נתניהו: הסנקציות הן צעד נכון, נפעל להרחיבן

רה"מ אמר כי מופעלים מאמצים על סין והודו להפחתן תלותן בנפט האיראני. הוא קרא לפלסטינים שלא להפסיק את השיחות בירדן

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר הערב (רביעי) במליאת הכנסת, בדיון בנושא "כשלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי", בעקבות חתימת 40 חברי כנסת. בפתח דבריו התייחס נתניהו לסנקציות שהטיל השבוע האיחוד האירופי על איראן, ואמר כי "אף על פי שאיראן לא הפסיקה שום דבר מתכנית הגרעין, ואיננו יודעים אם זה הסנקציות ישפיעו, זה בפירוש צעד נכון". הכנסת אישרה את הודעת נתניהו

"בעניין האיראני קרה השבוע דבר משמעותי ביותר", אמר נתניהו. "התקשרתי אתמול לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי ובירכתי אותו על המנהיגות שלו בהחלטה הזאת, שאיננה פשוטה לאירופה. כמה שעות קודם לכן שוחחתי עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ובירכתי גם אותו על חלקו החשוב בהחלטה הזאת. אני מודה להם על ההירתמות למאמץ העולמי".

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לניסיונות הישראלים להחריף את הלחץ על איראן מכיוון מדינות נוספות. "אמש הייתי באירוע של שגרירות סין בארץ. בירכתי את נשיא סין על הפחתת ייבוא הנפט מאיראן, וקראתי להם להמשיך ולעשות זאת, ולהגיע לעצמאות מהתלות בנפט האיראני". נתניהו הוסיף כי לפני כמה ימים הוא שוחח עם שר החוץ של הודו בנושא ייבוא הנפט מאיראן, ואמר כי "אנו מקווים שמדינות אחרות, כמו דרום קוריאה ויפאן ינהגו בדרך דומה".

נתניהו במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו סיכם את דבריו על איראן כשאמר שהלחץ הבינלאומי "בהחלט יכול להשפיע, אינני יודע אם להכריע, אבל להשפיע. אנחנו פועלים כדי להעצים את הלחץ הבינלאומי על איראן וזה בוודאי נושא ראשון במעלה".

בהמשך דיבר התייחס ראש הממשלה לשיחות המתקיימות בירדן בין ישראל לרשות הפלסטינית. "אנחנו קוראים לפלסטינים שלא לנטוש את השיחות הללו. אינני רוצה לקרוא לזה משא ומתן. השיחות ממשיכות להתקיים למרות הקשיים שעורמים בפניהן, לא אנחנו.

אני מאוד מעריך את המאמצים של עבדאללה מלך ירדן", המשיך נתניהו. "אני מאוד מקווה שהפלסטינים יבינו שהאינטרס שלהם הוא להמשיך במסלול השיחות. פתרון הסכסוך חייב לקחת בחשבון את מה שמתחולל סביבנו. את המהירות שבה המציאות משתנה והאיומים גוברים. ישראל צריכה נדבך מאוד חזק של סידורי בטחון על הקרקע, אבל כדי להגיע לזה מוכרחים לדבר".

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שדיברה לאחר נתניהו, מתחה ביקורת חריפה על מאמציו המדיניים. לדבריה, "מחר יפוג הזמן שקצב הקוורטט להנעת משא ומתן מדיני. הלוואי שאתבדה, אבל מתברר שלראש הממשלה אין מושג איך לנהל משא ומתן או שהוא לא רוצה לנהל מו"מ עם הפלסטינים. שתי האפשרויות האלה גרועות לעם ישראל". לדברי לבני, "היום מדינת ישראל היא מדינה מבודדת. צריך לעשות 2 דברים: או להקפיא בנייה או לשחרר אסירים פלסטינים מלפני אוסלו. חוסר היכולת ליצור סדר עדיפויות אסטרטגי פוגע בנו".

ראש הממשלה התייחס בנאומו גם לחוק המסתננים, ואמר כי "המסתננים זאת בעיה שדיברו עליה. אנחנו מבצעים הלכה למעשה בנייה של גדר. חלק מהעצירה בבנייה מחייב אותנו לחוקק את החוק הזה, כי אחרת תופסים אדם, אחרי שבועיים משחררים אותו, והוא בתל אביב או בכרמיאל, הוא מסתנן בלתי חוקי ואין לנו מענה. כאן באה המערכת המשפטית. משרד המשפטים אמר לנו להעביר את החוק הזה, ואחר כך הותקפנו בביקורת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ