזענות.

"השעה (תחיית המתים) לא תגיע עד שתילחמו ביהודים", אמר אז השייח חוסיין, "היהודי יתחבא מאחורי עצים ואבנים, והאבנים או העצים יקראו: 'הו מוסלמי עבד אללה, יש יהודי מאחורי, בוא והרגהו". בהודעת הפרקליטות צוין כי הבקשה לפתוח בחקירה פלילית מגיעה גם לאור דברים נוספים שאמר המופתי נגד יהודים. בתחילת השבוע התייחס להתבטאות ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש לפתוח בחקירה פלילית בעקבות הדברים שנאמרו על ידי המופתי.

בשיחה עם "הארץ" אמר חוסיין כי לא קיבל שום הודעה רשמית מהפרקליטות או מהמשטרה על חקירתו הצפויה, והביע תמיהה על פרסום הודעה לתקשורת מבלי ליידע את בעל העניין. "כל עוד לא קיבלתי הודעה רשמית אין לי כוונה להתייחס לדברים", אמר חוסיין. "ברגע שאקבל לידי את ההודעה אגיב בהתאם". הוא הוסיף ואמר כי דבריו סולפו על ידי התקשורת.

Read this article in English: Israeli, Palestinian negotiators clash in Jordan meeting

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ